Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Ekodesign wnętrz – jak łączyć estetykę z dbałością o środowisko?

Ekodesign wnętrz – jak łączyć estetykę z dbałością o środowisko?

Ekologiczne wnętrza to trend, który zyskuje na popularności. Coraz większa świadomość w zakresie negatywnego wpływu człowieka na środowisko sprawia, że promuje się rozwiązania, które są funkcjonalne i zgodne z ideą zrównoważonego rozwoju. Przykłady to meble handmade czy dyspensery do wody. Jeśli zajmujesz się projektowaniem wnętrz, ten artykuł jest dla Ciebie.

BANER MOBILEB1
Reklama

Jak zaprojektować ekownętrze? Podstawowe zasady 

Ekodesign opiera się na rozwiązaniach przyjaznych środowisku. W tym podejściu do projektowania dominuje przekonanie o tym, że wnętrze powinno być wypełnione:

 • naturalnymi materiałami, jak drewno, bambus, bawełna, wiklina czy len, które są biodegradowalne;
 • meblami czy przedmiotami dekoracyjnymi, które powstały z recyklingu albo zostały wykonane samodzielnie (DIY);
 • żywymi roślinami, które w połączeniu z motywami florystycznymi znajdującymi się na tapetach czy obrazach tworzą atrakcyjne kompozycje;
 • licznymi przeszkleniami – dzięki nim do pomieszczeń wpada dużo światła słonecznego, które pozytywnie wpływa na samopoczucie użytkowników.

Duże znaczenie mają też sprzęty i technologie, które oszczędzają wodę oraz energię, a także przyczyniają się do ograniczenia ilości odpadów. Podczas projektowania wnętrz warto uwzględnić:

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama
 • urządzenia AGD i RTV z najwyższymi klasami energetycznymi, czyli A lub B;
 • odnawialne źródła energii, jak panele fotowoltaiczne czy pompy ciepła;
 • oświetlenie z czujnikami ruchu, które automatycznie wyłącza się, gdy w pomieszczeniu nikt nie przebywa;
 • dyspensery do wody – urządzenia zapewniają stały dostęp do wody pitnej bez potrzeby używania szkodliwych dla środowiska butelek plastikowych.

Nie można zapomnieć także o odpowiedniej kolorystyce wnętrz. Poza zielenią warto postawić na odcienie brązu, beżu czy bieli. Świetnie sprawdzą się również pomarańczowe, a nawet niebieskie wstawki. Można stosować wszystkie barwy, które kojarzą się z przyrodą oraz wprowadzą pogodny klimat.

jak zaprojektowac wnetrze
Jak zaprojektować wnętrze?

Styl eko we wnętrzach – jakie elementy warto uwzględnić w projekcie? 

Jeśli projektujesz wnętrze, postaw na ekologiczne, funkcjonalne i estetyczne rozwiązaniaktóre nigdy nie wyjdą z mody. Dzięki temu nie trzeba będzie zmieniać aranżacji co kilka lat. Doskonałym przykładem są meble z wyraźnym usłojeniem lub sękami, które zachwycą zwolenników wielu styli, między innymi klasycznego, nowoczesnego, skandynawskiego, eklektycznego, vintage czy rustykalnego. Inna propozycja to elementy ozdobne z niepolerowanego kamienia, które podkreślą surowość wnętrza i będą świetnym uzupełnieniem dla jasnej podłogi bądź ściany.

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

Meble handmade albo z recyklingu 

Możesz w swoim projekcie ekodomu czy ekomieszkania uwzględnić meble wykonane ręcznie, przez rzemieślników działających w okolicy. To świetny sposób, aby wspomóc lokalną przedsiębiorczość.

Warto również zachęcić domowników, aby samodzielnie stworzyli meble. Nie trzeba mieć dużych umiejętności stolarskich, gdyż w wielu przypadkach wystarczy skorzystać z porad dostępnych w internecie. Wśród pomysłów znajduje się:

 • odnowienie starej komody – warto ją pomalować farbą wodorozcieńczalną, która nie wymaga stosowania rozpuszczalników;
 • zrobienie kompletu wypoczynkowego z palet obitego piankowymi materacami.

Ekodesign wnętrz można oprzeć także na meblach, które wytworzono z surowców pochodzących z recyklingu. Świadczy o tym umieszczony na nich znak EU Ecolabel.

W urządzeniu ekologicznego wnętrza pomogą wszelkie oryginalne i nieszablonowe, ale jakże korzystne z punktu widzenia ekologii pomysły. Przykładem jest zwykły konar drzewa znaleziony w lesie, który może posłużyć jako wieszak.

Ekologiczne elementy wykończeniowe i ozdobne 

Wnętrze w stylu eko warto rozplanować tak, aby było urządzone ze smakiem, ale bez nadmiaru sprzętów i przedmiotów ozdobnych. Ważne jest to, aby kompozycyjnie elementy współgrały ze sobą, co szczególnie dotyczy kolorystyki.

Swoim klientom możesz zaproponować produkty wykonane z:

 • materiałów drewnopochodnych – świetnym pomysłem jest na przykład lampa z pasków forniru, radio z obudową ze sklejki czy boazeria;
 • pochodzących z odpadów tartacznych płyt wiórowych – mogą posłużyć do wykonania blatu kuchennego czy parapetów;
 • bambusa, na przykład donice, ramki do zdjęć czy luster oraz podkładki pod talerze.

Idealnym uzupełnieniem aranżacji staną się suszone zioła, które można umieścić w wiklinowych koszach. Wprowadzą one swojską i przytulną atmosferę, dzięki której domownicy łatwiej się zrelaksują. Takie rozwiązanie to nie tylko działanie na rzecz środowiska naturalnego, ale również wyjątkowa estetyka i oryginalna stylizacja.

Ekologiczne oświetlenie 

W projekcie warto uwzględnić lampy i halogeny LED-owe, które oszczędzają energię i mają długą żywotność. Konieczne jest również jak najszersze wykorzystanie naturalnego światła. Polecamy zaplanować:

 • pokój dzienny czy pokoje dziecięce od strony południowej, aby przez większą część dnia wpadało do nich słońce – warto zastosować duże przeszklenia;
 • blat kuchenny bezpośrednio pod oknem;
 • świetlik nad klatką schodową.

Takie rozwiązania pozwolą lepiej doświetlić pomieszczenia. Pozwoli to ograniczyć wysokość rachunków za prąd i ogrzewanie.

Dystrybutory wody gazowanej 

Świetną propozycją dla każdego, kto projektuje ekownętrza, jest dyspenser do wody. Urządzenie zapewnia stały dostęp do wody bez potrzeby stosowania plastikowych butelek. Sprzęt:

 • wyróżnia uniwersalny design, który pasuje do każdego wnętrza i stylu;
 • jest oferowany w różnych wariantach – do wyboru jest nablatowy, wolnostojący albo ze zintegrowanym kranem.

Każdy dyspenser do wody gazowanej świetnie wkomponuje się w otoczenie, stając się atrakcyjną częścią zabudowy. Zajmuje niewiele miejsca i znajdzie zastosowanie w domu, mieszkaniu czy biurze. Dzięki nowoczesnemu wyglądowi idealnie uzupełni aranżację wnętrza. Takie urządzenie to wysoka funkcjonalność i wygoda – domownicy zawsze mają dostęp do świeżej wody i nie muszą odwiedzać sklepu albo filtrować kranówki.

jak zaprojektowac eco wnetrze
Jak zaprojektować eco wnętrze?

Jakie zalety ma ekodesign wnętrz? 

Ekodomy i ekomieszkania warto projektować z wielu względów. Wpływają nie tylko na ekologię, ale również na zdrowie i bezpieczeństwo domowników, a także komfort korzystania z pomieszczeń.

Mniejsze zanieczyszczenie środowiska 

Ekologiczne materiały to mniejsze zużycie surowców naturalnych czy energii oraz ograniczenie odpadów. Stosowanie surowców pochodzących z recyklingu albo dawanie drugiego życia starym sprzętom przyczynia się do redukcji negatywnego wpływu człowieka na środowisko naturalne.

Jeśli w swoim projekcie uwzględnisz dyspenser do wody, będziesz miał duży wkład w ochronę naszej planety. Każdy dystrybutor to około 86% mniejsza emisja dwutlenku węgla w porównaniu do jednorazowych butelek PET. Stosując taki sprzęt, można oszczędzić nawet 1,3 tony CO2 rocznie.

Każde 100 osób, które codziennie wypije około 1 l wody z dystrybutorów, przyczyni się do zmniejszenia ilości plastikowych odpadów o 506 kg rocznie – to tyle, ile waży nowo narodzony pływacz szary. Dyspenser na wodę jest trwały i może być użytkowany wiele lat, dzięki czemu nie trzeba go często wymieniać. Korzyści ekologiczne są ogromne.

Poprawa zdrowia domowników 

Ekodesign wnętrz oparty na naturalnych materiałach pozytywnie wpływa na zdrowie domowników. Jest tak dlatego, że styl eko promuje rozwiązania:

 • bez LZO, czyli szkodliwych lotnych związków organicznych;
 • przyczyniające się do poprawy samopoczucia – rośliny oczyszczają i nawilżają powietrze oraz tworzą przyjazny mikroklimat; z kolei dystrybutory do wody gazowanej pomogą domownikom zadbać o odpowiednie nawodnienie, które zapobiega wielu chorobom, na przykład nadciśnieniu.

Warto postawić na styl eko ze względu na zdrowie.

Wygoda użytkowania pomieszczeń 

Ekologiczne domy i mieszkania są projektowane z myślą o maksymalnym komforcie użytkowników. Zapewniają one:

 • łatwy dostęp do niezbędnych urządzeń – na przykład dyspenser wody może być postawiony między kuchnią a salonem;
 • idealne doświetlenie pomieszczeń, co sprzyja wykonywaniu obowiązków domowych i zawodowych.

W ekownętrzu wszystko prezentuje się oryginalnie i tworzy pod kątem kompozycyjnym integralną całość. To właśnie w nim ekologia i estetyka idą w parze.

Źródła:

 1. https://www.homebook.pl/artykuly/15/modny-trend-wnetrza-w-stylu-eko
 2. https://www.prostyplan.pl/blog/ekologiczne-wnetrza/
 3. https://www.sniezka.pl/poradniki/style-dekoracyjne/styl-ekologiczny-w-mieszkaniu-jak-urzadzic/amp
 4. https://fengshuihome.pl/blog/styl-eko-wnetrza-pelne-zycia/
 5. https://czasnawnetrze.pl/wnetrza/pomieszczenia/salon/51905-jak-wyglada-wnetrze-w-stylu-eko
 6. https://businessinsider.com.pl/technologie/inteligentny-dom-to-dom-ekologiczny/4yb5fdm
 7. https://www.urzadzamy.pl/salon/styl-eko-w-mieszkaniu-czym-sie-charakteryzuje-urzadzamy-mieszkanie-w-stylu-eko-aa-pDiU-Xnab-nMSE.html
 8. https://sztuka-wnetrza.pl/2876/artykul/eko-moda-we-wnetrzach
 9. https://zmianaplanu.pl/index.php/porady/wnetrza-eko-rosliny/

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.