Sungrow otwiera wartą 5,5 miliona dolarów fabrykę inwerterów w Chinach

Chiński producent inwerterów do systemów fotowoltaicznych, firma Sungrow, otworzyła właśnie swoją pierwszą zagraniczną fabrykę w Bengaluru w regionie Karnataka w Indiach. Fabryka produkować ma do 3 GW inwerterów rocznie, a jej celem jest zdobycie 50% udziału w rynku tych urządzeń w Indiach.

Na otwarciu obecni byli m.in. dyrektor Sungrow, India Luke Lu (na zdjęciu po lewej) oraz CEO Sungrow, dr Jack Gu (po prawej).

Fotowoltaika od Columbus Energy

Fabryka w Bengaluru ma prawie 4500 metrów kwadratowych powierzchni. Oprócz samych linii produkcyjnych znajduje się na jej terenie centrum badawczo rozwojowe. W fabryce produkowane będą inwertery centralne (2 GW rocznie) oraz łańcuchowe (1 GW rocznie). Koszt budowy zakładu to 5,53 miliona dolarów.

„Fabryka ta pozwoli nam zaspokoić popyt w Indiach, a także dostarczać produkty na inne rynki. Będzie pełnić także rolę centrum eksportowego, głównie do Stanów Zjednoczonych i na Bliski Wschód”, mówił dr Gu, CEO spółki.

„Indie są na szczycie listy krajów, jeśli chodzi o przychody i sprzedaż produktów Sungrow. To jedna z podstawowych przyczyn budowy fabryki w tym miejscu”, tłumaczył dr Gu. Na taką decyzję mogło mieć wpływ wprowadzenie przez Indie ceł w wysokości 25% na importowane z
Chin i Malezji systemy fotowoltaiczne. „Lokalna produkcja z pewnością pozwoli nam uniknąć tych ceł”, dodał CEO.

Wielką niewiadomą jednak jest wpływ budowy fabryki na ceny. Głównym problemem dla lokalnej produkcji może być brak tak dobrego łańcucha dostaw, jaki jest w Chinach.

Sungrow na Indyjskim rynku obecny jest od 2015 roku. Od tego momentu zainstalował w tym kraju 2,5 GW swoich systemów, co daje mu 27% udziału w rynku według danych na czwarty kwartał 2017 roku i plasuje go na pozycji lidera.

„Indyjski rynek PV rośnie wykładniczo i mamy nadzieję przekroczyć pułap 3,5 GW w przyszłym roku i kontrolować co najmniej 50% rynku”, mówił Luke Lu.

W 2017 roku Sungrow sprzedał 16,5 GW inwerterów – o 48% więcej niż rok wcześniej. Na tak duży wzrost wolumenu sprzedaży wpływ miało zwiększenie popytu w Stanach Zjednoczonych, Europie, Japonii i innych krajach rozwiniętych.

Sungrow założone zostało w 1997 roku przez profesora Cao Renxian. Firma ma swoją siedzibę w Hefei i jest największym producentem inwerterów PV w rejonie Azji i Pacyfiku. Do końca czerwca tego roku łączna ilość sprzedanych inwerterów wynosi 68 GW, czyli ponad 15% rynku. Firma eksportuje swoje towary do niemalże 60 krajów.