Kraków Airport z innowacją w oczyszczaniu wody

Kraków Airport wzorem lotnisk w Londynie oraz Oslo wprowadza technologię oczyszczania wód opadowych korzystającą z systemu MBBR (Moving Bed Bioreactor). Pod tym względem jest pionierem w Polsce wśród lotnisk. Projekt ma na celu nie tylko ochronę środowiska, ale także zwiększenie funkcjonalności i bezpieczeństwa obiektów.

Palenie odpadów problemem w Małopolsce

W ciągu pierwszych 10 tygodni od uruchomienia formularza pojawiły się 164 skargi. Najwięcej z nich dotyczyło nieprawidłowego spalania odpadów (aż 108), kolejne traktowały o eksploatacji instalacji niezgodnie z uchwałą antysmogową (52) oraz sprzedaży węgla o bardzo niskiej jakości (4). Problemy odnotowano w kilkudziesięciu miejscowościach. Od zakończenia sezonu grzewczego upłynęło sporo czasu, mimo to zgłoszenia wciąż napływają.

Ponad 100 zgłoszeń palenia śmieciami w 48 gminach w zaledwie 3 miesiące

Od 26 marca mieszkańcy 48 gmin Małopolski mogą zgłaszać przypadki łamania prawa środowiskowego za pomocą internetowego formularza. Zgłoszenia obejmują głównie przypadki spalania odpadów, eksploatacji kotłów i kominków niezgodnych z wymogami, czy też sprzedaży węgla złej jakości. Takie zgłoszenie, które może być anonimowe, jest następnie weryfikowane przez odpowiedni organ.

Krakowska spółdzielnia zamontowała na swoim dachu fotowoltaikę!

Krakowska Spółdzielnia Mieszkaniowa “Czyżyny” zainstalowała 54 panele fotowoltaiczne o mocy 15 kWp na dachu jednego ze swoich bloków. Pilotażowy projekt zakłada, że w pierwszej kolejności prąd pochodzący z farmy fotowoltaicznej popłynie do części wspólnych nieruchomości spółdzielni, a nadwyżka wytworzonej energii zostanie sprzedana do sieci.

Koniec z plastikiem w Małopolskim Urzędzie Marszałkowskim

Małopolski Urząd Marszałkowski zamierza wcześniej realizować politykę ekologiczną UE (plastikową dyrektywę). Już teraz rezygnuje z przedmiotów jednorazowego użytku wykonanych z tworzywa sztucznego. W dodatku wszelkie dokumenty urzędowe mają być drukowane na papierze pochodzącym z recyklingu. Pozytywny trend, który na razie ma znacznie symboliczne, rozwija się.

Prezydent Krakowa apeluje o zmiany w ustawie o elektromobilności. Chodzi o zasady wewnątrz stref czystego transportu

Apel o wprowadzenie zmian w ustawach regulujących kwestie zanieczyszczeń powietrza z transportu skierował do premiera Mateusza Morawieckiego prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Włodarz stolicy województwa małopolskiego chce, by samorządy miały większą swobodę w kształtowaniu zasad w obrębie stref czystego transportu w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców.