Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Fotowoltaika na każdym nowym dachu? Taki jest plan Unii na zeroemisyjne budynki

Fotowoltaika na każdym nowym budynku? Taki jest plan Unii na zeroemisyjne budynki

Fotowoltaika na każdym nowym dachu? Taki jest plan Unii na zeroemisyjne budynki

Parlament Europejski i Rada UE zakończyły negocjacje związane z nowelizacją dyrektywy o efektywności energetycznej budynków (tzw. dyrektywy budynkowej). Nowe przepisy zakładają między innymi obowiązek montażu paneli fotowoltaicznych zarówno na nowych, jak i już istniejących budynkach. Nowe przepisy stopniowo zabronią również używania pieców gazowych.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Obowiązkowa fotowoltaika na budynkach – przepisy zaczną obowiązywać już za cztery lata

Zgodnie z danymi Rady UE budynki są odpowiedzialne za jedną trzecią emisji gazów cieplarnianych na terenie Unii. Władze unijne postanowiły więc zrewizjonowac swoje dyrektywy związane z budownictwem tak, aby budowle były bardziej wydajne energetycznie, a ich użytkowanie mniej zanieczyszczało środowisko.

Według nowych przepisów poszczególne wskazania mają być przyjmowane stopniowo, w zależności od danego typu budynku. Jednym z najgłośniejszych przepisów jest obowiązek montażu paneli fotowoltaicznych na budynkach. Wprowadzenie tego przepisu ma przebiegać w pięciu etapach:

  • od 2027 roku – na wszystkich nowych budynkach niemieszkalnych i użyteczności publicznej o powierzchni użytkowej powyżej 250 m2,
  • od 2028 roku – na wszystkich istniejących budynkach niemieszkalnych i użyteczności publicznej o powierzchni użytkowej powyżej 2000 m2, a także powyżej 500 m2 w przypadku obiektów przechodzących działania wymagające znaczących pozwoleń administracyjnych,
  • od 2029 roku – na wszystkich istniejących budynkach niemieszkalnych i użyteczności publicznej o powierzchni użytkowej powyżej 750 m2,
  • od 2030 roku – na wszystkich nowych budynkach mieszkalnych i wszystkich nowych zadaszonych parkingach,
  • od 2031 roku – na wszystkich istniejących budynkach użyteczności publicznej z powierzchnią użytkową większa niż 250 m2.

Fotowoltaika będzie instalowana na wymienionych wyżej budynkach, o ile będzie to uzasadnione “technicznie, ekonomicznie i funkcjonalnie”. Przepisy zakładają też wyjątki od tej zasady, m. in budowle historyczne, miejsca kultu, budynki wolnostojące o powierzchni mniejszej niż 50 m2 czy domki letniskowe lub inne budynki mieszkalne, które nie są zamieszkane przez cały rok. Państwa członkowskie będą też mogły wypracować własne wyjątki na poziomie krajowym.

Zakaz pieców gazowych w budynkach? Unia podejdzie do sprawy stopniowo

Zgodnie z planami Unii, wszystkie nowe budynki należące do organów publicznych mają być zeroemisyjne do 2028 roku, a do 2030 roku ta zasada ma dotyczyć każdego nowobudowanego budynku na terenie Unii. Do zmniejszenia emisji CO2 na doprowadzić również rozłożony na lata zakaz używania piecyków gazowych. Pierwsze przepisy z tym związane miałyby zacząć obowiązywać w latach 2028-2030. Wtedy właśnie w nowych budynkach nie można byłoby montować pieców na paliwa kopalne, w tym gaz ziemny. Od 2035 lub 2040 tego typu źródła ogrzewania nie mogłyby być również umieszczane w już istniejących obiektach.

Unijny ustawodawca chce jednak dochodzić do całkowitego zakazu stopniowo. Wcześniej przepisy mają zakładać, że piecyk gazowy nie będzie mógł funkcjonować w budynku samodzielnie, a jedynie jako uzupełnienie innego źródła ciepła, np. pompy ciepła.

– Aby transformacja ekologiczna zakończyła się sukcesem, musimy zapewnić, że transformacja zmieni życie ludzi na lepsze. Chcemy pomóc ludziom sprawić, że ich domy będą bardziej energooszczędne, wygodniejsze i zdrowsze. Jest to korzystne dla obywateli: poprawa charakterystyki energetycznej budynków przełoży się zarówno na niższe rachunki za energię, jak i niższą emisję gazów cieplarnianych. Porozumienie zapewnia właściwą równowagę, zapewniając standardy europejskie, wdrażanie na szczeblu krajowym, krajową autonomię i wsparcie finansowe – komentuje nowe przepisy Maroš Šefčovič, wiceszef Komisji Europejskiej ds. Europejskiego Zielonego Ładu.

Koniec dyskusji nad dyrektywą budynkową między PE a Radą UE będzie teraz zatwierdzany przez obydwa unijne organy.

– Czytaj także: Unia z wielkim planem dla wiatru. Podwojenie mocy turbin do 2030 roku

Źródła: rp.pl, gramwzielone.pl, consilium.europa.eu

Fot. Canva (stormwatch153)

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.