Rząd czasowo znosi normy jakości węgla. Nad Polską znów pojawiają się chmury smogu

Rząd czasowo znosi normy jakości węgla. Nad Polską znów pojawiają się chmury smogu

Minister środowiska i klimatu Anna Moskwa ogłosiła, że normy jakości węgla dla gospodarstw domowych zostają zawieszone, a samorządy mają wolną rękę w demontażu uchwał antysmogowych. Szefowa MKiŚ tłumaczy decyzję koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego. “To poważny krok wstecz w polityce antysmogowej rządu” komentuje Polski Alarm Smogowy 

Rząd znosi normy jakości węgla dla gospodarstw domowych

Anna Moskwa, szefowa Ministerstwa Klimatu i Środowiska, na konferencji prasowej ogłosiła zniesienie norm jakości węgla na 60 dni w związku z kryzysem energetycznym wywołanym przez agresję Rosji na Ukrainę. 

Są sytuacje wyjątkowe, priorytetem jest bezpieczeństwo energetyczne i to, aby była ciepła woda i żeby były ciepłe kaloryfery. 

Minister MKiŚ uważa, że świadomość Polaków i Polek na temat jakości powietrza jest na wystarczającym poziomie, aby zapewnić, że zniesienie normy nie pociągnie za sobą katastrofalnych skutków. W odpowiedzi na pytania dziennikarzy odpowiedziała:

A czy zakłada pan redaktor, że Polacy z automatu powrzucają wszystko do pieców? Myślę, że jesteśmy już zupełnie innej mentalności, w zupełnie innym oczekiwaniu. Chcemy żyć w czystym powietrzu, chcemy oddychać czystym powietrzem – stąd też zwiększenie popularności programu [Czyste Powietrze – przyp. red.]

Anna Moskwa daje przyzwolenie na demontaż uchwał antysmogowych 

Oprócz zniesienia norm jakości węgla, Anna Moskwa upoważniła samorządy do znoszenia uchwał antysmogowych. W tą stronę zmierza już Sejmik Województwa Małopolskiego. Komisja Europejska zagroziła, że województwo ryzykuje odcięciem od funduszy z Unii Europejskiej, które m.in. finansują program wspomniany przez minister środowiska i klimatu jako wiążące w walce o czyste powietrze. 

ev sustainability digital ad 300x250 921167513 PL final jun28 1
ev sustainability digital ad 750x200 949073423 PL PL Aug22 final 1

Co oznacza zniesienie norm jakości węgla? 

Jakość spalanego węgla to kluczowy czynnik wpływający na jakość powietrza, zatem brak obowiązujących norm oznacza powrót do smogu w najbliższym sezonie grzewczym. Oznacza to, że rząd świadomie skazuje Polaków i Polki na wzrost zachorowań na choroby układu sercowo-naczyniowego i oddechowego. Zanieczyszczone powietrze, którym oddychają mieszkańcy Polski, prowadzi do nawet 50 tys. przedwczesnych zgonów każdego roku. 

Dotychczas obowiązująca norma ws. jakości węgla zakazywała sprzedaży najgorszej jakości miałów węglowych. 

Odejście od normowania jakości węgla oznacza kapitulację polityki antysmogowej rządu i odejście od działań poprawiających jakość powietrza. Zawieszenie norm oznacza zezwolenie na palenie każdym paliwem stałym wydobytym przez kopalnię – również flotokoncentratami i mułami kopalnianymi będącymi odpadem kopalnianym powstającym podczas wydobycia węgla komentuje decyzję rządu Polski Alarm Smogowy

Istnieje duże ryzyko, że odpady kopalniane będę sprzedawane jako mieszanka z miałem węglowym. Odpady te cechują się bardzo wysoką zawartością wilgoci oraz metali ciężkich i sprzedawane były dawniej za niewielką cenę. Spalanie tych odpadów generuje potężne ilości zanieczyszczeń do powietrzadodaje PAS. 

Źródło: Polski Alarm Smogowy, Dziennik Polski

Fot. główne: Canva 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.