Miasta nie zbudują wymaganych ładowarek samochodów elektrycznych

W dwa lata w dziesięciu największych miastach Polski ma powstać ponad 2,6 tys. punktów ładowania samochodów elektrycznych. Dziś jest ich tam… 150. Z analizy wynika, że w większości miast odpowiednia liczba ładowarek nie powstanie do końca 2020 roku. Dopiero za kilka lat postawią je państwowe koncerny energetyczne.
15

Jak wygląda spalarnia odpadów od środka? Dzień otwarty “eko”spalarni w Krakowie

Ostatnio coraz więcej mówi się o gospodarce odpadowej. Jednym z proekologicznych sposobów jest ich utylizacja termiczna. Niewiele osób wie jak wygląda cały proces. Mieszkańcy Krakowa mieli okazję ostatnio się tego dowiedzieć. 6 października odbył się dzień otwarty w krakowskim Zakładzie Termicznej Obróbki Odpadów.

Dzień otwarty w krakowskiej spalarni już 6 października!

Już w sobotę 6 października w godz. 8.00 – 16.00 mieszkańcy Krakowa będą mieli okazję odwiedzić spalarnię i zobaczyć na własne oczy, jak przebiega proces przekształcania odpadów w energię. Zakład znajdujący się przy ul. Giedroycia 23 w dzielnicy XVIII Nowa Huta oprócz zwiedzania przygotował liczne atrakcje dla uczestników w różnym wieku. Ekospalarnia zadbała o bezpłatny transport do i z wydarzenia. Autobusy będą odjeżdżały z Placu Centralnego co pół godziny.

Na krakowski Kazimierz nie wjadą już pojazdy spalinowe

Nad projektem krakowscy radni debatowali 26 września bieżącego roku. Niebawem odbyć ma się głosowanie w tej sprawie w radzie miasta. Uchwała budzi spore kontrowersje. Zgodnie z nią na teren Kazimierza w Krakowie nie będą mogły wjeżdżać pojazdy spalinowe, oprócz tych, które należą do mieszkańców tej dzielnicy. Dodatkowo, do 2025 roku z zakazu wyłączone będą również pojazdy przedsiębiorców, którzy mają działalność gospodarczą zarejestrowaną w tej dzielnicy, a także taksówkarze, osoby niepełnosprawne i dostawcy (ci ostatni tylko w wyznaczonych godzinach).

Kraków rozdaje rośliny antysmogowe

Urząd Miasta Krakowa po raz kolejny rozdał mieszkańcom antysmogowe rośliny doniczkowe. W dniach 22-23 września bieżącego roku krakowianie otrzymali gatunki zielone, takie jak np. skrzydłokwiat kwiecisty, chamedora wytworna, dracena, fikus czy zamiokulkas zamiolistny.

Na Miasteczku Studenckim AGH zamieszkało 200 tysięcy pszczół

Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie stała się domem dla blisko 200 tysięcy pszczół. Za sprawą trzech uli usytuowanych na dachu Studia Muzycznego Kotłownia AGH oraz w sąsiedztwie Klubu Studio udało się w tym sezonie zebrać kilkadziesiąt kilogramów miodu. Za inicjatywę odpowiadają pasjonaci pszczelarstwa – pracownicy Fundacji Studentów i Absolwentów AGH w Krakowie ACADEMICA.

Tauron postawi szybką ładowarkę do EV na lotnisku Kraków-Balice

Swoje ładowarki ma już Polenergia, stawia je również Tauron. 4 września odbyło się Forum Ekonomiczne, podczas którego podjęto decyzję o budowie szybkiej ładowarki na terenie lotniska w Balicach. Stacja szybkiego ładowania ma mieć moc powyżej 50 kW, co pozwoli naładować samochód elektryczny w ok. 30 min.

Jak się mają pszczoły w spalarni śmieci w Krakowie?

Pod koniec kwietnia na terenie krakowskiej spalarni pojawiła się również pasieka. Pszczeli lokatorzy czują się w niej dobrze do tego stopnia, że część z rodzin została przez pszczelarzy przeniesiona, bo się się nie mieściły w ulach. Występowanie pszczół na tym terenie świadczy o jego czystości ekologicznej – w innym przypadku pszczoły by się tak świetnie nie przyjęły w tym miejscu.