Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Polskie miasto chce mieć pierwszy na świecie zeroemisyjny system edukacji podstawowej

Polskie miasto chce mieć pierwszy na świecie zeroemisyjny system edukacji podstawowej

Polskie miasto chce mieć pierwszy na świecie zeroemisyjny system edukacji podstawowej

Sztuczna inteligencja pomoże Zduńskiej Woli zmniejszyć zużycie energii elektrycznej potrzebnej do zasilania szkół. Miasto, jako pierwsze na świecie, chce mieć zeroemisyjny system edukacji podstawowej. 

Reklama

Zduńska Wola ma plan na kryzys

Zduńska Wola to położone w centralnej Polsce miasto o populacji ponad 40 tys. mieszkańców. Inflacja, kryzys i wysokie ceny energii nie ominęły także i tej miejscowości.

– Jak wszystkie samorządy, również Zduńska Wola coraz boleśniej odczuwa skutki rosnącej inflacji. Szczególnie mocno uderza w nas wzrost cen energii elektrycznej mówi Konrad Pokora, prezydent Zduńskiej Woli.

Miasto postanowiło jednak podjąć własne, nowatorskie działania w walce z kryzysem energetycznym. W jednej ze zduńskowolskich szkół podstawowych polski startup prowadzi pilotażowy test systemu opartego o sztuczną inteligencję. 

Opracowaliśmy oparte na sztucznej inteligencji narzędzie informatyczne, które w czasie rzeczywistym monitoruje zużycie prądu w domach, firmach czy instytucjach. Analizując wiele danych, nasz system przedstawia rekomendacje, które pozwalają realnie zmniejszyć zużycie prądu mówi Elżbieta Häuser-Schöneich, współzałożycielka firmy Clenastock.

System działa w jednej ze zduńskowolskich podstawówek od początku października. Na czym polega?

Sztuczna inteligencja obniża zużycie energii

System zbiera dane o poborze energii z sieci oraz o energii wytwarzanej przez zainstalowane w szkole panele fotowoltaiczne. Pomiary z liczników przesyłane są przez internet do chmury i poddawane analizie w systemie Cleanstock. 

– Gdy nasze algorytmy zbiorą odpowiednio dużo danych, sztuczna inteligencja dokona wieloaspektowych analiz i przedstawi rekomendacje zmian, dzięki którym szkoła będzie mogła ograniczyć zużycie prądu zapowiada Elżbieta Häuser-Schöneich z Cleanstock.

Do systemu wprowadzono plan lekcji szkoły, dzięki czemu w czasie rzeczywistym oblicza on zużycie energii na jednego ucznia. Algorytmy sprawdzą też m.in., czy rozpoczęcie zajęć pół godziny wcześniej pozwoli zwiększyć wykorzystanie energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych. To oznaczałoby mniejszy pobór prądu z sieci i kolejne oszczędności.

Takie informacje są bardzo cenne dla urzędników ze Zduńskiej Woli, bo miasto zamierza wyposażyć w panele fotowoltaiczne wszystkie publiczne szkoły podstawowe i przedszkola. 

Zeroemisyjny system edukacji podstawowej

Pilotażowo systemy fotowoltaiczne zainstalowane zostały w trzech szkołach, co już teraz przynosi realne oszczędności na rachunkach za prąd. W najbliższych czasie panele będą montowane w kolejnych placówkach oświatowych. Zadaniem polskiego start-upu Cleanstock będzie teraz pomoc miastu w lepszym wykorzystaniu bezpłatnej energii słonecznej.

 – Latem systemy fotowoltaiczne w szkołach będą produkowały zieloną energię, która nie będzie zużywana, bo trwa przerwa wakacyjna. Można wykorzystać ją wtedy na przykład do zasilenia krytej pływalni. Podpowiemy władzom miasta, jak w obecnej sytuacji prawnej dokonać takich transferów (…).

Idea zbudowania w Zduńskiej Woli zeroemisyjnego systemu edukacji przedszkolnej i podstawowej narodziła się podczas jednego ze spotkań roboczych w zduńskowolskim urzędzie.

Będzie to (zeroemisyjny system edukacji) możliwe, jeśli połączymy siły – miasto zainstaluje panele fotowoltaiczne na budynkach, a Cleanstock dokona analiz i przedstawi rekomendacje. Po ich wdrożeniu oraz zrealizowaniu projektów carbon offsetowych, w których skompensujemy niewielką ilość wyprodukowanego CO2, Zduńska Wola będzie mogła pochwalić się certyfikatem zeroemisyjności przedszkoli i szkół. Byłby to pierwszy taki przypadek na świecie! komentuje Elżbieta Häuser-Schöneich z Cleanstock.

System Cleanstock nie tylko mierzy zużycie energii elektrycznej z sieci i jej produkcję z systemów fotowoltaicznych, ale również, na podstawie zaawansowanych algorytmów, oblicza w czasie rzeczywistym ślad węglowy.

Walka z kryzysem klimatycznym trwa

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 w Zduńskiej Woli, gdzie startup prowadzi pilotaż, wraz ze świadectwami ukończenia roku szkolnego już w czerwcu 2023 roku otrzymają certyfikaty śladu węglowego

Dziś oszczędność energii elektrycznej jest najważniejsza dla samorządowców, przedsiębiorców i gospodarstw domowych. Walcząc z kryzysem energetycznym tu i teraz nie zapominajmy jednak o wyzwaniach przyszłości. Takim nadal pozostaje globalne ocieplenie, które jest efektem emisji gazów cieplarnianychmówi Elżbieta Häuser-Schöneich z Cleanstock. 

Cleanstock chce pomóc osiągnąć zeroemisyjność aż w 10 tys. szkołach na całym świecie.

To nasze społeczne zobowiązanie w perspektywie 2025 roku. Ideę zaprezentowaliśmy na World Urban Forum w Katowicach. O projekcie rozmawialiśmy również z uczestnikami World Green Economy Summit w Dubaju. Zduńska Wola będzie europejskim liderem tego przedsięwzięciaprzyznaje Elżbieta Häuser-Schöneich.

Aplikacje odgrywają coraz większą rolę w procesie dekarbonizacji. Trwają prace nad oprogramowaniem, które ułatwi życie posiadaczom instalacji fotowoltaicznych. W oparciu o prognozę pogody będzie ona przewidywać ilość wyprodukowanej energii i wyśle alert o włączeniu pralki czy zmywarki. Z kolei inna opracowana ostatnio aplikacja pozwala podejmować bardziej zrównoważone decyzje zakupowe.

Jakie jeszcze polskie miasta stawiają na zeroemisyjność?

OZE w polskich miastach

Dekarbonizacja systemu ciepłowniczego oraz produkcja zielonego wodoru – to cel, jaki stawia sobie powołana przez miasto Sanok pierwsza w Polsce samorządowa spółka wodorowa. 

Port lotniczy Poznań-Ławica zamierza pozyskiwać energię z fotowoltaiki, a nadwyżkę wykorzystać do produkcji zielonego wodoru. Poznański Port Lotniczy, rozpoczął proces dekarbonizacji, którego pierwszym krokiem jest umowa z międzynarodowym koncernem TÜV SÜD.

Mszczonów, dzięki blisko 16 mln zł dofinansowania z NFOŚiGW, przeprowadzi modernizację opartego o wody termalne systemu ciepłowniczego. Projekt pozwoli na zwiększenie wykorzystania zasobów geotermalnych w gminie.

źródło: mat. prasowe UM Zduńskiej Woli, zdj. główne: Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.