czym jest klimat

Co to jest klimat?

Wszyscy ludzie na Ziemi żyją w jakiejś strefie klimatycznej. Często mówi się też, że brak szacunku wobec przyrody i zasobów Ziemi może spowodować znaczące zmiany klimatu. Czym więc jest klimat? Czy na całej Ziemi jest taki sam?

Klimat

Klimat to wszystkie zjawiska pogodowe na danym terenie, które tworzą w ciągu wielu lat coś powtarzalnego. My mieszkamy w Polsce, gdzie klimat jest umiarkowany. Latem jest ciepło, a zimą często pada śnieg. Zmieniają się pory roku. I wiele rzeczy ma wpływ na klimat. Przede wszystkim to, gdzie dane miejsce znajduje się na kuli ziemskiej. Czy jest bliżej bieguna czy może równika. Na klimat wpływa też to, czy miejsce znajduje się blisko morza, czy może są tam góry. Zależy też od wiatrów, wielkości lasów, od ciśnienia. To wszystko ma znaczenie!

Strefy klimatyczne

W niektórych miejscach na świecie pogoda ciągle się zmienia, a w innych wciąż jest taka sama. Zależy to właśnie od klimatu. Na Ziemi można wymienić sześć głównych stref klimatycznych. Pierwsza występuje bardzo blisko biegunów. To strefa klimatu okołobiegunowego. Im bliżej biegunów, tym temperatura jest niższa, na większości terenów ujemna. Żyje tam bardzo mało ludzi, bo bardzo ciężko wytrzymać w takim zimnie. Mało też tam pada. Występują tam noce i dni polarne – takie długie, że ma się wrażenie, że nigdy się nie kończą! Następny jest klimat umiarkowany. Ten możesz znać najlepiej, bo w nim żyjesz. Pogoda jest zmienna i występują pory roku. Zbliżamy się powoli do zwrotnika, a więc kolejny jest klimat podzwrotnikowy. Tam jest już dużo cieplej. Klimat ten jest nieco inny nad morzem, a inny w głębi kontynentu. Do tego morskiego należą na przykład Włochy, Grecja czy Hiszpania. Nie ma tam mroźnych zim, raczej deszczowe, a lata są bardzo ciepłe. Kolejny, klimat zwrotnikowy, obejmuje obszary w okolicy zwrotników. Jest tam bardzo ciepło w dzień i temperatura gwałtownie spada w nocy. Tak jest na przykład na Saharze. Strefa klimatu podrównikowego znajduje się po dwóch stronach równika. Występuje tam pora sucha z bardzo wysoką temperaturą i pora deszczowa, kiedy jest trochę chłodniej. Ostatnia strefa to klimat równikowy – panuje oczywiście na równiku. Tam pogoda właściwie się nie zmienia – jest ciepło i wilgotno. Właściwie pora deszczowa właściwie się nie kończy.

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!