Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Dodatek osłonowy. Czym jest, od kiedy można składać wnioski i ile wyniesie?

Dodatek osłonowy. Czym jest, od kiedy można składać wnioski i ile wyniesie?

W związku ze wzrostami cen za energię, gaz, paliwa i żywności, prezydent podpisał ustawę o dodatku osłonowym. Ma ona za zadanie wesprzeć część Polaków, która najmocniej odczuje podwyżki. Kto może otrzymać dodatek osłonowy?

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Rządowa Tarcza Inflacyjna i dodatek osłonowy

Pod koniec grudnia prezydent RP podpisał ustawę o dodatku osłonowym, a od 4. stycznia można składać już wnioski. Łącznie na wsparcie Polaków w związku z podwyżkami cen rząd przeznaczył ok. 4 mld zł. Pomoc ma zostać udzielona ok. 7 mln gospodarstw domowych. 

Jak podaje rząd, dodatek osłonowy wraz z obniżkami podatku VAT oraz akcyzy na paliwo, gaz i energię, jest elementem tarczy antyinflacyjnej i realnym wsparciem dla najbardziej potrzebujących obywateli. 

Grafika informująca, że prezydent podpisał ustawę o dodatku osłonowym

Komu będzie przysługiwał dodatek osłonowy i ile wyniesie?

Dodatek osłonowy ma być przyznany gospodarstwom domowym, których miesięczne dochody nie przekraczają 2100 zł w gospodarstwie jednoosobowym albo 1500 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym. Poniżej podane są wysokości dopłat, przydzielanych w ramach dodatku:

  • gospodarstwo domowe 1-osobowe otrzyma 400/500 zł, 
  • gospodarstwo zamieszkane przez 2 lub 3 osoby otrzyma 600/750 zł,
  • gospodarstwo zamieszkane przez 4-5 osób otrzyma 850 zł/1062,50 zł (jeśli dochód nie przekroczy 1500 złotych miesięcznie na osobę),
  • gospodarstwo zamieszkane przez 6 i więcej osób otrzyma 1150 zł/1437,50 zł (jeśli dochód nie przekroczy 1500 złotych miesięcznie na osobę).

Co ważne, na rządowej stronie czytamy, że dodatek będzie przyznawany też po przekroczeniu kryterium dochodowego, a kwota dodatku będzie pomniejszana o kwotę tego przekroczenia. Minimalna kwota wypłacanych dodatków osłonowych będzie wynosić 20 zł.

Uwaga: kwoty dofinansowania są różne w zależności od źródła ogrzewania! Na nieco wyższy dodatek osłonowy będą mogły liczyć ubogie gospodarstw domowe ogrzewające dom kotłem na paliwo stałe, piecem kaflowym, zasilanym węglem lub paliwami stałymi, kominkiem, kozą etc. 

Aby otrzymaćwyższy dodatek osłonowy, należy przedstawić deklarację CEEB, czyli tę złożoną do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Jak przekonuje Główny Urząd Nadzoru Budowlanego, baza CEEB jest ważnym narzędziem wspierającym wymianę pieców, a cały projekt ma w założeniu pomóc w walce ze smogiem. Za zaniedbanie obowiązku zgłoszenia można dostać mandat do 500 zł, a jeśli sprawa trafi do sądu – grzywnę nawet do 5 tys. zł.

Kiedy składać wniosek o dodatek osłonowy? Kiedy wypłata środków?

Wnioski można składać do 31 stycznia lub do 31 października 2022 roku. Jeżeli do końca tego miesiąca gospodarstwo domowe złoży wniosek, dodatek zostanie wypłacony w dwóch jednakowych ratach do 31 marca. 

Jeśli dane gospodarstwo złoży wniosek po 31 grudnia, a przed 31 października, będzie mogło liczyć na wypłatę do 2 grudnia 2022 roku.

Dodatek osłonowy będzie wypłacany przez gminy, które otrzymają dotacje z budżetu państwa.

źródło: gov.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.