Światowa energetyka słoneczna przekroczy granicę jednego terawata w 2023 roku

W sektorze energetyki słonecznej od wielu lat istnieją dwa główne trendy – ceny energii wciąż spadają, a ilość zainstalowanych mocy stale rośnie. Według najnowszych analiz Wood Mackenzie Power & Renewables w ciągu najbliższych pięciu lat najprawdopodobniej świat osiągnie poziom jednego terawata zainstalowanych mocy solarnych.

Największa elektrownia PV na świecie powstaje w Egipcie

Benban Solar Park ulokowany ma być na Pustyni Nubijskiej, około 40 kilometrów na północ od Asuanu. Całkowita powierzchnia farmy wyniesie 37 km2, a łączna moc 1800 MW. Taka instalacja dostarczyć ma 3,8 TWh energii elektrycznej w skali roku. Zanim to jednak będzie możliwe, trzeba zainstalować na miejscu ogromną ilość paneli fotowoltaicznych oraz pozostałego, niezbędnego sprzętu.

“Kupię projekt farmy słonecznej”. Rekiny przejmują polskie płotki

Wielki wykup projektów inwestycyjnych, które wygrały aukcje OZE, ale nie zdobyły finansowania na realizację przedsięwzięcia, trwa w najlepsze. Według szacunków ekspertów 15-25 procent zapowiedzianych inwestycji w ogóle nie powstanie. Rozpoczął się wyścig z czasem, by załapać się na system wsparcia i nie zapłacić kar.

Niemieccy naukowcy wykorzystali specjalny proces chemiczny dla zwiększenia wydajności konwersji systemów PV

Zespół naukowców z uniwersytetu w Erlangen w Niemczech opublikował artykuł, w którym opisuje sposób wykorzystania rozszczepienia singletowego do zwiększenia wydajności konwersji ogniw fotowoltaicznych. W teorii zjawisko to może pozwolić na osiągnięcie wydajności konwersji na poziomie 50%.

Największa w USA pasieka połączona z farmą fotowoltaiczną właśnie startuje

Istotną cechą permakultury jest koncepcja wielokrotnego wykorzystywania tej samej przestrzeni lub tych samych zasobów. Taką ideę zaimplementował PineGate Renewables z Karoliny Północnej w Stanach Zjednoczonych. Firma uruchamia właśnie pasiekę połączoną z farmą fotowoltaiczną – największy tego rodzaju projekt w USA.