Latające farmy wiatrowe od E.ON – testowa instalacja powstanie w Irlandii

E.ON umacnia swoją pozycję jako jedna z najnowocześniejszych firm w sektorze wiatrowego OZE i jako jeden z pierwszych adaptuje technologię „latających” turbin wiatrowych. To zupełnie nowa technologia w tym sektorze i może zupełnie zmienić krajobraz tego przemysłu.

Czym są „latające” turbiny wiatrowe i czemu są tak określane? Powód jest trywialny – naprawdę latają! Tego rodzaju instalacje definiuje się jako „turbiny wiatrowe, pozbawione wieży, swobodnie wiszące w powietrzu”. Jedynym ich połączeniem z ziemią są liny mocujące je do podłoża oraz kable przekazujące prąd elektryczny do odbiorców.

Pierwsze prace teoretyczne związane z opracowaniem tego rodzaju instalacji powstały około roku 2009, kiedy to wyznaczono, że tego typu system może osiągnąć wydajność około 50% – dla porównania turbiny znajdujące się na klasycznych wieżach osiągają około 30% sprawności. Wszystko dzięki możliwości „zawieszenia ich” znacznie wyżej, nawet na wysokości 4,5 kilometra, jak sugeruje Bryan Roberts z politechniki w Sydney.

Umieszczenie turbin generatorów na większej wysokości ma szereg zalet. Oprócz zwiększenia się sprawności takiej instalacji, zmniejsza się jej uciążliwość dla ludzi mieszkających w okolicy oraz uzyskuje się dużo stabilniejsze źródło prądu – na takiej wysokości wiatry wieją niemalże stale i zazwyczaj w niezmiennym kierunku.

W związku z planami rozwijania i testowania tego typu rozwiązań E.ON postanowił zbudować placówkę testowania tego typu systemów. Znajdzie się ona w hrabstwie Mayo w Irlandii. Zbudowany tam system będzie niewielkich rozmiarów – instalowane będą turbiny wiatrowe o mocy 2 MW, opracowane przez Ampyx Power, współpracujące w zakresie tego typu urządzeń z E.ON.

Stworzenie farmy pozwoli z jednej strony na zbadania działania takich urządzeń, a z drugiej umożliwi prezentację technologii zainteresowanym firmom, co przyczyni się spopularyzowania tego nowatorskiego rozwiązania.

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Brytyjskie lotnisko uruchamia energetyczną spalarnię odpadów

Następny artykuł

Czym jest smog i jak z nim walczyć?

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , , , ,