Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Pierwsze energooszczędne więzienie na świecie powstanie w Wielkiej Brytanii

Pierwsze energooszczędne więzienie na świecie powstanie w Wielkiej Brytanii

W Wielkiej Brytanii powstanie pierwsze energooszczędne więzienie. Dzięki zastosowanej technologii będzie zużywać 78% mniej energii niż Wormwood Scrubs – tradycyjne wiktoriańskie więzienie. Placówka rozpocznie działalność w 2025 roku. Jaka technologia pomoże to osiągnąć?

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Pierwsze energooszczędne więzienie

Obiekt powstanie w miejscowości Full Sutton w East Yorkshire i będzie pierwszym w Wielkiej Brytanii obiektem zasilanym wyłącznie energią elektryczną pochodzącą z instalacji fotowoltaicznych i technologii pomp ciepła. Placówka pomieści 1500 więźniów i zapewni ponad 600 miejsc pracy. Jego budowa będzie kosztować 400 milionów funtów, ale zastosowana technologia pozwoli zaoszczędzić ponad milion funtów rocznie.

– Nowe więzienie w Full Sutton będzie chronić społeczeństwo i portfel publiczny, wykorzystując najnowszą technologię do obniżenia kosztów energii powiedział Damian Hinds, wiceminister sprawiedliwości.

Energooszczędne więzienie na tle innych placówek

Obiekt ma szansę wyznaczyć nowe standardy w zakresie efektywności energetycznej. Ma zużywać o 78% mniej energii niż Wormwood Scrubs – tradycyjne wiktoriańskie więzienie położone w zachodnim Londynie i o 68% mniej niż nowoczesne więzienie Five Wells w Wellingborough. Będzie też pobierać co roku o 18 GWh mniej energii z sieci elektrycznej i gazowej niż londyńskie więzienie Belmarsh.

To najnowocześniejszy obiekt, zbudowany dzięki doświadczeniu inżynieryjnemu, jakie zdobyliśmy w innych projektach i przy użyciu innowacyjnych zrównoważonych metod, pomoże w dekarbonizacji i dążeniu do zeroemisyjnościpowiedział Liam Cummins, dyrektor zarządzający Grupy Kier Construction.

Energooszczędność w polskich miastach

W związku z obecnym kryzysem energetycznym coraz więcej placówek zarówno prywatnych, jak i publicznych wprowadza rozwiązania, które pomogą oszczędzać energię. Odejście od wykorzystania paliw kopalnych i przejście na OZE dodatkowo przyczynia się do zmniejszenia emisji.

Polski startup prowadzi pilotażowy test systemu opartego o sztuczną inteligencję w jednej ze szkół podstawowych w Zduńskiej Woli. System zbiera dane o poborze energii z sieci oraz o energii wytwarzanej przez zainstalowane w szkole panele fotowoltaiczne. Pomiary z liczników przesyłane są przez internet do chmury i poddawane analizie w systemie Cleanstock. Miasto, jako pierwsze na świecie, chce mieć zeroemisyjny system edukacji podstawowej. 

Władze Warszawy ruszyły z programem nowa fotowoltaika. Panele słoneczne mają przybliżyć miasto do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku. Zgodnie z założeniami programu, do końca 2030 roku wszystkie miejskie budynki w stolicy, w przypadku których istnieje taka możliwość, zostaną wyposażone w panele słoneczne. Pozwoli to przede wszystkim zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych – do 2030 roku emisja CO2 w stolicy spadnie łącznie o niemal 87 tys. ton, czyli tyle ile pochłania niemal 20 tys. ha lasu.

Dodatkową korzyścią dla miasta są oszczędności finansowe – w latach 2022-2030 dzięki panelom wyniosą one łącznie ponad 70 mln zł. Program pozwoli też zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne Warszawy.

źródła: gov.uk/government/news, dailymail.co.uk

fot. Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.