Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Co zrobić gdy znajdziemy ranne zwierzę?

Co zrobić gdy znajdziemy ranne zwierzę?

Czy zdarzyło ci się widzieć zranione zwierzę, ale nie wiedziałeś, gdzie szukać pomocy? Zwierzęta tak jak my odczuwają ból, mają swoje prawa, a w razie wypadku powinny otrzymać pomoc. Dla nich działa wiele fundacji i ośrodków, do których możemy zwrócić się, gdy znajdziemy ranne zwierzę.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Ranne dzikie zwierzę – co robić?

Nie panikuj. Choć w wielu sytuacjach możemy mieć trudność z samodzielnym udzieleniem pomocy dzikiemu zwierzęciu, ponieważ ranne zwierzę może być zestresowane i w szoku, możliwe jest, że to ono będzie reagować paniką. Wtedy to my powinniśmy zachować zimną krew i wezwać pomoc.

UWAGA: kiedy widzisz, że ranne zwierzę, jest bardzo zestresowane, a na twoją obecność reaguje dodatkowo nerwowo, odejdź i poczekaj w oddali na pomoc.

Komu pomagamy?

 • ptakom,
 • nietoperzom,
 • płazom i gadom,
 • jeżom,
 • gryzoniom, np. wiewiórkom, myszom, szczurom,
 • fokom,
 • ssakom udomowionym: psom, kotom, królikom,
 • zwierzętom hodowlanym: krowom, świniom, kozom, baranom itd.,
 • ssakom dzikim: zającom, lisom, sarnom, jeleniom, dzikom.
aktualne zdjecie portal 1800x900 23
Co zrobić, gdy zobaczysz ranne zwierzę? Po pierwsze: nie panikuj. Fot.: Canva

Gdzie zgłosić ranne zwierzę?

Jeżeli na twojej drodze pojawi się ranny ptak lub powyższe zwierzęta, pomóż im! Co można zrobić w takiej sytuacji? Sprawdzić listę organizacji i zadzwonić do odpowiedniej jednostki.

 1. Znajdź samodzielnie lekarza lub odpowiedni ośrodek – listy miejsc, w których można znaleźć pomoc, znajdują się poniżej.
 1. Chcesz pomóc rannemu zwierzęciu, ale nie możesz poświęcić mu czasu i nie chcesz brać ryzyka na swoje barki? W przypadku dzikiej zwierzyny skontaktuj się ze:
 • Strażą Miejską – takie są procedury, aby pomóc zwierzęciu kiedy jest ranne. Straż Miejska skieruje zgłoszenie do odpowiedniej placówki, z którą miasto ma umowę. Są to np. ośrodki rehabilitacji zwierząt, gabinety weterynaryjne lub schroniska dla zwierząt,
 • Policją w razie popełnienia przestępstwa wobec zwierzęcia lub poważnego wypadku drogowego,
 • Strażą pożarną, która często może pomóc uratować zwierzę z pułapki, np. kanału,
 • Generalną Dyrekcją Ochrony Środowiska – znajdziesz tu namiary na poszczególne ośrodki.
aktualne zdjecie portal 1800x900 24
Jeśli znajdziesz na swojej drodze ranne zwierzę – skontaktuj się z odpowiednimi służbami. Fot.: Canva

Pogotowie dzikich zwierząt, słucham?

Ośrodki pomocy i rehabilitacji dzikich zwierząt powstały po to, aby pomagać właśnie im. Jeżeli spotkałeś ranne lub zbłąkane zwierzę, poszukaj dla niego najlepszej formy pomocy. 

Istnieją poszczególne miejsca, w których możemy zgłosić ranne ptaki, ssaki: domowe i dzikie zwierzęta. Placówki, które specjalizują się w pomocy zwierzętom to:

 • ośrodki rehabilitacji zwierząt,
 • fundacje,
 • stowarzyszenia pomocy dla zwierząt,
 • stowarzyszenia Ochrony Zwierząt,
 • gabinety weterynaryjne,
 • hotele dla zwierząt,
 • ptasie azyle,
 • leśne pogotowia dla zwierząt,
 • niektóre parki narodowe,
 • wybrane parki krajobrazowe.

W każdym województwie znajdziesz miejsca, które pomagają rannym lub słabym, błąkającym się zwierzętom. Pełną listę ośrodków znajdziesz tutaj lub tutaj. Niektóre ośrodki rehabilitacji zwierząt w Polsce:

Chcesz wiedzieć, jak reanimować psa lub kota? Zajrzyj tutaj:

Ranne zwierzę na drodze

Potrąciłeś zwierzę? Według polskiego prawa masz obowiązek mu pomóc:

Prowadzący pojazd mechaniczny, który potrącił zwierzę, obowiązany jest, w miarę możliwości, do zapewnienia mu stosownej pomocy lub zawiadomienia jednej ze służb […].

Art.25 Ustawy o ochronie zwierząt z dnia 21 sierpnia 1997 roku

Jeśli inny kierowca pozostawił na drodze lub obok niej ranne zwierzę, zgłoś natychmiast to zdarzenie! Jeżeli zaś jesteś sprawcą wypadku, czyli potrąciłeś zwierzę, jadąc samochodem lub motorem (skuterem), masz obowiązek zatrzymać pojazd i pomóc zwierzęciu. Zgodnie z prawem każdy kierowca, który potrącił zwierzę, musi wykonać kilka kroków:

 1. Zatrzymaj samochód w bezpiecznym miejscu i włącz światła awaryjne,
 2. Sprawdź, czy zwierzę nadal żyje – może potrzebować szybkiej reakcji i pomocy,
 3. W razie zatrzymania krążenia trzeba wykonać reanimację
 4. Powiadom służby, które w pierwszej kolejności pomogą zwierzęciu: jeżeli znajdziesz namiary na najbliższą klinikę weterynaryjną, spróbuj ją powiadomić. Inne możliwości to: Pogotowie dla Zwierząt, Ośrodek rehabilitacji dzikich zwierząt, lub ośrodek dzikich zwierząt w rejonie wypadku, to powiadommy taką organizację o zdarzeniu. 
 5. Zawiadom służby: policję, straż miejską lub pożarną, zwłaszcza jeśli wypadek jest poważny. UWAGA: niektóre służby mogą wezwać myśliwych lub koła łowieckie. Jeśli zwierzę jest ranne, zgłoszenie może często skutkować jego uśmierceniem. Spróbuj równocześnie zawiadomić weterynarza lub oddolne ośrodki rehabilitacji zwierząt, aby mieć pewność, że starannie zaopiekują się zwierzęciem i sprawdzą jego stan.

Zwierzęta z rodziny jeleniowatych: daniele, sarny, jelenie, w 98% ponoszą śmierć na drodze lub w wyniku obrażeń – podaje raport WWF. W kolizjach biorą udział także lisy, zające, kuny, wiewiórki, jeże, inne gryzonie, koty oraz psy. Oficjalnie, policja odnotowuje średnio 20 do 25, a nawet 30 tysięcy takich wypadków rocznie. Jednak rzeczywista liczba wypadków jest większa – kierowcy często nie zgłaszają służbom takich wypadków. 

Jeżeli masz możliwość, to przetransportuj ranne zwierzę do weterynarza. Jeśli jednak obawiasz się zwierzęcia lub ma wyraźne oznaki poważnych obrażeń – zaczekaj na profesjonalną pomoc.

fot: nik.gov.pl

źródło: falbatros.pl, gdos.gov.pl, otwarteklatki.pl, zwierzetanadrodze.pl, fot. unsplash

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.