Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Cena węgla spadnie jeszcze w tym miesiącu? Rząd: wstrzymajcie się z zakupami

Cena węgla spadnie

Cena węgla spadnie jeszcze w tym miesiącu? Rząd: wstrzymajcie się z zakupami

Cena węgla spadnie jeszcze w tym miesiącu – zapowiedziała na konferencji prasowej 7 czerwca w Warszawie Minister Anna Moskwa wraz z rzecznikiem rządu Piotrem Müllerem. Rząd chce ukrócić proceder spekulacji cenami węgla. Chodzi o dostępny na rynku surowiec, przeznaczony dla odbiorców indywidualnych.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Cena węgla spadnie jeszcze w tym miesiącu?

Cena węgla w czerwcu 2022 roku wynosi u pośredników nawet trzy razy więcej niż w sklepie Polskiej Grupy Górniczej. Przyczyną jest niedobór surowca wywołany embargiem na węgiel z Rosji. Sprzedawcy węgla ostrzegają, że Polacy zaczną palić w piecach śmieciami, co przyczyni się do dramatycznego pogorszenia jakości powietrza.

Czy cena węgla spadnie w najbliższym czasie? Na te wyzwania chce odpowiedzieć rząd, który abstrahując od słuszności embarga na węgiel z Rosji, w dużej mierze sam ściągnął na Polaków problemy związane z dostępnością węgla na rynku.

– Spotkaliśmy się z problemem dostępności węgla w sklepie Polskiej Grupy Górniczej. Dlatego przekierujemy cały dostępny polski węgiel, również zwiększając jego wydobycie, do PGG. Niektórzy polscy pośrednicy, korzystają ze zrobionych wcześniej zapasów surowca, często zakupionych po dużo niższych cenach. Zawyżają ceny, wykorzystując sytuację, że węgiel jest potrzebny w wielu polskich domach mówiła minister Anna Moskwa.

Rzecznik rządu Piotr Müller, który także wziął udział w konferencji, odradza za to kupno surowca po obecnych cenach. Przekonywał w TVN24, że cena węgla już niedługo spadnie:

Odradzam kupowanie węgla w tej chwili tym, którzy chcą się w niego zaopatrzyć na zimę: zaraz przez politykę spółek Skarbu Państwa dojdzie do obniżenia ceny węgla, ponieważ chcemy go bezpośrednio dystrybuować, pominąć pośrednikówpowiedział Müller.

Według Müllera cena węgla ma spaść jeszcze w tym miesiącu poprzez odpowiednie działania, takie jak skracanie łańcucha dostaw. 

Cena węgla kontrolowana przez rząd?

Polski rząd pracuje podobno nad odpowiednimi rozwiązaniami, takimi jak zadośćuczynienie za ceny węgla.

Wprowadzimy narzędzie, które zapewni kompensatę podmiotom, które zdecydują się po cenie akceptowalnej, przekazać do odbiorców indywidualnych dostępne zasoby węgla. O kwotach będziemy informować w najbliższych dniachzaznaczyła minister.

Cały węgiel dostępny na rynku ma być przekierowany przez Polską Grupę Górniczą, co ma pozwolić na pełną kontrolę jego ceny. Cena węgla ma spaść, a do tego minister Moskwa zaznaczyła, że w okresie jesienno-zimowym tego surowca nie zabraknie. Wg. minister Moskwy cena węgla rośnie, ponieważ “nastroje społecznę” wywołują panikę.

cena wegla okladka 1
Przedstawiciele rządu przekonają, że cena węgla spadnie już niebawem, źródło: gov.pl

Co więcej, minister klimatu i środowiska zaznaczyła, żeby nie powielać rosyjskiej narracji, o tym, że węgla zabraknie, bo wprowadzono sankcje.

– Tak samo próbowano szantażować zakręceniem rosyjskiego gazu. Nie brakuje gazu, nie zabraknie i węglapodkreśliła minister.

Minister klimatu i środowiska przypomniała też o możliwości ubiegania się dodatek osłonowy (max. 1400 zł). Czas na składanie wniosków jest do października. To pieniądze, które mogą stanowić dodatkowe wsparcie dla osób, które korzystają z węgla.

Tymczasem czekamy na zapowiadane działania rządu, które mają doprowadzić do sytuacji, w której cena węgla spadnie jeszcze w czerwcu 2022 roku. Czy tak faktycznie się stanie? My na pewno to sprawdzimy…

W obliczu sytuacji na rynku, oprócz dywersyfikacji źródeł energii, czy chociażby obniżki VATu na węgiel i drewno, Polska powinna postawić także na alternatywne źródła ogrzewania.

Potrzebna transformacja energetyczna w Polsce

Coraz większą popularnością cieszą się pompy ciepła, w które bardzo mocno inwestują obecnie Niemcy:

Czy cena pompy ciepła może być mniejsza nawet prawie o 50%? W przypadku pompy ciepła o cenie 40 tys. zł to możliwe przy skorzystaniu z dofinansowania: Moje Ciepło, Mój Prąd lub Czyste Powietrze oraz zastosowaniu ulgi termomodernizacyjnej.

Cena pomp ciepła często przekracza możliwości finansowe osób, które chciałby się zdecydować na to ekologiczne źródło ogrzewania. Istnieją jednak programy obniżające koszty inwestycji w pompę ciepła:
– Czyste Powietrze,
– Moje Ciepło,
– Mój Prąd 4.0,
– Ulga Termomodernizacyjna,
– Ulga inwestycyjna.

Cena węgla z pompą ciepła nie stanowi już problemu!

źródło: gov.pl, zdj. główne – Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.