Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Producenci pomp ciepła

pompy

Producenci pomp ciepła

Pompy ciepła od kilku lat cieszą się ciągle wzrastającą popularnością. Najnowsze rozwiązania stanowią niezawodne połączenie technologii i ekologii, wykorzystując naturalne zasoby energii odnawialnej. W czym tkwi ogromny potencjał pomp ciepła? Przyjrzeliśmy się działaniu pomp oraz kilku czołowym producentom i ich urządzeniom.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Jak funkcjonuje pompa ciepła? 

Pompy ciepła wytwarzają ciepło, wykorzystując odnawialne źródła energii, jakie znajdują się w wodzie, powietrzu (pompy ciepła powietrze-woda), glebie (pompy ciepła solanka-woda), czy w ściekach. W głównej mierze urządzenia te wykorzystują OZE, ale do działania pompy i dostarczenia napędu do sprężarki potrzebna jest również energia elektryczna. Pompy posiadają współczynnik COP, który informuje, ile energii elektrycznej pobiera pompa, a ile może jej wygenerować. Zazwyczaj współczynnik ten wynosi 4, co oznacza, że urządzenie pobiera 1 kWh energii elektrycznej, a wytwarza nawet 4 kWh ciepła. 

Ekologiczne systemy grzewcze stanowią obecnie jeden z najważniejszych i najzdrowszych trendów na rynku energii. Urządzenia te są coraz chętniej wykorzystywane szczególnie w budownictwie jednorodzinnym, ale także i w przestrzeniach biurowych oraz komercyjnych. 

Schemat działania pomp ciepła

Pompa ciepła wykorzystuje prosty schemat konstrukcji i powszechnego mechanizmu, który stosowany jest także w innych sprzętach AGD, na przykład w lodówce. W pompie ciepła znajduje się skraplacz, sprężarka, zawór rozprężny oraz parownik. Wewnątrz układu krąży też, określona ilość cieczy, która pod wpływem niskiego ciśnienia i temperatury znajdującej się na zewnątrz, pobiera ciepło. Po chwili zaobserwujemy wzrost zarówno ciśnienia, jak i temperatury, które sprężarka zamienia na postać gazową. Gaz trafia do skraplacza i oddaje ciepło do instalacji. Czynnik w postaci ciekłej przechodzi do zaworu rozprężnego, w którym następuje spadek ciśnienia oraz temperatury – i tak kończy się jeden cykl pracy pompy, a rozpoczyna następny.

Czy pompa ciepła tylko ogrzewa?

Pompa może stanowić jedyne źródło ciepła, jak i działać razem z innym urządzeniem grzewczym. Oprócz funkcji grzewczych, wpływających na ciepło wewnątrz budynków, jak i podgrzanie wody, pompy mogą też skutecznie chłodzić pomieszczenia latem. Dzięki najnowszym technologiom możemy mieć dostęp do aplikacji i sterowania możliwościami naszej pompy. Monitorowanie tego procesu pozwala dostosować temperaturę wody i ogrzewania do indywidualnych potrzeb. Dzięki temu uzyskamy maksymalny komfort cieplny.

Producenci pomp ciepła

  1. NIBE

Czołowy producent urządzeń grzewczych – w tym pomp ciepła – w Skandynawii, proponuje ekologiczne i wysokiej jakości rozwiązania przeznaczone dla małych i dużych powierzchni. NIBE deklaruje wysoką efektywność urządzeń i obniżenie kosztów ogrzewania nawet o 75%. Pompy można z powodzeniem montować w nowych domach, jak i tych modernizowanych. Producent oferuje trzy rodzaje pomp: gruntowe, wentylacyjne oraz powietrze, które wytwarzają ciepło przy temperaturze zewnętrznej do -25°C. Powietrzne pompy świetnie sprawdzają się w Polsce. Szwedzkie urządzenia są multifunkcjonalne – ogrzewają i chłodzą powietrze w pomieszczeniach oraz podgrzewają wodę. System ma intuicyjny wyświetlacz i pozwala na zdalne sterowanie funkcjami poprzez aplikację. Wyjątkową zaletą pomp NIBE jest bardzo cicha praca nieprzekraczająca 39 dB. 

  1. Viessmann

To niemieckie przedsiębiorstwo zostało założone ponad 100 lat temu. W ofercie urządzeń grzewczych posiada pompy ciepła, wykorzystujące energię odnawialną zgromadzoną w ziemi, powietrzu i w wodzie. Pompy Viessmann mają funkcje active cooling i natural cooling, które zapewniają odpowiedni mikroklimat w pomieszczeniach podczas letnich dni. Urządzenia są rekomendowane do różnych rodzajów budynków i rozmaitych powierzchni. Pompy te mogą pracować jako samodzielne źródła grzewcze lub współpracować z innymi urządzeniami. Producent gwarantuje znaczne obniżenie kosztów ogrzewania budynków, jeżeli zamontujemy w nim rekuperację oraz instalację fotowoltaiczną. Taki system grzewczy może mieć nawet efektywność równą klasie A+++ – twierdzi producent.

image 2
  1. LG

Marka znana z rozmaitych urządzeń elektronicznych, proponuje nowoczesne pompy ciepła. Urządzenia są przeznaczone do domów nowych i modernizowanych. Najnowsze pompy sprawdzają się jako samodzielne źródło energii, ale i jako jeden z elementów domowego systemu grzewczego. Pompy ciepła LG charakteryzują się cichą pracą, zastosowaniem zaawansowanej technologii i energooszczędnością, wynikającą z niskiego poboru energii elektrycznej. Intuicyjne sterowanie funkcjami urządzenia pozwala dostosować jej parametry do indywidualnych potrzeb. Silnik pompy ciepła LG, jak i inwerterowa sprężarka są wysokowydajne. Wymiennik ciepła jest odporny na korozję, a kompaktowa konstrukcja pompy dąży do zwiększenia wolnej przestrzeni w budynku.

  1. Panasonic

W ofercie japońskiego koncernu znajdziemy też  wysokiej jakości pompy ciepła. Najnowsze urządzenia są rekomendowane dla każdego typu i rodzaju budynku. Sprzęty te są przyjazne środowisku, a pompy typu powietrze-woda, działają bardzo wydajnie i ekologicznie. Jak inne urządzenia, tak i pompy Panasonic pozwalają na osiągnięcie jak największego komfortu cieplnego zarówno w lecie, jak i zimą, chłodząc pomieszczenia lub ogrzewając zarówno je, jak i wodę użytkową. Dla osób, które korzystają już z innych urządzeń grzewczych, pompa ciepła będzie stanowić dobre rozwiązanie, podgrzewając wodę do 65°C przy temperaturze na zewnątrz do -20°C. Wydajność i pracę urządzeń można dopasowywać do własnych potrzeb poprzez zdalne sterowanie za pośrednictwem telefonu komórkowego oraz wirtualną kontrolę serwisanta.

  1. Hewalex

Polska firma jest producentem wysokiej klasy różnych rodzajów pomp ciepła  – efektywność energetyczna niektórych pomp sięga stopnia A+++. Urządzenia rekomendowane są do podgrzewania zarówno wody użytkowej, basenowej, jak i do ogrzewania rozmaitych budynków. Producent  przedłużył okresy gwarancji niektórych pomp do 5 lat. Marka obiecuje opcje skorzystania ze zdalnego sterowania i nadzoru pracy urządzenia. Ponadto Hewalex zaleca połączenie możliwości pomp ciepła z podgrzewaniem podłogowym, co ma znacznie zwiększyć odczuwanie komfortu w budynku. Efektywność grzewcza pracy pompy widoczna jest do temperatury zewnętrznej sięgającej nawet -25°C, zaś maksymalna temperatura ciepła z pompy wynosi 55°C. Zróżnicowana oferta pozwala dobrać urządzenie do własnych wymogów technicznych oraz kwoty inwestycji.

Kto pomoże w doborze odpowiedniej pompy ciepła?

Aby dobrać najefektywniejsze i najlepsze rozwiązanie dla domu lub firmy, konieczna jest konsultacja ze specjalistą, który obliczy zapotrzebowanie cieplne budynku i określi, o jakiej mocy należy zamontować urządzenie. Dobierając pompę ciepła, należy zwrócić też uwagę na ilość miejsca, jaką dysponujemy w budynku. Możemy wówczas zdecydować, czy nasza inwestycja będzie skierowana w montaż dużej pompy gruntowej, czy mniejszej, powietrznej doskonale sprawdzającej się w modernizowanych domach. 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.