Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Panele fotowoltaiczne bez rozczarowań i problemów. Jak wybrać dobrą ekipę instalatorską?

SunSol

Panele fotowoltaiczne bez rozczarowań i problemów. Jak wybrać dobrą ekipę instalatorską?

Panele fotowoltaiczne cieszą się w ostatnich latach coraz popularniejszą inwestycją wśród Polaków. Rosnące ceny prądu sprawiają, że Polacy chcą mieć coraz większą kontrolę nad rachunkami za prąd, a panele są idealnym rozwiązaniem do ich długofalowego ich obniżenia. Wybór odpowiedniej ekipy jest niezwykle ważny, bo przy tak wieloletniej inwestycji żaden klient nie chce mierzyć się z problemami instalacji, czy nawet pożarami. Na rynku firmy rosną jak grzyby po deszczu, a wśród nich nie brakuje nierzetelnych podmiotów. Jak wybrać dobrą ekipę i na co zwracać uwagę?

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Panele fotowoltaiczne – dobra ekipa to podstawa sukcesu

Jak pisał na początku czerwca „Komputer Świat”, nieprawidłowo zainstalowane panele słoneczne odpowiadają nawet za kilkaset pożarów rocznie w państwach Unii Europejskiej. U naszych zachodnich sąsiadów, gdzie fotowoltaika zamontowana na dachach jest o wiele częstszym widokiem niż w Polsce (która i tak bardzo szybko nadrabia zaległości) jest to nawet 400 pożarów rocznie. We Włoszech ponad 700 rocznie. W wywiadzie dla portalu InnPoland dr Janusz Teneta, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Fotowoltaiki, wskazuje, że jedną z głównych przyczyn problemów związanych z instalacjami, jest kierowanie się kosztem, a co za tym idzie – oszczędzanie się na dobrej jakości sprzęcie i wykwalifikowanych pracownikach. Wskazuje także, że ogromny popyt na fotowoltaikę spowodował, że wiele osób związanych z budowlanką zaczęło zarabiać na montowaniu instalacji fotowoltaicznych – mimo braku specjalizacji i wieloletniego doświadczenia. 

Michał Kitkowski prezes firmy SunSol, która od 2013 roku specjalizuje się w realizacji instalacji fotowoltaicznych i jest autoryzowanym partnerem w Polsce największych zagranicznych producentów komponentów mówi, że od tego, jakie panele i jaką ekipę wybierzemy, zależy przede wszystkim nasze bezpieczeństwo. 

– Należy zwrócić uwagę na to, czy firma instalująca lub oferująca instalacje fotowoltaiczne posiada ugruntowaną pozycję na rynku, odpowiednie certyfikaty i wyróżnienia. Choć awarie paneli słonecznych zdarzają się rzadko, to ich głównymi przyczynami są przede wszystkim nieużywanie oryginalnych złączek solarnych i nienależycie wykonany montaż. Ten z kolei zdarza się w przypadku usług wykonywanych przez podwykonawców – ci, w związku z tym, iż rozliczani są z kW zainstalowanej mocy, zdarza się, że wykonują swoje usługi zbyt szybko i niedokładnie, gdyż zależy im na wykonaniu możliwie największej ilości zleceń. Zanim więc podpiszemy umowę na realizację usług, warto też zwrócić uwagę na to, czy wybrana przez nas firma posiada własną, wykwalifikowaną ekipę instalatorską, która realizuje wyznaczone standardy oraz jakie dotychczas wykonała projekty. Ważne jest też to, czy jest ubezpieczona. Aby upewnić się co do jakości pracy, dobrze jest móc udać się do siedziby firmy i na montaż, by móc sprawdzić jak proces ten przebiega w praktyce – mówi.

Panele fotowoltaiczne – jak dobrze wybrać ekipę?

W dobie boomu na panele fotowoltaiczne w Polsce, na rynku pojawiło się wiele podmiotów, próbujących specjalizować się w montowaniu instalacji fotowoltaicznych. Czy można wcześniej ustrzec się przed nierzetelnymi fachowcami? Okazuje się, że tak. Przede wszystkim warto przyjrzeć się firmie, z którą rozważamy nawiązanie współpracy. Wiele z nich konkuruje na rynku, wyłącznie oferując możliwie jak najniższą cenę. W praktyce często nie ma to nic wspólnego z jakością wykonania. Cel takiego działania jest w zasadzie jeden – zwiększyć swoją sprzedaż, w możliwie jak najkrótszym czasie, by jak najwięcej zarobić. Wiele firm znika z rynku jeszcze prędzej, niż się na nim pojawia. Takim podmiotom nie zależy na jakości ani trwałości oferowanych przez siebie rozwiązań. Oferując panele fotowoltaiczne, takie firmy charakteryzują się przede wszystkim agresywnością cenową, często na pierwsze spotkanie z klientem przyjeżdżają już z umową, naciskając na to, by jak najszybciej kontrakt został podpisany. Kolejnym problemem, jaki może się pojawić w przypadku skorzystania z usług niesprawdzonego przedsiębiorcy, są możliwe problemy z obsługą serwisową – jeśli firma zakończy działalność, raczej nie będzie interesować się tym, co będzie działo się dalej z instalacjami jej klientów. Obniżając cenę  niedoświadczone firmy często nie wliczają kosztów serwisu, który może się wydarzyć w okresie rękojmi. Część firm oferuje w cenie ofert serwis po pierwszym lub drugim roku funkcjonowania instalacji, a to właśnie w tym okresie mogą pojawić się usterki związane z pracą konstrukcji lub kabli.

Na co zwracać uwagę, przy wyborze firmy instalującej panele: fotowoltaiczne:

  • staż pracy – im dłużej firma jest na rynku, tym większe prawdopodobieństwo, że na nim zostanie i przetrwa np. zawirowania gospodarcze. Firmy, które dłużej funkcjonują w branży, mają większe doświadczenie
  • status prawny – sprawdzenie firmy w KRS i CEIDG to ważny krok, by odsiać firmy-krzaki 
  • kwalifikacje – warto sprawdzić, czy firma, z którą rozważamy nawiązanie współpracy, dysponuje wszystkimi niezbędnymi kwalifikacjami. Doświadczenie poparte dowodami w postaci certyfikatów, dyplomów, można zawsze zweryfikować
  • opinie klientów – zapoznanie się z opiniami klientów na temat usług firmy. Pomocne będą tutaj wizytówka firmy w Google, serwisy społecznościowe czy fora branżowe. Klienci często polecają sprawdzonych doradców w danej firmie, publikują zdjęcia swoich instalacji – daje to najlepszy obraz firmy i jej kompetencji
  • własna ekipa – własne ekipy instalatorskie to kolejny wyznacznik profesjonalizmu firmy. Dzięki temu mamy pełną kontrolę nad jakością
  • współpraca z firmami finansowymi – dobra firma, która instalacjami fotowoltaicznymi zajmują się od lat, na ogół współpracują z bankami i instytucjami finansowymi w zakresie kredytów i dofinansowań. Oznacza to, że klient nie musi kontaktować się z bankiem na własną rękę w przypadku zainteresowania np. kredytem – doradca energetyczny wszystkim się zajmie
  • kompleksowość usług – bardziej opłacalny jest wybór takiego przedsiębiorstwa, które zajmie się wszystkimi elementami. Dzięki temu nie tylko unikniemy stresu związanego z mnogością formalności, których będzie jeszcze więcej w przypadku współpracy z kilkoma firmami, ale też będziemy mieć pewność, że wszystko zostanie dopięte na ostatni guzik.

Michał Kitkowski z firmy SunSol, która jest jedną z najdłużej działających w Polsce firm, zajmujących się instalacjami fotowoltaicznymi mówi, że ważna jest także rola doradcy, który kontaktuje się z klientem.

– Doradca pracujący z powołania to często osoba po dedykowanych studiach (energetyka, nanotechnologia), która dobrze wie, czym jest prąd i napięcie, i może te kwestie przybliżyć zainteresowanemu. Profesjonalny doradca energetyczny zapyta, co może się u klienta zmienić w najbliższej przyszłości – czy zamierza dokupić dodatkowe urządzenia typu pompa ciepła czy samochód elektrycznyktóre wpłyną na zwiększenie zużycia energii elektrycznej, czy może z domu wyprowadzą się dzieci i zużycie spadnie o jedną trzecią. Wszystkie te aspekty mają duże znaczenie przy doborze właściwej instalacji i osoba, której zależy na kliencie, na pewno zwróci na nie uwagę – mówi.

Montaż paneli fotowoltaicznych – modelowy sposób działania

SunSol, który korzysta wyłącznie ze swoich własnych ekip, wskazuje, że przy realizowaniu inwestycji z zakresu fotowoltaiki ważny jest cały proces szacowania efektywności i kosztów inwestycji. Pierwszym i najważniejszym elementem projektowania systemu fotowoltaicznego jest określenie zapotrzebowania energetycznego. Te wyliczane jest na podstawie rocznych opłat za energię elektryczną. Po rozpoznaniu potrzeb inwestora doradca przedstawia optymalne rozwiązania zapewniające niezależność energetyczną obiektu. Dopiero później, dział projektowy, na podstawie zebranych informacji, tworzy wirtualny szkic budynku i instalacji oraz dokonuje analizy zacienienia i wylicza szacunkową roczną produkcję energii elektrycznej. Wtedy inwestor może zdecydować, czy realizować projekt swojej inwestycji i montażu. Na samym końcu przeprowadzane są odpowiednie testy systemu i złożenie wniosku przez firmę o przyłączenie mikroinstalacji, następnie dotychczasowy licznik zostaje wymieniony przez zakład energetyczny na licznik dwukierunkowy i następuje uruchomienie systemu. 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.