Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Wynalazek młodych naukowców z Polski ostrzega przed kolizją z dziką zwierzyną

daniel

Wynalazek młodych naukowców z Polski ostrzega przed kolizją z dziką zwierzyną

Młodzi, pomysłowi i empatyczni. Wkrótce o bardzo potrzebnym zarówno ludziom, jak i zwierzętom, wynalazku Łukasza i Kamila z Połańca usłyszy być może cały świat. Projekt chłopaków został wyróżniony w międzynarodowym konkursie Global Young Scientist Challenge, a wkrótce młodzi naukowcy wystartują w Światowych Targach Wynalazczości IPITEX 2021 w Bangkoku. 

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Na ratunek ludziom i dzikim zwierzętom

Głównym zamysłem docenionego projektu Łukasza Kunata i Kamila Skałbani, jest eliminacja kolizji aut z dzikimi zwierzętami. Zwycięzcy konkursu dla młodych innowatorów, zorganizowanego przez globalną platformę Indian Innovators Association i IBS Global, chcą przeciwdziałać takim wypadkom. Wdrożenie pomysłu wykorzystującego minimalistyczne i kreatywne rozwiązanie montowane przy drogach, pozwala uniknąć wypadku z udziałem zwierzęcia.

– Zdaliśmy sobie także sprawę jak wielki problem w Polsce i na całym świecie stanowią dzikie zwierzęta, które niespodziewanie wkraczają na drogę i powodują tragiczne wypadki – komentują młodzi naukowcy.

Skąd pomysł na ten projekt? Pojawił się on w głowach chłopaków niedługo po tym, jak jeden z pomysłodawców uczestniczył w wypadku z dzikim zwierzęciem. Chłopcy zwrócili szczególną uwagę na ciąg zdarzeń, który przebiega wówczas w ekspresowym tempie. Czas reakcji kierowcy jest bardzo ograniczony – zauważają projektanci systemu ostrzegawczego. Dlatego postanowili zapewnić bezpieczeństwo kierowcom, innym uczestnikom ruchu oraz samym zwierzętom, które każdego roku giną na polskich drogach. Wypadki z udziałem zwierząt to niestety codzienność, a każdego roku odnotowuje się od 20 do nawet 30 tysięcy podobnych zdarzeń.

Sprytny mechanizm ostrzegawczy

Dzięki wspierającemu systemowi, kierowca ma więcej czasu na reakcję, przez co może skutecznie uniknąć wypadku. Projekt jest dedykowany wszystkim, poruszającym się po leśnych, zamglonych, często wąskich i zacienionych przestrzeniach. W takich miejscach istnieje duże ryzyko, że zwierzę znajdujące się tuż przy drodze, wbiegnie na jezdnię. Rozwiązanie zastosowane przez młodych naukowców analizuje i informuje kierowcę o obecności zwierzęcia w pobliżu trasy.

System zamontowany na słupku kilometrowym przy drodze ma za zadanie ostrzegać kierowców w obszarach leśnych, gdzie występuje duże zagrożenie ze strony dzikich zwierząt, które w każdej chwili mogą wbiec na jezdnię i spowodować wypadek. System wyposażony w czujniki analizuje i informuje, że w pobliżu danego odcinka drogi znajduje się leśne zwierzę, którego kierowca może nie dostrzec nocą lub podczas mgły. Kamil i Łukasz wykorzystali słupek kilometrowy, który zmodyfikowali do potrzeb swojego systemu.

Czujniki ruchu, które zostały odpowiednio skonfigurowane, wykrywają obecność zwierząt w pobliżu drogi. Z czujników emitowany jest sygnał, który zamienia się na impulsy elektryczne sterujące umieszczoną z zewnątrz lampką ostrzegawczą LED w czerwonym kolorze. Zagrożenie, które sygnalizuje dioda na słupku, można łatwo dostrzec, nawet podczas nocy, czy mgły.

yareWwbkzCBjpw6bIkpzMrvIwuP2QjnS 8x0Hc dZsS7KXnqxlzolJKbVFE3ZqJo0ahyWAPPafT2ZFxSXoXdScnkmqetMAtbrDI 9FPNbF
System ostrzegawczy zamontowany na słupku, Łukasz Kunat i Kamil Skałbania, źródło: echodnia.eu

Z takim systemem, można kontrolować cały teren jezdni i poboczy. Wynalazek młodych chłopaków jest też przystępny cenowo zainstalowanie systemu wynosi około 500 złotych. Jednak, jak mówi Kamil Skałbania to zarządcy dróg są odpowiedzialni za drogi publiczne i bezpieczeństwo.

– Wszystkie naprawy dróg itp. są opłacane z naszych podatków, więc jeśli nasz wynalazek wszedłby w życie, to również byłby opłacany z podatków. – powiedział Światu OZE Kamil.

Mamy nadzieję, że system upowszechni się na polskich drogach i uchroni dzikie zwierzęta od nieprzewidzianej śmierci, a kierowców zachęci do ostrożniejszej jazdy po niebezpiecznych odcinkach dróg.

źródło: echodnia.eu

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.