Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

SMR-y w Wielkiej Brytanii. Polska firma otrzymała finansowanie na ich rozwój

SMR-y w Wielkiej Brytanii. Polska firma otrzymała finansowanie na ich rozwój

Wielka Brytania chce mocno postawić na SMR-y. W budowę małych reaktorów modułowych na wyspach zostanie zaangażowana polska firma.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Wielka Brytania i SMR-y

Wielka Brytania chce postawić na SMR-y na swoim terytorium. Na ten cel jest w stanie przeznaczyć nawet 20 mld funtów. Dziennik Financial Times podał nawet, że na dofinansowanie w tym obszarze może liczyć polska firma Synthos Green Energy wraz z partnerami.

Energetyka Wielkiej Brytanii w najbliższych dziesięcioleciach ma dynamicznie się rozwijać. Strategia ta zakłada budowę do 24 GW mocy jądrowych do 2050 roku. Jeżeli uda się osiągnąć ten wynik, to będzie on stanowił 25% zapotrzebowania na energię Wielkiej Brytanii.

Wspomniane plany jądrowe zakładają również dotacje i fundusze grantowe, które będą wspierać najlepsze projekty atomowe na wyspach. 18 lipca ogłoszono listę dwóch podmiotów, które otrzymają dofinansowanie w ramach programu (plus jeden warunkowo). Wśród nich ma być m.in. Synthos Green Energy, udziałowiec spółki Orlen Synthos Green Energy.

Finansowanie ma wystartować na początku czwartego kwartału tego roku, a zakończyć się w końcówce pierwszego kwartału 2025 r. Przyznane w ramach programu środki stanowią połowę całkowitych kosztów, pozostałe 50% ma dostarczyć inwestor. 

Rozwój SMR na świecie

Oprócz Polski i Wielkiej Brytanii budowę reaktorów SMR planują także inne kraje świata. Wśród nich są: Stany Zjednoczone, Chiny, Korea Południowa, Francja, Japonia, Rosja czy Argentyna.

Już w lipcu 2012 roku Koreańska Komisja Bezpieczeństwa i Ochrony Jądrowej zatwierdziła projekt reaktora SMART o mocy 100 MWe. Prace nad reaktorami SMR wciąż trwają, więc dopiero za kilka lat będziemy mogli określić, gdzie modułowe reaktory jądrowe zyskały popularność, a gdzie nie. Nie ulega, jednak wątpliwości, że już dziś zainteresowanie tą technologią jest duże w wielu krajach na świecie.

Źródło: gazetaprawna.pl, rp.pl, ft.com

Fot: Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.