Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Jak utylizować panele fotowoltaiczne? Innowacyjna metoda

Jak utylizować panele fotowoltaiczne? Innowacyjna metoda

Naukowcy z 2loopTech S.A. wraz z Akademią Górniczo-Hutniczą opracowali innowacyjną metodę, która pozwala na niemal całkowity recykling paneli PV wraz z odzyskaniem ich cennych surowców – krzemu, miedzi i srebra. Spółka uruchamia prace wielkoskalowe w zakładzie w Łodzi, które pozwolą na przetwarzanie do 2000 ton paneli PV w ciągu roku. Będzie to pierwszy tego typu wyspecjalizowany zakład w Polsce.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Rośnie potrzeba recyklingu

Rynek fotowoltaiki w Polsce rośnie dynamicznie rok do roku. Według danych Urzędu Regulacji Energetyki, skumulowana moc zainstalowana w PV na koniec 2022 roku wyniosła ponad 12,4 GW, co w porównaniu z rokiem 2021 oznaczało rekordowy przyrost ponad 4,7 GW nowych mocy, osiągając imponujące tempo wzrostu rynku – 61%. 

– Polska znalazła się w pierwszej szóstce krajów UE pod względem całkowitej zainstalowanej mocy w fotowoltaice i rynek ten jest jednym z filarów polskiej gospodarki, dlatego już teraz mierzymy się z problemem zużytych paneli. Ich recykling jest nie tylko potrzebny ze względów środowiskowych. W dobie niepewnej sytuacji międzynarodowej, zagrożeń związanych z brakiem dostępu do surowców strategicznych czy skracaniu łańcuchów dostaw trzeba wykorzystywać te cenne surowce, jak np. krzem, srebro czy miedź, które możemy pozyskiwać z urządzeń, które wyszły z obiegu – mówi prof. Barbara Tora z AGH, przewodnicząca Rady Naukowej 2loopTech S.A.

Szansa dla polskich firm

Polska wyrasta na światowego lidera recyklingu urządzeń wykorzystywanych w odnawialnych źródłach energii. Potencjał technologiczny (w tym przede wszystkim rodzimy know-how), korzystne położenie geograficzne i wciąż atrakcyjne koszty pracy powodują, że rynek przetwarzania zużytych urządzeń OZE będzie się dynamicznie rozwijał. 

Wg szacunków, w samej Polsce w najbliższych latach konieczne będzie zutylizowanie ponad 100 000 ton paneli i nie będzie można ich tak po prostu wyrzucić.  

– Potencjał polskiego rynku recyklingu jest ogromny. Wg szacunków rynek przeróbki paneli PV w Europie osiągnie w najbliższych latach wartość ponad miliarda dwustu pięćdziesięciu milionów złotych. Polska jest w stanie zagospodarować znaczną część tego budżetu – mówi Maciej Tora, prezes 2loopTech S.A. 

Powstaje pierwszy zakład tego typu 

Spółka uruchamia prace wielkoskalowe w Łodzi. Otwierany zakład pozwoli w pierwszej fazie na recykling około 1000 ton paneli w ciągu roku. To na razie kropla w morzu potrzeb, ale 2loopTech zapowiada stały rozwój mocy przerobowych. 

– Obecnie trwają prace wdrożeniowe i już w najbliższym czasie zaczniemy odbierać panele od klientów. Szacujemy, że w pierwszym roku działalności osiągniemy 3 miliony złotych przychodu – mówi Maciej Tora.

2loop Tech S.A. to spółka technologiczno-badawcza, zajmująca się opracowaniem, rozwojem i wdrożeniem innowacyjnych systemów recyklingu urządzeń wykorzystywanych w sektorze odnawialnych źródeł energii. Dzięki prowadzonym badaniom spółka wprowadza na globalny rynek innowacyjne, ekologiczne i efektywne kosztowo rozwiązania w obszarze recyklingu instalacji energetycznych wykorzystywanych w energetyce odnawialnej. W przyszłości spółka planuje rozwijać też inne segmenty swojej działalności, m.in. recykling turbin wiatrowych.

Źródła: informacja prasowa PR Inspiration
Fot.: canva.com/baramee2554, canva.com/Kenny10

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.