Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Jeżowaty w potrzebie. Dbajmy o jeże jesienią

Jeżowaty w potrzebie. Dbajmy o jeże jesienią

Z powodu wzrostu tempa urbanizacji, zwiększonego ruchu drogowego oraz intensywnego rolnictwa w Europie zmniejszyła się gwałtownie populacja jeży. Dlaczego powinniśmy chronić siedliska jeżowatych?

Reklama

Mniej owadożernych jeży w Europie

Wyniki ostatnich badań monitorujących europejską populację jeży nie są zadowalające. Analizy wykazały szybki spadek liczebności tych pożytecznych i urokliwych ssaków. 

Na przykład w Wielkiej Brytanii w ciągu ostatnich dwóch dekad liczba osobników spadła prawie o 50% na obszarach wiejskich i o 30% na obszarach miejskich. 

W 2020 roku jeż został po raz pierwszy wymieniony jako gatunek „podatny na wyginięcie” i umieszczony na Czerwonej Liście IUCN dla obszaru Wielkiej Brytanii. Wydaje się, że kluczowymi czynnikami śmierci jeży jest najpierw utrata ich siedlisk z powodu intensywnego rolnictwa, coraz większe tempo urbanizacji i bezpośrednio wzmożony ruch drogowy oraz brak ostrożności wielu kierowców.

Śladem jeża

Badanie populacji jeży nie jest jednak łatwym zadaniem. W ostatnich latach wykorzystywano do tego tunele, w których pozostawia się przynętę. Podłoże wykłada się papierem, a rozlany atrament pozwala zobaczyć ślady jeżowych łapek, kiedy ten opuszcza tunel. Ta forma badania populacji okazała się skuteczna aż w 95%.

3qhogGLkuobOlqPxlZe9Z0d0ib4DmuOQmhzUPmq50SvTfvpy0qD7bj3r9p3th5qVsVjyHacnBaAjYcgt QoWlKrz76 KkMMyUr7KXg6ebjmRhLnmJtZzBkTs3iqHhTDRmqjJH77=s0
Tunel śladów do sprawdzania populacji jeży, fot: Elaine O’Riordan

Widzisz ranne zwierzę i nie wiesz co robić? Przeczytaj, jak należy się zachować, gdy zobaczymy ranne zwierzę.

Dom dla jeża

uKM7zh E9Y9b5JdhdaollIduRJZCKer1N2cckthSgkD2kDALZX9eG fiITppQSQqn wYkkcYCX9BoyGJrKN1hz Zw Zrt7n2w9q0jIWV5NFv4WesUQYE4z Frp5qLTkqc6qoeUJp=s0

Takie domki stoją od zeszłej zimy przy krakowskiej AGH. Inicjatorzy tego projektu zarejestrowali swoje budowle jako… instalację artystyczną, a w praktyce domki zapewniają jeżom bezpieczeństwo w zimowym okresie, gdy zwierzę zapada w sen. Osiedle dla jeży gwarantuje doskonałą kryjówkę dla tych płochliwych ssaków.

Zostaw liście

Jeżeli nie zbudowałeś domku dla jeża, jak AGH, pozostaw trochę liści pod swoim domem. Tam, mogą ukryć się te małe ssaki. Niektórzy wiercą nawet małe dziury w płotach i ogrodzeniach, aby umożliwić swobodne poruszanie się jeży po bezpiecznym terenie – zamiast ruchliwej drogi. Warto zostawiać im miseczkę z wodą, a kiedy spotkamy zdezorientowanego jeża na swojej drodze, zgłośmy się po pomoc lub poradę do specjalistycznego ośrodka, np. Jeżurkowo Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt.

źródło: rte.ie, AGH

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.