Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Polska uczelnia dała dobry przykład i przeniosła 10-letnie drzewo w nową lokalizację

Polska uczelnia dała dobry przykład i przeniosła 10-letnie drzewo w nową lokalizację

Polska uczelnia dała dobry przykład i przeniosła 10-letnie drzewo w nową lokalizację

Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie przesadziła kolejne drzewo. Tym razem blisko dziesięcioletni platan klonolistny został przeniesiony do Hali Sportowej, która zostanie oddana do użytku w tym roku. Zobacz zdjęcia z tego wyjątkowego wydarzenia. 

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

AGH przesadziła dziesięcioletnie drzewo

Polski internet ciągle zasypywany jest przykrymi informacjami o wycinkach drzew. Nasz kraj intensywnie się rozwija, w związku z czym potrzebne są nowe tereny pod inwestycje. Okazuje się jednak, że drzew nie trzeba wycinać – można je przenieść z korzyścią dla rośliny i otoczenia. Oto jak pięknie prezentować się będzie platan w nowych przestrzeniach AGH:

Wszystko jest kwestią dobrej woli i rachunku ekonomicznego. A ten dla wielu może okazać się zaskakujący. Chociaż za m3 drewna opałowego trzeba zapłacić około 500 zł, nie jest to właściwy sposób określenia wartości drzewa. 

Drzewa to ważna inwestycja w dobie zmian klimatu. Badanie przeprowadzone w 2021 roku przez dr Zbigniewa Szopa, ekonomistę z Uniwersytetu Warszawskiego, wykazało, że drzewa rosnące na warszawskiej Woli świadczą usługę w zakresie oczyszczania powietrza o wartości około 16 tys. zł. rocznie. Na tym jednak korzyści się nie kończą. 

Czemu warto przesadzać drzewa?

Drzewa mają bardzo ważny wpływ na otoczenie, a ich pozytywne działanie ma wpływ na każdą dziedzinę naszego życia. Funkcje drzew to m.in.:

1. Rekreacyjna i zdrowotna:

  • poprawa klimatu akustycznego,
  • wzmaganie aktywności fizycznej,
  • poprawa stanu zdrowia mieszkańców.

2. Klimatyczna i redukująca zanieczyszczenia powietrza:

  • ochrona przed wiatrem,
  • wzbogacanie powietrza w wilgoć,
  • zmniejszanie amplitudy temperatur,
  • wpływ na skład powietrza atmosferycznego.

3. Biologiczna i retencyjna:

  • zatrzymywanie wód opadowych,
  • tworzenie siedlisk życia dla zwierząt, innych roślin i grzybów,
  • wydzielanie substancji antybiotycznych tzw. fitoncydów.

4. Estetyczna, miastotwórcza i wizerunkowa:

  • dodatni wpływ na krajobraz i estetykę miasta,
  • kreowanie miasta innowacyjnego,
  • potencjalna możliwość zatrzymania rozlewania się miasta.

O funkcjach drzew przekonane są władze AGH, które zdecydowały się na przesadzenie dorodnego platana. Dlaczego zostało zrobione to zimą?

Pora roku na przesadzanie tak dużego drzewa nie została wybrana przypadkowo. To właśnie zimą soki drzewa są uśpione, a tym samym szansa na pomyślne przyjęcie się drzewa w nowym miejscu jest największawyjaśnia Ewa Czekaj-Kamińska, architektka zieleni, Kierownik Działu Utrzymania Terenu. 

Specjalna technika okopania całej bryły korzeniowej zapewnia ochronę systemu korzeniowego. Ponadto grubsze korzenie zostały przed przesadzeniem zabezpieczone odpowiednim preparatem. W nowym miejscu drzewo zostało obsypane m.in. humusem, bogatym w materię organiczną, którą tworzą głównie resztki roślinne. 

Wysokość platana to blisko 10 metrów, a jego waga wraz z bryłą korzeniową to 10 ton. Samo przeniesienie drzewa w nowe miejsce trwało zaledwie około 30 minut, natomiast prace przygotowawcze, w tym m.in. rozstawienie specjalistycznego dźwigu prowadzone były od wczesnych godzin porannych. 

Projekt wielofunkcyjnej Hali Sportowej, która powstała na terenie pomiędzy ulicami Buszka i Armii Krajowej, zakładał od początku, iż w jeden z narożników obiektu wkomponowane będzie drzewo. Zgodnie z koncepcją architektoniczną drzewo będzie miało możliwość swobodnego wzrostu w otwartej przestrzeni. 

Na przesadzenie drzew w Krakowie czeka także Rynek Główny, tam jednak, mimo woli mieszkańców, proces okazuje się być bardziej skomplikowany.

Co z drzewami na Rynku Głównym?

Drzewa miały wrócić na Rynek Główny w Krakowie. Tak się też stanie, tylko że diabeł tkwi w szczegółach. Na razie bowiem mieszkańcy mogą liczyć jedynie na rośliny, ale… w donicach. Czemu Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie podjął właśnie taką decyzję?

Przypomnijmy, że do zwycięskich programów Budżetu Obywatelskiego nie trzeba nikogo przekonywać. O ich wdrożeniu zadecydowali sami mieszkańcy i taka właśnie jest idea tej inicjatywy. Uwagi co do jej wykonalności musiały być rozważane przed złożeniem i akceptacją projektu, nie post factum. To, jak dalej potoczą się losy zwycięskiego projektu, zależy w dużej mierze od presji samych mieszkańców, których tysiące wyraźnie opowiedziało się za zielenią w centrum miasta.


źródło i zdjęcia: AGH

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.