Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Polska może być liderem w odzyskiwaniu surowców z OZE? Innowacja polskich naukowców

Polska może być liderem w odzyskiwaniu surowców z OZE? Innowacja polskich naukowców

Polska ma szansę stać się europejskim liderem w odzyskiwaniu cennych surowców z urządzeń energetycznych wykorzystywanych w OZE. 2loopTech S.A. wraz z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie opracowali innowacyjną technologię, która ma wspomóc ten proces.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Unijna realizacja celów klimatycznych

W odpowiedzi na rosnące problemy m.in. z ucieczką produkcji z rynku Unii oraz z zachwianiem łańcuchami dostaw, Komisja Europejska przedstawiła projekt Net-Zero Industry Act. Ma on zapewnić technologiczne zaplecze dla transformacji energetycznej, w tym reindustrializację oraz rozwój produkcji w Unii Europejskiej urządzeń wykorzystywanych w OZE. Pomoże też w realizacji celów „Fit for 55” i REPowerEU. Na Net-Zero Industry Act przewidziano 270 miliardów euro.

Wg. ekspertów ambitne cele transformacji energetycznej będą trudne do realizacji bez recyklingu istniejących już urządzeń wykorzystywanych w OZE, w tym paneli PV.  

Ambitny projekt polskich naukowców

Naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowa i członkowie 2loopTech S.A. stawili czoła tym wyzwaniom. Opracowali technologię, która pozwala na odzyskanie cennych surowców, takich jak srebro, krzem, aluminium, czy miedź. Mało tego, takie pierwiastki mają wówczas możliwość powrotu do obiegu niemal w 100%.

– To pełnowartościowe produkty do wytwarzania nowych paneli PV – mówi dr Maciej Tora z firmy 2loopTech S.A. zajmującej się recyklingiem paneli PV. – Pomijając aspekt łańcucha dostaw i dostępności w Europie krytycznych surowców, jak również koszty ich zakupu, sam proces produkcji krzemu metalurgicznego czy aluminium wykorzystywanych w produkcji paneli jest wysoce energetyczny i generuje gigantyczny ślad węglowy. Naturalną koleją rzeczy jest ich odzyskiwanie – dodaje ekspert.

Perspektywy dla Polski

Analitycy Research&Markets przyjrzeli się rozwijającemu się rynkowi recyklingu zużytych komponentów w energetyce słonecznej. Z raportu wynika, że wartość rynku sięga obecnie 50 mld dol., a wskaźnik CAGR w najbliższych latach wyniesie 19%. 

Mimo że Polska jest w technologicznej awangardzie recyklingu urządzeń energetycznych wykorzystywanych w OZE, boom na utylizację paneli PV dopiero przed nami. W ciągu najbliższych kilku lat pierwsze zainstalowane systemy fotowoltaiczne osiągną już kres swojej użyteczności i będą wymagały zagospodarowania.

– Obecnie posiadamy decyzję środowiskową na przetwarzanie do 2 tysięcy ton paneli PV rocznie. Jednocześnie pracujemy intensywnie nad wykorzystaniem sztucznej inteligencji do całkowicie zautomatyzowanych systemów recyklingu, dzięki czemu czterokrotnie zwiększymy wydajność zakładu – komentuje dr Maciej Tora z 2loopTech S.A.

Źródło: informacja prasowa pr inspiration

Fot.: agh.edu.pl, canva.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.