Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Sztuczna inteligencja będzie tropić jeże w Wielkiej Brytanii

Sztuczna inteligencja będzie tropić jeże w Wielkiej Brytanii

Sztuczna inteligencja będzie tropić jeże w Wielkiej Brytanii

Sytuacja jeży w wielu krajach Europy nie jest wesoła – ich populacja maleje. Wielka Brytania nie jest wyjątkiem, jednak badanie tych kolczastych stworzeń nie należy do prostych zadań. Teraz brytyjskim przyrodnikom ma w tym pomóc sztuczna inteligencja, która będzie wyłapywać jeże na nagraniach z kamer.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Populacja jeży na Wyspach gwałtownie spadła

Ostatnie badania populacji jeży w Wielkiej Brytanii pochodzą z 2018 roku i wskazują, że ich liczebność na Wyspach w ciągu dwóch dekad zmniejszyła się o 66%. W 2020 roku Szwajcarzy również pokusili się o sprawdzenie tego faktu. Wyniki były równie pesymistyczne – z kraju przez 20 lat ubyło 40% populacji. W Polsce niestety brak kompleksowych badań na ten temat i tak naprawdę ciężko określić, ile tych zwierząt żyje w granicach naszego kraju. Być może rozwiązanie zastosowane w Wielkiej Brytanii stanie się dla nas inspiracją do przeprowadzenia takich oględzin?

Brytyjskie Stowarzyszenie Ochrony Jeży (The British Hedgehog Preservation Society, BHPS) postanowiło bowiem jeszcze dokładniej zbadać populację tych wyjątkowych stworzeń. Przyczyna? Ostatnie badanie ankietowe wykazało, że w 2023 roku aż 33% respondentów widziało jeża w swoim ogrodzie (wzrost o 2 punkty procentowe względem 2022 roku), a 21% stwierdziło, że spotykało to stworzenie częściej niż w roku ubiegłym lub po raz pierwszy. Te świadectwa pokazują, że po dwóch dekadach ciągłych spadków populacji, liczebność jeży na Wyspach może z powrotem rosnąć. Oczywiście zeznania ogrodników to jedno, a faktyczne badania w wykonaniu specjalistów to drugie. BHPS chce więc całą sytuację sprawdzić dokładnie.

Do tego celu użyta zostanie sztuczna inteligencja. BHPS połączyło siły z Funduszem Społecznym dla Zagrożonych Gatunków (People’s Trust for Endangered Species, PTES), Uniwersytetem Nottingham Trent, Londyńskim Stowarzyszeniem Zoologicznych, organizacją London HogWatch i Uniwersytetem Durham – instytucje te wspólnie stworzyły Narodowy Program Monitorowania Jeży (National Hedgehog Monitoring Programme, NHMP).

AI pomoże zbadać populację jeży

Cała akcja działa na zasadzie lokalnych wolontariuszy, którzy mogą zgłosić się do pomocy w programie. Osoby te będą umieszczać specjalne kamery w parkach, ogrodach czy na obszarach wiejskich, w których mogą występować jeże. Po 30 dniach ktoś z lokalnej komórki NHMP musi wyjąć kartę pamięci z urządzenia i przekazać nagrania do centrali. W tym momencie do działania wkracza sztuczna inteligencja.

Osobom odpowiedzialnym za projekt udało się stworzyć program wyszkolony w celu rozpoznawania jeży i innych ssaków na nagraniach z leśnych fotopułapek. To właśnie AI będzie pierwszą instancją, która przefiltruje setki godzin nagrań i wybierze te momenty, na których jej zdaniem znajdują się jeże. Choć osiągnięcia współczesnej sztucznej inteligencji robią wrażenie, BHPS nie łudzi się, że będzie ona bezbłędna. Dlatego przefiltrowane przez nią nagrania trafią do drugiego etapu weryfikacji, tym razem już z udziałem ludzi. Ci sprawdzą, czy na materiale na pewno jest jeż, a następnie zapiszą czas i miejsce przyłapania kolczastego ssaka.

– Wiemy, że jeże mają ciężko, ale zanim będziemy mogli zastosować praktyczne metody ochrony, musimy wiedzieć, gdzie są i dlaczego ich populacja się zmniejsza – mówi dr Henrietta Pringle z PTES. – To pierwsze, badania, w których populacja będzie badana rok po roku w tej samej lokacji, co pozwoli nam zyskać cenne dane i zidentyfikować ryzyka. To z kolei w przyszłości może nam pomóc walczyć ze spadkiem populacji. Wyniki pozwolą nam także zobaczyć regionalne i środowiskowe różnice oraz zidentyfikować, jakie czynniki wpływają na jeże w różnych miejscach – dodaje w rozmowie z The Guardian.

Czy populacja jeży na Wyspach naprawdę spada? A może częstsze zauważanie ich przez ankietowanych ogrodników to faktycznie dobry znak dla tego gatunku? O tym fakcie dowiemy się za trzy lata, bowiem na tyle właśnie jest zaplanowany projekt NHMP. Czy podobnego badania doczekamy się również w Polsce? Czas pokaże.

– Czytaj także: Nadeszła wiosna, zasiej łąkę kwietną! [WYWIAD]

Źródła: theguardian.com, britishhedgehogs.org.uk, rp.pl, sozosfera.pl

Fot. Canva (Maciej_ca), Bing

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.