Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Fotowoltaika i zielony wodór dla polskiego lotniska to przełom. Port Lotniczy Poznań-Ławica zmienia się na lepsze!

Poznań-Ławica

Fotowoltaika i zielony wodór dla polskiego lotniska to przełom. Port Lotniczy Poznań-Ławica zmienia się na lepsze!

Port lotniczy Poznań-Ławica zamierza pozyskiwać energię z fotowoltaiki, a nadwyżkę wykorzystać do produkcji zielonego wodoru. Poznański Port Lotniczy, rozpoczął proces dekarbonizacji, którego pierwszym krokiem jest umowa z międzynarodowym koncernem TÜV SÜD.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Poznań-Ławica z zieloną energią

Lotnisko Poznań-Ławica zmienia się na lepsze we współpracy z TÜV SÜD.  Firma ma pomóc w produkcji zielonego wodoru przez port lotniczy. Zainstalowane panele fotowoltaiczne wyprodukują energię, która w wyniku elektrolizy zgromadzonej wody opadowej, pochodzącej z powierzchni utwardzonych lotniska, zamieni się w zielony wodór. Cała inwestycja ruszy jeszcze w tym roku, a do jej realizacji wykorzystane będą unijne środki.

Jeśli projekt się powiedzie, po lotnisku w Poznaniu już niedługo będę mogły jeździć polskie autobusy wodorowe:

Krok w stronę zielonej transformacji

Realizowany projekt zakłada poprawienie efektywności energetycznej oraz dążenie do obniżenia emisyjności Portu Lotniczego. Oprócz budowy instalacji PV i produkcji wysokiej jakości, certyfikowanego zielonego wodoru, lotnisko chcę wymienić flotę na pojazdy zeroemisyjne.

Podpisane porozumienie, to pierwszy krok w stronę dekarbonizacji naszego Portu Lotniczego. Dzięki ekspertom z TÜV SÜD dobierzemy odpowiednią technologię, a produkowany przez nas wodór będzie posiadał odpowiedni certyfikat jakości mówi Marcin Drzycimski, Dyrektor Strategii i Rozwoju Portu Lotniczego Poznań-Ławica.

Porozumienie obejmuje między innymi przygotowywanie opinii, realizację audytów i analiz bezpieczeństwa, sporządzania ekspertyz, świadczenia usług eksperckich w tym nadzoru inwestycyjnego oraz prowadzenia procesu certyfikacji i uzyskania zgód na użytkowanie nowo powstałej instalacji.

– Krok w stronę produkcji zielonego wodoru to przyszłość, która jest nieunikniona. Tym bardziej cieszy nas fakt, że już dziś Port Lotniczy Poznań-Ławica wybrał drogę prowadzącą do dekarbonizacji i produkcji zielonego wodoru – mówi Mieczysław Obiedziński, prezes zarządu TÜV SÜD Polska.

źródło: informacje prasowe, zdj. główne – Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.