Wiek energii odnawialnej

Przemysł elektroenergetyczny działa w zmieniającym się świecie, w którym odnawialne i rozproszone źródła energii stają się coraz większą częścią miksu wytwarzania energii. Dekarbonizacja sieci stała się kluczową siłą napędową zmian tego przemysłu w ostatnich latach. Przyszłość oparta będzie natomiast na sieciach inteligentnych, analizie big data i systemach magazynowania energii.

W Anglii wyszkolą ekspertów od nowych technologii dla OZE

W północno-wschodniej Anglii powstanie krajowe centrum doktoranckie w zakresie energii odnawialnej (ReNU). Brytyjska Rada ds. Badań Naukowych i Nauk Fizycznych poinformowała, że 5,2 mln funtów otrzymają na jego budowę uniwersytety Nortumbrii, Newcastle i Durham. Dzięki partnerom biznesowym wartość inwestycji wzrośnie do kwoty około 11 mln funtów.

W przyszłym roku w Wielkiej Brytanii energia z OZE może być tańsza od konwencjonalnej

Najnowszy raport opublikowany przez EnAppSys przewiduje, że już w przyszłym roku energetyka odnawialna może być pierwszym, największym źródłem elektryczności w brytyjskich domach. Jak wskazują analitycy, moc elektrowni gazowych i węglowych spada – w zeszłym roku o 6,7%. Z kolei moc instalacji OZE wzrosła w tym okresie o 15,2%.

Brytyjski rząd wesprze dekarbonizację kolei

Pięć innowacyjnych projektów w Wielkiej Brytanii otrzyma od władz rządowych 350 tys. funtów na dekarbonizację linii kolejowych. Pieniądze przeznaczone zostaną na zamianę starych i nieefektywnych, a także napędzanych silnikami wysokoprężnymi lokomotyw na nowoczesne, akumulatorowe i hybrydowe.