Nowelizacja ustawy: kotły i pompy zamiast sieci ciepłowniczej

Rząd zaostrza przepisy dotyczące kotłów, które nie spełniają norm w zakresie emisji dwutlenku węgla, organicznych związków gazowych i pyłu. Nowelizacja ustawy ma pomóc w przestrzeganiu wymagań dotyczących kotłów na paliwa stałe – celem jest to, by do obrotu nie były wprowadzane nieekologiczne kotły z innych państw UE, Turcji czy krajów EFTA. Za złamanie przepisów przewidziane są kary – to 5% przychodu przedsiębiorcy z poprzedniego roku kalendarzowego (ale nie mniej niż 10 tys. zł).

Rabka-Zdrój wprowadzi zakaz palenia w piecach?

Władze gminy Rabki-Zdrój planują wprowadzić zakaz palenia w piecach w strefie uzdrowiskowej. Taka decyzja zapadła podczas posiedzenia sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Na walkę o czyste powietrze miasto przeznaczyło już 8,5 mln złotych ze środków unijnych.

Rewolucja w ogrzewaniu. Pompy ciepła u progu zmiany

Pompy ciepła torują sobie drogę na polskim rynku. Ich popularyzacja może pomóc w zmniejszeniu smogu. Przychylnym okiem patrzy na nie również wielka energetyka, która liczy na rozpowszechnienie się tej formy ogrzewania elektrycznego. Mało kto wśród użytkowników, a nawet wśród instalatorów, zdaje sobie jednak sprawę z ogromnych zmian, jakie czekają branżę.

Najbardziej ekologiczna szkoła w Polsce w Chotomowie pod Warszawą

Szkoła w Chotomowie, w gminie Jabłonna pod Warszawą, ma 5 000 m2 powierzchni, na które składa się 30 sal lekcyjnych, sala gimnastyczna i trzy boiska. W budynku znajdują się 3 pompy ciepła połączone szeregowo, które w pełni pokrywają zapotrzebowanie na ciepło i chłód. Łączna moc pomp ciepła wynosi 240 kW. Pobierają one energię z wnętrza ziemi dzięki 60 pionowym odwiertom, z których każdy ma 85 metrów głębokości i jest wypełniony glikolem.