Czym jest smog i jak z nim walczyć?

W Polsce z powodu zanieczyszczenia powietrza umiera przedwcześnie od 40 do 45 tysięcy osób.

Według WHO pył zawieszony PM 2,5 może przekraczać stężenie większe niż 25 mg/m3 maksymalnie trzy dni w ciągu roku (dobowej średniej), a w przypadku PM10 – wartość ta może być dwukrotnie wyższa. W Polsce już 4. stycznia bieżącego roku przekroczyliśmy powyższe limity kilkukrotnie, a często nawet kilkunastokrotnie w zależności od lokalizacji.

Specjalnie dla portalu ŚwiatOZE.pl, o smogu i sposobach walki z nim, opowiada Małgorzata Małochleb z Fundacji Otwarty Plan.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zmierza zainwestować ponad 10 miliardów złotych na poprawę jakości polskiego powietrza oraz dodatkowe 6 miliardów na różnorakie inwestycje proekologiczne, do których zalicza się popularyzacja odnawialnych źródeł energii czy termomodernizację. Zainwestowane pieniądze mają pomóc w ograniczeniu emisji zanieczyszczeń do atmosfery – duży potencjał widziany jest w geotermii oraz biogazowniach. Jednym z priorytetów jest także bezpośrednie przeciwdziałanie smogowi, poprzez dotacje na wymianę starych pieców na bardziej nowoczesne.

Przypomnijmy, 7 kwietnia 2017 r. Sejmik Województwa Śląskiego uchwalił jednogłośnie uchwałę antysmogową dla województwa śląskiego. To już drugie – po Małopolsce – województwo w Polsce, w którym obowiązywać będą przepisy antysmogowe. Zakazy dotyczą spalania zanieczyszczonego węgla i wprowadzają obowiązek instalowania nowoczesnych kotłów na paliwa stałe.

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Latające farmy wiatrowe od E.ON – testowa instalacja powstanie w Irlandii

Następny artykuł

Czym jest energia i skąd się ona bierze?

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , , , , ,