Rewolucja w ogrzewaniu. Pompy ciepła u progu zmiany

Pompy ciepła torują sobie drogę na polskim rynku. Ich popularyzacja może pomóc w zmniejszeniu smogu. Przychylnym okiem patrzy na nie również wielka energetyka, która liczy na rozpowszechnienie się tej formy ogrzewania elektrycznego. Mało kto wśród użytkowników, a nawet wśród instalatorów, zdaje sobie jednak sprawę z ogromnych zmian, jakie czekają branżę.

Najbardziej ekologiczna szkoła w Polsce w Chotomowie pod Warszawą

Szkoła w Chotomowie, w gminie Jabłonna pod Warszawą, ma 5 000 m2 powierzchni, na które składa się 30 sal lekcyjnych, sala gimnastyczna i trzy boiska. W budynku znajdują się 3 pompy ciepła połączone szeregowo, które w pełni pokrywają zapotrzebowanie na ciepło i chłód. Łączna moc pomp ciepła wynosi 240 kW. Pobierają one energię z wnętrza ziemi dzięki 60 pionowym odwiertom, z których każdy ma 85 metrów głębokości i jest wypełniony glikolem.

Jak działają powietrzne pompy ciepła?

Sposobów dogrzewania gospodarstw domowych jest wiele, ale warto zwrócić uwagę na pompy ciepła, po które coraz częściej sięgają Polacy. Charakterystykę tych urządzeń oraz różnice między pompą ciepła typu powietrze-woda a pompą gruntową przybliżył Konrad Kucharski, reprezentujący firmę MasterTherm Polska.

Dobra sprzedaż pomp ciepła na polskim rynku

Począwszy od 2010 roku ich sprzedaż w Polsce corocznie wzrasta, osiągając poziom 27 tysięcy w ubiegłym roku. Rezultat ten jest unikatowy na skalę Europy, ponieważ w żadnym innym kraju nie udało się osiągnąć podobnej, nieprzerwanej passy. Szacuje się, że co ósmy nowo powstały budynek został w 2017 roku wyposażony w pompę ciepła.