Chiny zwiększają moc produkcyjną OZE

Odnawialne źródła energii odpowiadają za ponad 38% całkowitej mocy produkcyjnej energii w Chinach. Farmy wiatrowe w niektórych regionach nie osiągają jednak mocy spełniającej oczekiwania. Z najnowszego raportu National Energy Administration…

Chiny rosną w siłę, eksporterzy ropy tracą na znaczeniu

Chiny pełnią wiodącą rolę w dziedzinie energii odnawialnej i są obecnie największym na świecie producentem, eksporterem i instalatorem paneli słonecznych, turbin wiatrowych, baterii i pojazdów elektrycznych – tak wynika z najnowszego raportu Globalnej Komisji Geopolitycznej Przemian Energii, zaprezentowanego 11 stycznia w Abu Zabi. Na znaczeniu tracą liderzy rynku energetycznego opartego na paliwach kopalnych.

Brak miejsca na drzewa w mieście to nie wymówka. Kolejny wiadukt z drzewami powstaje w dzielnicy biurowej w Chinach!

Chiny od lat uchodzą za pioniera w zagospodarowywaniu przestrzennym miast i wdrażaniu innowacyjnych, ekologicznych technologii urbanistycznych. Nie inaczej jest tym razem – trwają prace nad realizacją nietypowego projektu – oazy zieleni w centrum miasta na wiadukcie. Za ponad rok projekt będzie oddany do użytku publicznego.

Opóźnienia w wypłacie dofinansowań do PV w Chinach. Czy to zwiastuje bankructwa?

Chiny mają obecnie około 17,4 miliarda dolarów zaległości w wypłacie dofinansowań dla firm z sektora odnawialnych energii. Jak informuje chińska Narodowa Administracja Energetyki (NEA), opóźnienia te powodują, że w niektórych projektach w Ningxia prace zatrzymały się, a inwestorzy nie są w stanie opłacić kwot potrzebnych na ich utrzymanie.

Chiński patent na smog

„Przeniesienie” fabryk do nowopowstałego parku przemysłowego – to pomysł władz prowincji Hebei i Jiangsu na walkę ze smogiem. Każdego dnia w Chinach umiera około 4 tys. osób z powodu zanieczyszczenia powietrza, a wiele dzieci rodzi się chorych. Przyczyną zanieczyszczeń jest gęsta zabudowa, ogromna ilość samochodów i fabryk, a także intensywna działalność przemysłowa. Walka ze smogiem w Chinach toczy się nieprzerwanie już od 2013 roku.