Nowe kopalnie węglowe w Niemczech i Wielkiej Brytanii?

Walka ze zmianami klimatu, transformacja energetyczna w kierunku OZE, a w praktyce? W Wielkiej Brytanii powstanie głębinowa kopalnia węglowa, która ma zasilić przemysł stalowy. Tymczasem w Niemczech nowa elektrownia węglowa ruszy latem 2020 roku. Tim Farron, deputowany do Izby Gmin, nazwał decyzję „kopniakiem w zęby w walce ze zmianami klimatu”. 

Gatunki inwazyjne zagrażają Wielkiej Brytanii

Z raportu komitetu ds. audytu środowiska Izby Gmin Wielkiej Brytanii wynika, że gatunki inwazyjne, takie jak barszcz kaukaski czy szerszenie azjatyckie, kosztują brytyjską gospodarkę 1,7 mld funtów rocznie. Gatunki inwazyjne zagrażają równowadze środowiska naturalnego, są też niebezpieczne dla człowieka.

Wielka Brytania produkuje obecnie więcej energii z OZE niż ze źródeł tradycyjnych

Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii ogłosiło w październiku, że tamtejszej energetyce udało się uzyskać przełom w zakresie zwiększania udziału zielonej energii w miksie. W trzecim kwartale 2019 roku więcej energii wyprodukowano z pomocą odnawialnych źródeł energii niż w elektrociepłowniach wykorzystujących gaz, węgiel i ropę.

20 brytyjskich uniwersytetów podpisało kontrakt z konsorcjum TEC. Przez dekadę będą zasilane energią OZE

Dwadzieścia uniwersytetów z Wielkiej Brytanii podpisało kontrakt z konsorcjum TEC opiewający na 50 mln funtów. Przez dziesięć lat placówki edukacyjne będą korzystały z energii produkowanej przez lądowe farmy wiatrowe zlokalizowane w Szkocji oraz Walii. Celem uczelni jest nie tylko ochrona środowiska, ale także oszczędność finansowa.

Wielka Brytania przeznaczy 1 mld funtów na walkę ze zmianami klimatycznymi

Kwota odpowiadająca równowartości niemal pięciu miliardów złotych ma zasilić fundusz Ayrton Found, który wspierać będzie naukowców i inżynierów opracowujących i testujących nowe technologie zmniejszające emisję CO2. Zapowiedź taką na posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Yorku złożył Boris Johnson, brytyjski premier. Nazwa funduszu pochodzi od nazwiska Herthy Marks Ayrton – brytyjskiej fizyczki, wynalazczyni i sufrażystki.

Wpadka McDonalds’a – co ze słomkami?

Rezygnacja McDonald’s ze słomek uznana została za część szerszego wysiłku na rzecz ochrony środowiska. Teraz brytyjska gazeta “The Sun” ujawniła wewnętrzną notatkę, w której stwierdzono, że papierowych słomek nie można poddać recyklingowi i należy je umieścić w ogólnym koszu na śmieci.