Brytyjskie lotnisko uruchamia energetyczną spalarnię odpadów

Brytyjskie lotnisko Gatwick we współpracy ze spedytorem DHL otworzyła w marcu spalarnię odpadów, która ma produkować energię dla lotniska z odpadów pochodzących głównie z samolotów i terminali.

Inwestycja ta warta jest 4,7 miliona dolarów. Jej zadaniem jest przetwarzanie odpadów (klasyfikowanych jako kategoria 1) na energię. Dodatkowo system przetwarza na energię także inne odpadki organiczne, jakie można znaleźć na lotnisku. Energia uzyskiwana w spalarni to głównie energia cieplna, wykorzystywana do ogrzewania składowiska śmieci w Gatwick oraz zasila system uzdatniania wody znajdujący się na lotnisku. Pozwala to na zaoszczędzenie około 1250 dolarów dziennie na kosztach wywozu śmieci i dostarczania energii.

Jak informują władze Gatwick, śmieci klasyfikowane jako kategoria pierwsza pochodzą głównie z lotów spoza EU. Składają się one głównie z zmieszanych śmieci składających się z opakowań wykorzystywanych do serwowania jedzenia w czasie lotów.

Utylizacja śmieci kategorii pierwszej jest bardzo czasochłonna i kosztowna, ale nasz nowy system zarządzania odpadami pozwala nie tylko na oszczędzenie tych kosztów, ale uzyskanie energii – to duży krok naprzód – komentuje Martin Willmor, jeden z przedstawicieli firmy DHL. – Gatwick przoduje w zakresie przetwarzania odpadów na energię. Obecnie badamy także inne możliwości rozwoju tego typu technologii na lotnisku – dodaje Willmor.

Jak informują władze lotniska system przerabia około 10 ton śmieci dziennie. Obecnie energia produkowana w tym systemie nie jest w pełni wykorzystana. Został on zaprojektowany z zapasem, aby mógł zasilać też inne systemy Gatwick w przyszłości.

Dodaj komentarz


You May Also Like

Rząd wystraszył się Unii i zmienił zdanie. Będą wiatraki i dekarbonizacja

Starsi Czytelnicy pamiętają pewnie zabawę z dawnego „Przekroju” pod tytułem „Wytęż wzrok i znajdź x szczegółów, którymi różnią się oba rysunki”. Wytężyliśmy się maksymalnie i poszukaliśmy różnic pomiędzy Krajowym Planem na Rzecz Energii i Klimatu przesłanym Brukseli oraz Polityką Energetyczną Państwa 2040 przeznaczoną na użytek krajowy. Okazało się, że w kilku punktach istotnie się różnią.

Chiny rosną w siłę, eksporterzy ropy tracą na znaczeniu

Chiny pełnią wiodącą rolę w dziedzinie energii odnawialnej i są obecnie największym na świecie producentem, eksporterem i instalatorem paneli słonecznych, turbin wiatrowych, baterii i pojazdów elektrycznych – tak wynika z najnowszego raportu Globalnej Komisji Geopolitycznej Przemian Energii, zaprezentowanego 11 stycznia w Abu Zabi. Na znaczeniu tracą liderzy rynku energetycznego opartego na paliwach kopalnych.