Central European Forum Energy Day w Krakowie już wkrótce

Fundacja dla Akademii Górniczo-Hutniczej zaprasza na Central European Forum Energy Day – trzecią edycję spotkania branży energetycznej, która odbędzie się 14-15 maja 2019 roku w Krakowie. Wśród tematów poruszanych podczas wydarzenia pojawi się m.in. fotowoltaika, termomodernizacja czy budownictwo pasywne.

Staszic – nowy motocykl elektryczny zbudowany przez studentów AGH

Większa prędkość i moc silnika oraz dłuższy czas przejazdu na jednym ładowaniu – tak w porównaniu do swojego poprzednika wypada „Staszic”. To już drugi terenowy motocykl elektryczny zbudowany przez studentów Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie z zespołu E-Moto AGH. Oficjalna premiera pojazdu odbyła się 18 października na terenie kampusu uczelni, jednak maszyna już osiągnęła pierwsze sukcesy w minionym sezonie.

Na Miasteczku Studenckim AGH zamieszkało 200 tysięcy pszczół

Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie stała się domem dla blisko 200 tysięcy pszczół. Za sprawą trzech uli usytuowanych na dachu Studia Muzycznego Kotłownia AGH oraz w sąsiedztwie Klubu Studio udało się w tym sezonie zebrać kilkadziesiąt kilogramów miodu. Za inicjatywę odpowiadają pasjonaci pszczelarstwa – pracownicy Fundacji Studentów i Absolwentów AGH w Krakowie ACADEMICA.

Elektryczny bolid z AGH będzie ścigał się z najlepszymi w Europie

Zespół AGH Racing zbudował swój pierwszy bolid wyścigowy o napędzie elektrycznym. Studenci z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie zaprezentowali pojazd w czwartek, 5 lipca w Klubie Studio. Możliwości najnowszej konstrukcji przetestują już w przyszłym tygodniu podczas międzynarodowych zawodów dla inżynierów z całego świata – Formuła Student w Holandii.

Studenci z AGH zbudowali lampę solarną w Tadżykistanie

W Tadżykistanie aż 70% mieszkańców zmaga się z przerwami w dostępie do energii elektrycznej. Studenci z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie postanowili to zmienić. W ramach Projektu Tadżykistan edukowali swoich tadżyckich rówieśników w zakresie energii odnawialnej. Najpierw poprzez kurs online w temacie fotowoltaiki, a następnie podczas wizyty w Duszanbe, gdzie zbudowali wspólnie lampę solarną.

W AGH zaprezentowano system przeciwdrobnoustrojowych poręczy

W Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie powstał pierwszy w kraju demonstracyjny przeciwdrobnoustrojowy system w postaci balustrady i poręczy schodowych. Wyjątkowość rozwiązania zaproponowanego przez Wydział Metali Nieżelaznych polega na tym, że cała instalacja wykonana jest ze specjalnego stopu miedzi o właściwościach antybakteryjnych. Rozwiązanie powstało z myślą o wszelkich miejscach użyteczności publicznej, które mogą skutecznie walczyć z rozprzestrzenianiem się drobnoustrojów chorobotwórczych.

Trwają testy innowacyjnego mobilnego magazynu ciepła

W ramach projektu „Energy storage” AGH w Krakowie, wspólnie z Innogy Polska oraz Geotermią Podhalańską, opracowała i zbudowała prototyp mobilnego magazynu ciepła pochodzącego ze źródeł odnawialnych. Dzięki niemu możliwy będzie, niezależny od infrastruktury ciepłowniczej, transport ciepła oraz jego zagospodarowanie w miejscach oddalonych od źródła wytwarzania. Funkcjonowanie magazynu oparte jest na materiałach zmiennofazowych, które dzięki przemianom fazowym mogą gromadzić znaczne ilości energii przy bardzo niewielkich zmianach temperatur.