Columbus Energy – opinie, oferta

Columbus Energy – opinie, oferta

Columbus to jedna z największych i najpopularniejszych firm działających w branży fotowoltaiki w Polsce. Rozwija się dynamicznie, proponując swoim klientom nowoczesne i ekologiczne rozwiązania energetyczne oraz te z zakresu elektromobilności. Co wyjątkowego w swojej ofercie dla domów i firm ma Columbus?  

Podcast

Kto może skorzystać z oferty Columbus?

Oferta firmy jest przeznaczona zarówno dla właścicieli domów jednorodzinnych, rolników, jak i firm na terenie całego kraju. Dodatkowo Columbus zachęca do współpracy inwestorów zainteresowanych dzierżawą gruntu pod farmę słoneczną, czy wejściem w biznes farm fotowoltaicznych.

Jakie rozwiązania proponuje Columbus?

Oferta dla domu

Columbus oferuje swoim klientom kompleksowe rozwiązania energetyczne. Firma posiada w ofercie usługę montażu instalacji fotowoltaicznych, a także nowoczesne magazyny energii i pompy ciepła. Columbus zapewnia też rozwiązania z zakresu elektromobilności – stacje ładowania pojazdów elektrycznych. Columbus udostępnia klientom moduły fotowoltaiczne, które łączą w sobie technologie MWT, Half-Cut oraz PERC. Dzięki temu oferowane panele są wysoce efektywne i odporne na czynniki zewnętrzne. O ich wysokiej jakości świadczy chociażby długa, 30-letnia gwarancja na sprawność.

Co ważne, klienci Columbus mogą dopasować fotowoltaikę do swoich indywidualnych potrzeb. Firma oferuje pakiet standardowy składający się m.in. z komponentów wysokiej jakości, zabezpieczeń elektrycznych i monokrystalicznych paneli 470 Wp. Klienci mogą zdecydować się także na bardziej rozbudowane pakiety smart i pro, w których dostępne są dodatkowe rozwiązania takie jak autonomiczny system prewencji pożarowej Columbus Safe, ubezpieczenie all-risk, zabezpieczenia elektryczne premium oraz gwarancja na wszystkie komponenty instalacji na 7 lub 15 lat.

Oferta dla biznesu

Columbus oferuje również rozwiązania dedykowane klientom biznesom. Korzystna forma finansowania – PV as a service, leasing czy środki własne – to jeden z argumentów przemawiających za wyborem firmy.

PV as a service

Umowa PV as a service, czyli tzw. fotowoltaika bez inwestycji. Polega na stałej, miesięcznej opłacie za czynsz lub za dzierżawę, która jest obliczana na podstawie szacowanego wolumenu produkcji energii z instalacji. W zamian dzierżawca (czyli przedsiębiorca) może użytkować instalację bez ponoszenia kosztów początkowych. Zaletą tego rozwiązania jest tańsza energia, brak kosztów związanych z utrzymaniem czy serwisowaniem, a także możliwość wykupienia instalacji.

Instalacja na własność

Oznacza jedną inwestycję w instalację fotowoltaiczną i dostęp do własnej, darmowej energii. To opcja dla tych, którzy chcą oszczędzać i zarabiać od pierwszego dnia podłączenia do sieci. Istnieje możliwość finansowania leasingiem.

SLA (Service Level Agreement)

Umowy biznesowe Columbus gwarantują wysoki poziom świadczenia usług, w tym 72-godzinną reakcję od momentu zgłoszenia, 3 dni robocze na identyfikację usterki oraz 10 dni na naprawę (31 dni w przypadku braku dostępności określonych komponentów).

Stacja ładowania pojazdów elektrycznych

Columbus zapewnia kompleksową obsługę związaną z instalacją i uruchomieniem ładowarek dla elektryków. Z ładowarkami GoPower od Columbus dla biznesu firma może zasilać swoją flotę energią z fotowoltaiki. To oszczędne rozwiązanie pozwala w znacznej mierze uniezależnić się od cen paliw. Kolejną możliwością jest ogólnodostępna stacja ładowania i zarabianie na usłudze ładowania swoich Klientów.

W ramach oferty GoPower dla biznesu dostępne są ładowarki AC o konfigurowalnej mocy od 3,7 do 22 kW z wtyczkami ładowania typu 2, a także modele o regulacji mocy w zakresie od 6 do 30 kW z CCS-2 do szybkiego ładowania. Klienci mogą także wybrać ładowarki DC o mocy 60, 90 lub 120 kW, lub od 160 do 300 kW.

Magazyn energii

Magazyn energii pozwoli na zwiększenie autokonsumpcji energii z fotowoltaiki, a tym samym zwiększenie opłacalności inwestycji. Co więcej, magazyn zapewnia większą niezależność przedsiębiorstwa, chroniąc przed przerwami w dostawie prądu. W ofercie Columbus magazyny marki Pylontech wykonane w niezwykle wydajnej technologii LiFePO4.

Columbus Care i Columbus Safe

Columbus Care to wyjątkowa i kompleksowa obsługa klienta, certyfikowana godłem „Teraz Polska”. Specjaliści Columbus oferują kompleksową usługę – od doboru mocy instalacji, przez jej montaż, aż po monitorowanie uzysków i kontrolę nad działaniem systemu. Klienci Columbus mogą także korzystać z dedykowanej platformy, która umożliwia m.in. podgląd pracy ich instalacji.

Columbus Safe to z kolei własny, opracowany przez firmę model zabezpieczeń, które opierają się na analizie statystyk i danych niemieckiego rynku fotowoltaicznego. Columbus Safe to także system przeciwpożarowy oparty na montażu taśm samogaszących w skrzynkach elektrycznych oraz w systemie zabezpieczającym złączki MC4, które w razie pożaru natychmiast chłodzą otoczenie i zapobiegają ponownemu zapłonowi.

Columbus zadba o formalności

Columbus, w ramach współpracy zapewnia kompleksową pomoc w załatwieniu wszystkich formalności – zarówno w kontaktach z zakładem energetycznym, jak i organami straży pożarnej. Columbus oferuje także wsparcie w uzyskaniu finansowania. Dzięki wieloletniej współpracy z bankami firma może zaoferować kredyt na korzystnych warunkach, ze stałym lub zmiennym oprocentowaniem opartym o WIBOR 6M i najniższym RRSO na rynku. By dodatkowo obniżyć koszt instalacji, specjaliści Columbus pomagają w przygotowaniu dokumentacji potrzebnej do uzyskania dotacji na instalacje OZE np. z programu “Czyste Powietrze” czy kolejnych edycji projektu “Mój Prąd”.

Ile kosztuje instalacja od Columbus?

Całkowity koszt instalacji fotowoltaicznej zależy od wielu czynników. Na ostateczną cenę wpływa przede wszystkim moc instalacji, miejsce montażu (dach lub grunt), technologia ogniw, efektywność instalacji, montaż, konstrukcja i wiele innych czynników. W trakcie bezpłatnej konsultacji z pracownikiem Columbus poznasz poszczególne kroki w procesie montażu własnej mikroinstalacji, doradca opowie o dostępnych urządzeniach i dobierze je do indywidualnych potrzeb gospodarstwa. Wreszcie, klient dowie się, jakie są koszty instalacji.

Columbus – opinie klientów 

Klienci Columbus zwracają uwagę na sprawność, z jaką przebiega kontakt na wszystkich etapach współpracy z firmą. Szybka komunikacja bezpośrednio przekłada się na tempo, z jakim jest realizowana dana inwestycja. Kolejnym czynnikiem, który doceniają osoby posiadające instalacje od Columbusa, jest długi okres gwarancji na wszystkie komponenty. 15 lat – czyli dużo ponad cały okres zwrotu inwestycji. Na plus dla firmy działa także dogodny system ratalny, dzięki któremu zamiast płacić rachunki za prąd, klienci pokrywają koszty instalacji.

Informacje o firmie Columbus

Firma została założona w 2014 roku przez Dawida Zielińskiego. Siedziba Columbus mieści się w Krakowie, przy ul. Jasnogórskiej 9. Dynamiczna działalność widoczna jest w raportach Spółki. Columbus regularnie organizuje informacyjno-edukacyjne webinary oraz odwiedza wszystkie województwa dedykowanym “ColumBUSem”. Specjaliści z jego ekipy opowiadają na wszystkie pytania mieszkańców i rozwiewają wątpliwości na temat fotowoltaiki, magazynów energii i pomp ciepła. 

Zalety i wady Columbus 

Na podstawie oferty firmy Columbus wyróżniliśmy jej zalety i wady.

Zalety

 • gwarancja 360 – 15 lat na wszystkie komponenty i montaż, dodatkowo 30 lat gwarancji na sprawność paneli fotowoltaicznych i Gwarancja Mocy Szczytowej,
 • możliwość wyboru pakietu dopasowanego do swoich potrzeb,
 • firma montuje instalacje na terenie całej Polski,
 • Columbus ma wieloletnie doświadczenie i status spółki akcyjnej – firma istnieje od 2014 roku, jest notowana na GPW,
 • wysokiej klasy komponenty (w ofercie także optymalizatory i falowniki hybrydowe),
 • szybki montaż – nawet w 10 dni od podpisania umowy,
 • kompleksowa usługa – od audytu, przez montaż, po zgłoszenie instalacji do zakładu energetycznego,
 • niski koszt finansowania,
 • ponad 62,6 tys. zamontowanych instalacji PV,
 • dostęp do usługi Columbus Care – pakiet kompleksowej obsługi klienta, który obejmuje monitorowanie pracy i uzysków instalacji,
 • Columbus Safe, czyli innowacyjny system prewencji pożarowej,
 • certyfikat „Teraz Polska” otrzymany jako pierwsza w historii firma z branży OZE.

Wady

 • brak cennika dostępnego na stronie.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.