1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Jaka cena węgla? Gwarantowana przez rząd – 996.60 zł za tonę, ale są limity

Cena węgla

Jaka cena węgla? Gwarantowana przez rząd – 996.60 zł za tonę, ale są limity

Cena węgla ma być ustalona na stałym poziomie 996,60 zł za tonę, a do tego surowca nie zabraknie – przekonywała 14 czerwca 2022 roku minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Czy rząd uratuje nas od katastrofy na rynku energii?

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Cena węgla gwarantowana przez rząd

Cena węgla utrzymana na stałym poziomie, to pomysł na ratunek polskiego sektora energii, który przedstawiła 14 czerwca na Radzie Ministrów minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Propozycje, które mają sprawić, że cena węgla się ustabilizuje i dojdzie do zwiększenia podaży surowca na rynku to m.in:

  • gwarantowana cena węgla dla gospodarstw domowych na poziomie 996,60 zł;
  • utworzenie sieci autoryzowanych dystrybutorów Polskiej Grupy Górniczej;
  • wprowadzenie rekompensat dla sprzedawców, którzy włączą się w rządowy program.

Rząd zapowiadał, że cena węgla ma spaść jeszcze w czerwcu 2022. Czy zmiany w cenie faktycznie zobaczymy tak szybko?

Cena węgla – kiedy spadnie?

W obliczu agresji Rosji na Ukrainę, polski rząd zdecydował się na embargo na rosyjski węgiel, chociaż wstrzymało się od tego wiele państw UE. Pośrednicy podnieśli ceny węgla nawet trzykrotnie, mimo że w Polskiej Grupie Węglowej tona opału kosztowała 900-1000 zł.

Rząd w odpowiedzi wypracował rozwiązania, które mają zwiększyć podaż węgla na rynku i obniżyć jego ceny. Cena węgla ma być w końcu akceptowalna dla odbiorców indywidualnych. Jednocześnie zabezpieczane mają być dostawy węgla do Polski.

– Dzisiaj na Radzie Ministrów została przyjęta ustawa, która gwarantuje cenę węgla na polskim rynku. Zdecydowaliśmy się na mechanizm wyrównania na poziomie podmiotów, które do Polski ten węgiel importują. Cena gwarantowana na dzisiaj to 996 zł 60 grpowiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Podmioty, które się zdecydują na współpracę w tym programie, zobowiązane są do rejestracji i tym samym do zagwarantowania, że węgiel będzie przekazywany odbiorcom w cenie gwarantowanej. Czy surowca faktycznie w Polsce nie brakuje? Z jednej strony rząd przekonuje, że nie wolno siać paniki, jednak z drugiej w gwarantowanej cenie węgla można będzie kupić jedynie ograniczoną ilość.

Limit zakupu węgla

Wraz z nowymi regulacjami prowadzono limit 3 ton węgla w gwarantowanej cenie na każde gospodarstwo domowe. Warunkiem skorzystania ze wsparcia będzie udokumentowanie wykorzystywanego przez gospodarstwo domowe źródła ogrzewania zgłoszonego do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Przypominamy, że termin złożenia deklaracji do CEEB upływa z końcem czerwca 2022 roku.

Przypominamy również o możliwości składania wniosku o dodatek osłonowy w ramach którego gospodarstwa domowe, używające węgla do opalania, mogą uzyskać wsparcie w maksymalnej kwocie do ponad 1400 złpowiedziała minister Anna Moskwa.

My z kolei przypominamy o dofinansowaniach, które pozwolą odejść od nieekologicznych źródeł ciepła. Warto rozważyć ten krok właśnie teraz, w środku kryzysu energetycznego – ekologia może iść w parze z oszczędnościami.

źródło: gov.pl. zdj. główne – Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.