Etykiety jasno pokażą, ile energii pożera domowy sprzęt

Bruksela uzgodniła nowe etykiety, za pomocą których klienci będą mogli porównać efektywność energetyczną podobnych produktów. Na nowej skali jasno zobaczymy, że większość kupowanych przez nas produktów znajduje się w dolnej części skali. Tylko kilka procent Polaków decyduje się na zakupy produktów o lepszych parametrach.

Irlandia nie wypełni celu OZE do 2020 roku

Irlandia nie zrealizuje swoich celów w zakresie energii odnawialnej do 2020 r., – wynika z raportu wydanego przez Irlandzki Urząd ds. Zrównoważonej Energii (SEAI). Pokazuje on, że Irlandia nadal jest w dużym stopniu uzależniona od paliw kopalnych. Pochodzi z nich nadal aż 90% energii w tym kraju.

W 2050 roku Europa ma być neutralna klimatycznie

Do 2050 roku Unia Europejska ma być neutralna pod względem emisji gazów cieplarnianych – tak zakłada przyjęta w zeszłym tygodniu przez Komisję Europejską długoterminowa strategia “Czysta planeta dla wszystkich”. Dla Polski oznacza to duże wyzwanie, biorąc pod uwagę fakt, że nasza energetyka opiera się w 80% na spalaniu węgla. Jesteśmy też sytuowani w czołówce największych “węglowych trucicieli” Europy.

Jednorazowe talerzyki znikną z Unii Europejskiej

Projekt rezolucji w sprawie wycofania z obrotu plastikowych przedmiotów jednorazowych, takich jak talerze czy sztućce, został przyjęty przez komisję ochrony środowiska Parlamentu Europejskiego. Teraz będzie przedmiotem obrad podczas sesji plenarnej i głosowania, do którego dojdzie najprawdopodobniej 25 października.