Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Największa na świecie pływająca farma hybrydowa. Energia ze słońca i wody

Największa na świecie pływająca farma hybrydowa. Energia ze słońca i wody

W ciągu dnia produkuje energię ze słońca, nocą przetwarza energię z przepływającej wody. Największa na świecie hybrydowa pływająca farma fotowoltaiczna została uruchomiona w Tajlandii. To ważny krok kraju w kierunku ograniczenia emisji dwutlenku węgla do 2050 roku.

BANER MOBILEB1
Reklama

45 megawatów energii

Projekt powstał na tamie Sirindhorn na rzece Lam Dom Noi w pobliżu miasta Ubon Ratchatani. Instalacja składa się z siedmiu zestawów paneli słonecznych wykonanych z ekologicznego materiału. Łącznie na powierzchni wody będzie unosić się 145 tys. pojedynczych paneli. Pokrywają one obszar wielkości 70 boisk piłkarskich! Zbiornik jest jednak na tyle duży, że zajmą mniej niż 1% jego wielkości. Pływająca farma dostarczy 45 megawatów energii do sieci krajowej i zasili trzy tajskie prowincje.

Wiele korzyści

Jest to największy na świecie pływający hybrydowy system solarny. Łączy w sobie dwie metody wytwarzania energii elektrycznej. Panele czerpią energię ze słońca w ciągu dnia, natomiast trzy turbiny przetwarzają energię z przepływającej wody w nocy.

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

Instalacja paneli na powierzchni wody pomaga również zredukować ciepło, zwiększając tym samym wydajność paneli o 10-15% w porównaniu z odpowiednikami na lądzie. Panele zostały umieszczone pod kątem, aby światło słoneczne mogło docierać do wody bez wpływu na środowisko podwodne. A dzięki nim parowanie wody w zaporze zmniejszy się o około 460 tys. m³ rocznie.

20211229E 02
Projekt Hydro-Floating Solar Hybrid na zaporze Ubol Ratana, źródło: egat.co.th

Neutralizacja emisji

Farma jest pierwszym z 16 planowanych projektów o łącznej mocy 2,7 ​​gigawatów, które mają powstać na kluczowych tajlandzkich zbiornikach. Według Tajlandzkiego Urzędu ds. Wytwarzania Energii Elektrycznej (EGAT) projekt zwiększy bezpieczeństwo systemu energetycznego kraju i zmniejszy emisje gazów cieplarnianych o około 47 tys. ton rocznie. Pomoże także zmniejszyć zależność od gazu ziemnego, który jest obecnie największym źródłem wytwarzania energii elektrycznej.

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

Tym samym Tajlandia ma szansę na osiągnięcie neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla do 2050 roku. Wcześniej władze kraju mówiły o 2065 roku.

źródło: bangkokpost.com, springwise.com, egat.co.th

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.