Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Nowy rząd, nowe szanse dla energetyki?

Nowy rząd, nowe szanse dla energetyki?

Nowy rząd, nowe szanse dla energetyki?

12 grudnia 2023 r. Donald Tusk, mianowany poprzedniego dnia nowym premierem, wygłosił w Sejmie swoje exposé oraz przedstawił skład Rady Ministrów. Ministerstwo Klimatu i Środowiska w najbliższych dniach obejmie oficjalnie Paulina Hennig-Kloska. Według Tuska kandydaturę nowej minister powinni docenić “ci wszyscy, którzy czekają dzisiaj w Polsce na odnawialne źródła energii, na wiatraki, na ochronę środowiska”. Jakie prognozy dla polskiej energetyki i odnawialnych źródeł energii niesie ze sobą zmiana partii rządzącej?

Reklama

100 konkretów dla Polski, a ile dla energetyki?

Podczas swojego przemówienia Donald Tusk podkreślił, że jego rząd planuje realizację listy “100 konkretów” przedstawionej w trakcie kampanii wyborczej przez Koalicję Obywatelską, której jest liderem. Zawarto wśród nich następujące postulaty dotyczące zakresu energetyki:

  • Przywrócimy korzystne zasady rozliczania produkowanej energii dla prosumentów – niższe rachunki za prąd dla inwestujących w fotowoltaikę.
  • Umożliwimy stworzenie 700 lokalnych wspólnot energetycznych generujących własny, tańszy prąd.
  • Złożymy projekt ustawy odblokowującej możliwość rozwoju energetyki wiatrowej na lądzie (zmniejszenie odległości do 500 m) z jasnymi i szybkimi regułami wydawania decyzji o budowie i przyłączeniu. Lokalne społeczności otrzymają 5% przychodów ze sprzedaży energii.
  • „Zamrozimy” ceny gazu w 2024 r. dla gospodarstw domowych i odbiorców wrażliwych na poziomie cen z 2023 r.
  • Przedstawimy szczegółowy plan transformacji energetycznej, która umożliwi ograniczenie emisji CO2 o 75% do 2030 roku. Przyspieszymy rozwój niskoemisyjnych źródeł energii (OZE i energetyki jądrowej). Opracujemy założenia dla spójnego programu rozwoju energetyki jądrowej oraz precyzyjnie określimy sposób jego finansowania.

Prace nad niektórymi ze wspomnianych wyżej ustaw rozpoczęły się już w dniach przed prezentacją exposé przez nowego premiera. Jak informowaliśmy niedawno, do Sejmu trafiły dwa projekty dotyczące zamrożenia cen prądu w 2024 r. Rozmawiano również o wzbudzającej wiele kontrowersji ustawie wiatrakowej

Odblokowanie środków z KPO priorytetem

Jednym z głównych celów nowego premiera będzie odblokowanie środków z Krajowego Planu Odbudowy (KPO), które zostały przystopowane z powodu problemów Polski z zachowaniem zasad praworządności.

– Mogę obiecać, że przywiozę z Brukseli te oczekiwane przez przedsiębiorców miliardy euro. I wiecie, co powiem Polkom i Polakom? Że warto było w tych pierwszych dniach rządów być przyzwoitym i że nam się to opłaciło – mówił Donald Tusk.

Środki te są niezwykle ważne z perspektywy odnawialnych źródeł energii i nowoczesnej energetyki. W ramach KPO projektom związanym z zieloną energią pierwotnie przyznano 14 mld euro, pochodzących zarówno z pożyczek, jak i bezzwrotnych dotacji. Jednak po ostatnich zmianach, jakie zatwierdziła Komisja Europejska, budżet ten powiększono o dodatkowe 25,3 mld euro. Zielona energia uzyska więc w sumie ponad 39 mld euro wsparcia. Alokacja środków w ramach Krajowego Planu Odbudowy przyspieszy wdrożenie istotnych projektów energetycznych, a prognozuje się, że szczególny nacisk zostanie położony na rozwój infrastruktury przesyłowej, inteligentnych sieci energetycznych oraz inwestycje w odnawialne źródła energii, takie jak morskie farmy wiatrowe. 

Co z dotacjami?

Przez wiele miesięcy ani Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), ani politycy odchodzącego rządu nie wspominali o kontynuacji programów dotacyjnych wspierających odnawialne źródła energii, w tym choćby flagowej akcji “Mój Prąd”, która odegrała kluczową rolę w popularyzacji domowych instalacji fotowoltaicznych. W ostatnich latach wolumen inwestycji w tę technologię był rekordowy, dzięki czemu na koniec marca 2023 roku liczba prosumentów w Polsce sięgnęła 1,243 mln, a w kraju działały instalacje o mocy 9,64 GW. Piąta edycja „Mojego Prądu” została przedwcześnie zamknięta 14 grudnia 2023 r., ale jednocześnie ogłoszono, że planowany jest kolejny nabór, o którym więcej informacji pojawi się już wkrótce.

Nowy rząd z pewnością będzie chciał kontynuować mocny rozwój tego sektora, w czym pomogą pieniądze pozyskane z KPO, które trafią zarówno do przedsiębiorców, instytucji publicznych, jak i podmiotów społeczno-gospodarczych. Możemy się więc spodziewać, że środków na wsparcie inicjatyw OZE nie zabraknie, a Polska weźmie przykład ze swoich sąsiadów – Czech i Słowacji, gdzie budżety programów dotacyjnych na odnawialne źródła energii są o wiele wyższe niż u nas. Przykładowo, dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznej z “Mojego Prądu 5.0” wynosi maksymalnie 7 000 zł, podczas gdy Słowacy mogą liczyć na wsparcie  sięgające nawet 4 025 euro, czyli ponad 17 400 złotych. 

Warto zaznaczyć, że inwestycji w zieloną energię domagają się również inni posłowie rządzącej koalicji. Tematyka transformacji energetycznej została przez nich nie raz poruszona podczas serii pytań po exposé premiera. Jedną z osób, która skupiła się na tym temacie była Barbara Oliwiecka z Trzeciej Drogi. 

– Panie Premierze, cała Polska czeka na transformację energetyczną, polskie firmy czekają na tanią, zieloną energię, która pomoże im utrzymać konkurencyjność, a nasze dzieci czekają na czyste powietrzemówiła posłanka podczas swojego wystąpienia. 

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej informuje, że większość funduszy pozyskanych z KPO zostanie zainwestowana w instrumenty finansowe, co pozwoli na realizację projektów nawet przez kilka kolejnych dekad.

– Czytaj także: Umowa koalicyjna a OZE. Jak zielony będzie nowy rząd?

Źródła: wiadomości.onet.pl, rmf24.pl, gov.pl, platforma.org

Fot. European People’s Party (CC by 2.0), Canva (Sergiy Akhundov)

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.