Czy psy przemówią ludzkim głosem? Raczej nie. Oto odpowiedź, dlaczego

Czy psy przemówią ludzkim głosem? Raczej nie. Oto odpowiedź, dlaczego

Węgierscy naukowcy przeprowadzili nowatorskie badania, które miały ocenić, czy psy są w stanie w pełni zrozumieć i nauczyć się naszego języka. Niestety, najprawdopodobniej jest to niemożliwe. A wszystko z powodu budowy mózgu naszych pupili.

Mądre pieski, ale…

Posłuszne, ułożone czworonogi są w stanie reagować na nasze komendy i przewidywać, jakie oczekiwania mają spełnić, aby zasłużyć na nagrodę i pochwałę. Nie oznacza to jednak, że w pełni pojmują, jakie słowo zostało do nich powiedziane. Najnowsze testy z wykorzystaniem elektroencefalografu wykazały, że psy nie rozróżniają słów podobnych, które różnią się tylko jedną głoską. W eksperymencie wykorzystano  słowo „sit” (po polsku „siedzieć”), czyli jedną z najpopularniejszych komend kierowanych w stronę podopiecznego. Mózg nie był w stanie rozróżnić tego wyrazu od podobnie brzmiącego „set”.

Metodyka badania

Do testów wybrano pieski powszechnie uważane, za dobrze wyszkolone, wychowane i grzeczne. Przytwierdzono do ich głów elektrody przymocowane taśmą. Sprzęt podłączony był do EEG, który obserwował działalność fal mózgowych. Okazuje się, że ich rejestr przypomina funkcjonowanie mózgu niemowląt do 14 miesiąca życia. W podobnym stopniu nie są one w stanie rozróżniać podobnych dźwięków.

 Jednak wśród ludzkich potomków po tym okresie zachodzi pewna zmiana. Do 20 miesiąca uczą się one, że każdy dźwięk w wyrazie ma znaczenie i może być inny. I to właśnie pozwala wzbogacać ich słownictwo i nadaje inne sensy bliźniaczo brzmiącym słowom.

Psy z mózgiem niemowlaków

Niestety do tego etapu psy już nie dochodzą. Nie potrafią dostrzec detali, drobnych różnic. Przez to liczba słów, które są w stanie pojąć, jest ograniczona. Rekordzistką jest suczka Chase rasy border Collie, którą opiekun dr John Pilley z Wofford College w USA był w stanie nauczyć 1022 słów w ciągu siedmiu lat.

Co ciekawe, czworonogi były w stanie pojąć różnicę, kiedy pojedyncza głoska była im przedstawiona, ale w samym wyrazie tego niuansu nie dostrzegały. Podejrzewa się, że oprócz budowy mózgu przeszkodą jest również wybiórczość uwagi i inny proces przetwarzania informacji.

Jak porozumieć się ze swoim psem?

Eksperyment z falami EEG, ale również szereg wcześniejszych doświadczeń wskazuje, że tradycyjna mowa nie jest najważniejsza w kontakcie z czworonogiem. Okazuje się, że znacznie większą wagę ma język ciała i to na niego psy zwracają dużo większą uwagę. Świadczy o tym choćby fakt, że zwierzęta dużo bardziej wpatrują się w naszą lewą część twarzy, odpowiedzialną za emocje. To intonacja, postawa, tembr głosu są kluczowymi elementami w międzygatunkowej komunikacji.

Dlaczego psy nie mogą mówić?

Naukowcy podejrzewają, że umiejętność ludzkiej mowy wiąże się z posiadaniem genu FOXP2, odkrytym w 2001 roku. Ma go większość ssaków, ale u człowieka wykształcił się w unikatowy sposób. Jest on odpowiedzialny za ruchy warg i języka podczas mowy, ale również za rozumienie zasad komunikacji np. gramatyki. Osoby, u których gen zmutował, nie są w stanie swobodnie się porozumiewać.  Nawet szympansy, które posiadają podobny genotyp FOXP2, ale jednak nie taki sam, są w stanie najswobodniej ze wszystkich gatunków zrozumieć ludzką mowę, co nie zmienia faktu, że nie potrafią jej artykułować.

Może to i dobrze? Język bywa  kłamliwy, jest źródłem wielu nieporozumień. Pomiędzy opiekunem i psem może się wytworzyć naprawdę szczera więź- bo nie oszukasz go co do swoich intencji. Zawsze będzie wiedział… Ale wszystko Ci wybaczy;)

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.