Krakowskie AGH wybudowało osiedle dla jeży

Krakowskie AGH wybudowało osiedle dla jeży

Akademia Górniczo-Hutnicza po raz kolejny pokazała, jak ważne są dla niej kwestie ekologiczne. Tym razem na jej terenie powstał uroczy kompleks domków dla jeży, który pozwoli ukryć się zwierzętom przed zimowym chłodem.

Jak zbudować apartament dla jeża?

Przede wszystkim musi być ciepły i przytulny, aby te urocze zwierzaki chciały w nim zimować. Postawiono na biodegradowalne i naturalne tworzywa. Konstrukcję stanowią maty słomiane wypełnione liśćmi. A żeby tradycji stała się zadość, a władze uczelni przychylnie patrzyły na dzikich lokatorów, budowle ułożono na kształt gmachu AGH. Wszystkie schrony zajęły obszar o długości ponad 18 metrów i szerokości 1,5 metra.

Czy jeże dostaną indeksy?

Inicjatorzy projektu musieli swój pomysł zarejestrować jako instalacja artystyczna, jednak głównym celem budowli jest zapewnienie bezpieczeństwa jeżom na czas mroźnych zimowych miesięcy. Aby nie peszyła ich ludzka obecność, osiedle zostało wyposażone w kompleks tuneli, którymi płochliwe zwierzątka mogą przemieszczać się bez strachu. Czy jeże postanowią zamieszkać w pobliżu Alma Mater i wezmą udział w rekrutacji? Tego dowiemy się już niedługo. Pani Ewa Czekaj-Kamińska z Działu Obsługi Uczelni zapowiada, że następne osiedla mogą pojawić się już niebawem.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.