Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Tani węgiel brunatny można kupić w sklepie PGE. Cena węgla to jedynie 300-400 zł za tonę

Tani węgiel brunatny można kupić w sklepie PGE. Cena węgla to jedynie 300-400 zł za tonę

Tani węgiel brunatny można kupić w sklepie PGE. Cena węgla to jedynie 300-400 zł za tonę

11 października PGE rozpoczęła sprzedaż węgla brunatnego z kopalni Turów i Bełchatów. Dzięki zmianie przepisów, węgiel brunatny z dwóch największych polskich kopalń w Bełchatowie może być wykorzystywany na potrzeby grzewcze. Ile kosztuje węgiel brunatny?

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Sprzedaż węgla brunatnego

Cena węgla kamiennego na składach sięga nawet kilku tysięcy. Rząd wycofał się z ceny gwarantowanej węgla na rzecz dodatku węglowego w wysokości 3000 zł dla (prawie) każdego mieszkańca.

Rządzący najwyraźniej przeczuwają trudności z dostępnością surowca, dlatego wyszli z kolejnym pomysłem na zrekompensowanie braków węgla. Polska Grupa Energetyczna (PGE) zaczęła sprzedawać węgiel brunatny z dwóch największych kopalni w Polsce: w Turowie i Bełchatowie. Nie byłoby to możliwe bez wcześniejszej zmiany przepisów. Sprzedaż węgla brunatnego gospodarstwom domowym została umożliwiona na mocy ustawy o programach wsparcia dla firm uchwalonej przez sejm 29 września.

Przepisy umożliwiające uruchomienie punktów sprzedaży węgla brunatnego dla odbiorców indywidualnych, którzy zgodnie z deklaracją Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynku (CEEB) wykorzystują węgiel na własne potrzeby grzewcze, mają obowiązywać co najmniej do 30 kwietnia 2023 roku.

Dla kogo tani węgiel brunatny?

Każde gospodarstwo domowe, które zgłosiło w deklaracji CEEB węglowe źródło ogrzewania, będzie mogło skorzystać z możliwości zakupu węgla brunatnego w limicie od dwóch do sześciu ton tylko w jednej z dwóch kopalń – Turowie lub Bełchatowie. Węgiel brunatny dla odbiorców indywidualnych będzie sprzedawany po wcześniejszym zamówieniu telefonicznym i ustaleniu daty odbioru.

Gdzie kupić tani węgiel brunatny?

Sprzedaż indywidualna będzie stanowiła niewielki odsetek całkowitego wydobycia i nie wpłynie na dalsze, stabilne dostawy węgla do Elektrowni Bełchatów i Turów. Tak jak dotychczas węgiel brunatny z obydwu kopalń będzie przede wszystkim służył do produkcji energii elektrycznej pokrywającej 27 % krajowego zapotrzebowania.

Dokładne Informacje o sprzedaży węgla znaleźć można na stronach kopalni Bełchatów i Turów.

Cena węgla brunatnego

Cena węgla brunatnego jest niestety bardzo atrakcyjna. Za węgiel brunatny z kopalni Bełchatów zapłacić trzeba około 300 zł brutto bez akcyzy, a z kopalni Turów – 388 zł. Mowa tu jedynie o większej granulacji, miał jest bowiem jeszcze tańszy, co pokazują poniższe tabele.

Tani węgiel brunatny, Sprzedaż węgla brunatnego
Cena węgla brunatnego z kopalni w Bełchatowie, źródło: kwbbelchatow.pgegiek.pl
Tani węgiel brunatny, Sprzedaż węgla brunatnego
Cena węgla brunatnego z kopalni w Turowie, źródło: kwbturow.pgegiek.pl

Czy można palić węglem brunatnym?

Chociaż przepisy dopuściły wykorzystanie węgla brunatnego w gospodarstwach domowych, węgiel brunatny nie nadaje się do spalania we wszystkich typach pieców węglowych. Przed dokonaniem zakupu należy sprawdzić, czy instalacja grzewcza jest przystosowana do bezpiecznego spalania węgla brunatnego. Przypomina o tym PGE i informuje, że spółka nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody z tego tytułu.

PGE tłumaczy sprzedaż węgla brunatnego koniecznością wynikająca z wojny w Ukrainie.

Rozpoczęta dziś sprzedaż węgla brunatnego dla odbiorców indywidualnych jest uzupełnieniem oferty PGE dla sektora komunalnego i bytowego i kolejnym ułatwieniem dla klientów w dostępie do węgla. W obecnej sytuacji geopolitycznej związanej z wojną na Ukrainie, zapewnienie bezpieczeństwa cieplnego mieszkańców wiąże się z koniecznością podejmowania dodatkowych działań zapewniających łatwiejszy dostęp do alternatywnych paliw opałowych – czytamy na stronie PGE.

Bez względu na przyczyny obecnego stanu rzeczy, możemy być pewni drastycznego pogorszenia stanu powietrza w zbliżającym się sezonie grzewczym. Powodem jest nie tylko sprzedaż węgla brunatnego dla odbiorców indywidualnych, lecz także zniesienie norm jakości powietrza.

Węgiel brunatny – zanieczyszczenie powietrza

Węgiel brunatny uważany jest za najbardziej zanieczyszczający rodzaj paliwa, ponieważ zawiera więcej siarki, popiołu, a także ma niższą wartość opałową. Jedynym plusem wydobywania węgla brunatnego to fakt, że cały proces jest znacznie tańszy od poszukiwań węgla kamiennego. 

Zawieszenie norm jakości węgla, osłabianie uchwał antysmogowych i bagatelizowanie spalania odpadów pokazują nową narrację rządu, który w obliczu kryzysu na rynku paliw postanowił skazać mieszkańców Polski na smog, nie rozwiązując przy tym problemu wysokich kosztów ogrzewania. To katastrofalna wiadomość dla nas wszystkich, ale przede wszystkim dla dzieci, osób starszych i schorowanych – to oni staną się ofiarami podniesionych poziomów zanieczyszczonego powietrza tej zimy ostrzega Polski Alarm Smogowy.

Największa elektrownia węgla brunatnego w Europie to właśnie polski Bełchatów. Jej emisje to powód 1270 przedwczesnych zgonów oraz 3,5 mln euro kosztów opieki zdrowotnej każdego roku. Emisje generowane w wyniku spalania węgla w tej elektrowni to nawet 10% wszystkich polskich emisji gazów cieplarnianych.

Czy opłaca się palić węglem brunatnym?

Koszty ogrzewania domu w 2022 roku

Wartość opałowa węgla brunatnego sprzedawanego z kopalni Bełchatów wynosi w teorii co najmniej 7740 kJ/kg, jednak sama PGE zaznacza na stronie, że parametry jakościowe i sortyment węgla może odbiegać od deklarowanych, a także ,że sprzedający nie ponosi odpowiedzialności z tytułu reklamacji po opuszczeniu punktu sprzedaży i wystawieniu dokumentu sprzedaży.

Biorąc pod uwagę wysoką szkodliwość spalania węgla kamiennego dla jakości powietrza, należy poważnie zastanowić się nad tą formą ogrzewania domu. “Mit taniego węgla rozpada się”, przekonuje Polski Alarm Smogowy. Jak wynika z przeprowadzonej analizy, palenie w starym kotle to najdroższy sposób na ogrzanie domu. Jakie są koszty ogrzewania domu w 2022 roku?

źródło: gkpge.pl, kwbturow.pgegiek.pl, kwbbelchatow.pgegiek.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.