Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Czy zwierzęta domowe odczuwają zmiany klimatu?

pets

Czy zwierzęta domowe odczuwają zmiany klimatu?

Nad dobrostanem zwierząt czuwa coraz więcej osób, dla których ich los nie jest obojętny. Kampania Protect Our Future Too (POFT) to jedna z inicjatyw, która chce szerzyć świadomość wśród opiekunów na temat wpływu zmian sezonowości u ich pupili. W zbliżającym się świątecznym okresie obdarzmy zwierzaki szczególną opieką i okażmy im empatię – nie każde z nich lubi ten wyjątkowy czas.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Zmiany sezonowości, czyli przemiany pór roku oraz klimatu i związane z nimi zjawiska, udzielają się nie tylko ludziom, ale i zwierzętom. Zimne i wilgotne noce, czy upalne, letnie dni, mogą dawać się we znaki także naszym zwierzakom. Organizatorzy kampanii POFT mają tego świadomość, dlatego chcą edukować, jak postępować w dobie globalnego ocieplenia klimatu, aby chronić swoich pupili. 

Kleszcz przetrwał zimę

POFT ma być prowadzony w ponad 30 regionach Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki (EMEA). Założeniem kampanii jest wspieranie naszych zwierząt na wielu płaszczyznach. Jak mówią europejscy naukowcy i weterynarze, zmiany klimatu przyczyniają się do rozwoju pasożytów i chorób u zwierząt domowych. Jak twierdzi dr Micheal Leschnik z wiedeńskiego Uniwersytetu Medycyny, zmiany klimatu objawiają się poprzez wzrost średnich temperatur, a także przez występowanie ekstremalnych zjawisk, takich jak powodzie. Jak twierdzi naukowiec, te zjawiska powodują bezpośrednio występowanie wzmożonej ilości pcheł, komarów i kleszczy.

Zawsze przypominam właścicielom zwierząt, że teraz, kiedy ocieplenie pór roku jest widoczne gołym okiem, całoroczna profilaktyka jest ważna dla prawidłowego rozwoju ich pupila i chroni je przed poważnymi chorobami. Pasożyty takie jak kleszcze mogą swobodnie żyć i szukać żywiciela w temperaturach powyżej zaledwie kilku stopni 0° C, a tym samym przenosić zagrażające życiu zwierząt choroby, takie jak borelioza czy babeszjoza. – mówi dr Michał Ceregrzyn.

Czy w ostatnich latach też zauważyliście zwiększoną ilość kleszczy u swojego psa? Prof. dr David Modry z Uniwersytetu Farmaceutycznego i Weterynaryjnego w Brnie podaje, że kleszcz pospolity występuje obecnie od wczesnej wiosny, aż do późnego listopada, a nawet do okresu grudniowych świąt. Z kolei prof. de Christina Strube z Uniwersytetu Medycyny w Hannoverze mówi, że przez ocieplenie klimatu kleszcze mogą bytować przez cały rok w przyrodzie, nawet wysoko w górach. Dodaje, że kleszcze mogą przenosić szkodliwe dla zwierząt domowych choroby.

Jak chronić zwierzęta przed zmianą klimatu?

Prof. dr David Modry mówi, że przede wszystkim ważna jest odpowiedzialność za nasze zwierzęta. Oznacza ona według niego regularne wizyty u weterynarza oraz stosowanie dostępnych środków razie potrzeby. Dr uspokaja, że nie ma powodów do paniki, ale warto być uważnym i rozsądnym – w końcu decydujemy niekiedy o losie naszych kotów i psów.

Zwierzęta w okresie świąt

Niektóre są bardziej gościnne, inne trochę mniej. Domowe koty i psy chcąc nie chcąc spędzają z nami święta, a niektóre nawet są w tym okresie przygarniane pod dach. Oprócz sezonowych zmian pogodowych i związanych z nimi zjawisk zwierzęta przebywają z nami także podczas rozmaitych wydarzeń w ciągu roku. Jeśli Twój pies i kot boją się sylwestrowych wystrzałów, warto poszukać jakiegoś, bezpiecznego i alternatywnego rozwiązania, aby uchronić wystraszone zwierzę. Z badania POFT wynika, że aż 67% zwierząt cierpi z powodu hałasu spowodowanego wystrzałem petard i hukiem fajerwerków. 

Święta mogą być również niezrozumiałym i niełatwym okresem dla naszych pupili. Duża ilość gości, wzmożony ruch i chaos mogą nadmiernie stresować zwierzęta. Nie zapominajmy wówczas o ich komforcie oraz o wspólnej zabawie, która pomoże odstresować zwierzaka. Pamiętajmy o bezpieczeństwie i dobrostanie mieszkających z nami psów i kotów – są częścią naszej rodziny i należy im się spokój.

źródło: protectourfuturetoo.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.