Czym jest energia i skąd się ona bierze?

Moc, która napędza cały świat czyli energia. Podobnie jak powietrze energia jest niewidzialna, a jej działanie obserwujemy codziennie.

Czy wiesz może czym jest energia?

Dorośli ciągle o niej mówią: że trzeba ją oszczędzać, że przyszedł za nią rachunek, albo że są zmęczeni i brakuje im energii. Czym więc ona właściwie jest? To taka moc, dzięki której ludzie i zwierzęta mogą chodzić, myśleć i działać. Dzięki energii możesz się bawić, rysować, skakać czy biegać. Czerpiemy ją z pożywienia, dlatego tak ważne jest, żeby regularnie jeść posiłki. To takie nasze paliwo, które pozwala nam żyć. Tak samo zwierzęta polują i jedzą, aby przeżyć i mieć siłę na następny dzień.

Energia nie dotyczy tylko ludzi i zwierząt, ale całego świata.

Dzięki niej pracuje pralka, lodówka czy żelazko, świeci żarówka, która daje nam światło po zmroku, działają telewizory i komputery. Te wszystkie urządzenia trzeba podłączyć do prądu, czyli źródła energii elektrycznej, żeby mogły pracować. Energia elektryczna płynie do naszych gniazdek przewodami z elektrowni, czyli miejsca, gdzie powstaje. Na ulicy można zobaczyć wysokie słupy z kablami – to dzięki nim energia elektryczna dostaje się do domu.

Różne rodzaje energii

Istnieją też inne rodzaje energii, np. energia cieplna, która przez kaloryfery ogrzewa nasze domy, czy pozwala podgrzać nasze potrawy w kuchni. Dzięki energii poruszają się samochody, pociągi czy samoloty. Jednak samochód trzeba zatankować, a i w elektrowni energia nie powstaje z niczego. Do tego potrzebne jest paliwo: czarny węgiel, który wydobywa się w kopalniach, ropa czy gaz. Niestety, te źródła energii zużywane są bardzo szybko i mogą się niedługo skończyć.

Naturalne źródła energii

Na szczęście istnieją też inne, naturalne źródła energii, które nigdy się nie skończą. Znasz je bardzo dobrze: to słońce, wiatr, fale na morzu, woda, ciepłe źródełka. Z większością z nich spotykasz się codziennie. Okazuje się, że możemy ich użyć do wytwarzania prądu, czy ciepła do ogrzewania domu.

Na pewno widziałeś kiedyś ogromne wiatraki albo panele słoneczne, czyli takie duże płyty na dachach albo w ogródkach. Może sam masz takie przy swoim domu. A może kiedyś kąpałeś się w takich ciepłych basenach zwanych termami? Te wszystkie miejsca wykorzystują energię odnawialną, czyli naturalną, która się nie wyczerpuje. Nie jest to jednak tak proste i ludzie ciągle szukają nowych sposobów, dzięki którym będziemy mogli jeszcze w większym stopniu korzystać z tych wspaniałych darów natury.

POBIERZ i POKOLORUJ

 

SŁOWNICZEK EKO-POJĘĆ

 

Energia cieplna

Energia elektryczna

Odnawialne źródła energii

Paliwo