W Krakowie powstał pierwszy butelkomat dla butelek plastikowych

Problem z segregacją śmieci jest o tyle poważny, że próby jego rozwiązania najczęściej wiążą się bezpośrednio z większymi kosztami dla mieszkańców. A gdyby tak – wzorem wielu innych krajów – na śmieciach dało się zarabiać, nawet symbolicznie? Taka koncepcja realizowana jest  Krakowie. Dzisiaj (17 kwietnia) w Urzędzie Miasta ma pojawić się butelkomat na butelki plastikowe.

Mieszkańcy podkrakowskich gmin domagają się zdecydowanej walki ze smogiem

– Problem smogu to nie tylko problem Krakowa. Cała aglomeracja krakowska zmaga się z zanieczyszczonym powietrzem. Są miejsca gdzie powietrze jest znacznie gorszej jakości niż w Krakowie – mówiła Ewa Lutomska z Polskiego Alarmu Smogowego. Petycję, którą w imieniu Alarmów Smogowych i mieszkańców Małopolski złożyła na ręce wicemarszałka województwa małopolskiego, Tomasza Urynowicza, podpisało ponad 10 tys. osób.

Jak uczcić jubileusz dzielnicy? Posadzić las!

Krakowska huta ArcelorMittal Poland włączyła się w ciekawą inicjatywę, która ma uświetnić obchody 70-lecia powstania kombinatu oraz dzielnicy Nowa Huta. Zgodnie z założeniami na powierzchni dwunastu hektarów posadzi aż 70 tysięcy drzew. To jedno z działań, dzięki któremu Kraków może dołączyć do grona zalesionych miast Polski.

Zaakceptowano projekt uchwały dotyczący Krakowskiego Klastra Energii

Radni Krakowa podjęli decyzję o utworzeniu Krakowskiego Klastra Energii. Na przykładzie innych mniejszych gmin,w których klastry już funkcjonują i po ich dokładnej analizie, zostaną podjęte odpowiednie kroki. W ciągu najbliższych sześciu miesięcy prezydent Krakowa musi przedstawić analizę prawną, ekonomiczną i organizacyjną utworzenia krakowskiego klastra.

Od 1 kwietnia w Krakowie nowe, kulturalne zasady segregacji odpadów

To nie primaaprilisowy żart, od 1 kwietnia zmienią się zasady segregacji odpadów dla mieszkańców Krakowa. Wynika to z konieczności dostosowania się do przepisów Unii Europejskiej, a także z potrzeby ujednolicenia zasad segregacji na terenie całego kraju. Miasto, wdrażając nowe zasady, stawia na kampanię informacyjno-edukacyjną, której hasło brzmi: “Kultura niejedno ma imię. Segreguj odpady”.

Uchwała antysmogowa dla Krakowa zgodna z prawem

Podczas rozprawy, która odbyła się 12 marca 2019 r. w Warszawie, Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargi kasacyjne na uchwałę antysmogową dla Krakowa. Tym samym uchwała pozostaje w mocy, co oznacza, że od 1 września 2019 obowiązywać będzie zakaz palenia węglem i drewnem na terenie miasta.

Klaster energii w Krakowie?

Klub Kraków dla Mieszkańców złożył końcem lutego tego roku projekt uchwały w celu powołania krakowskiego klastra energii. Jego stworzenie zapewniłoby bezpieczeństwo energetyczne i uniezależnienie od stałych dostawców prądu. Głosowanie odbędzie się najprawdopodobniej 13 marca podczas sesji.

Historia krakowskiego smogu

O smogu stało się głośno stosunkowo niedawno, ale czy to znaczy, że wcześniej go nie było i kilka lat temu powietrze było jeszcze czyste? Niestety nie! Nie zawsze jednak postrzegany był jako zagrożenie. W pewnym momencie dopisywano mu właściwości wręcz zdrowotne!