Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Pływające platformy z panelami słonecznymi wykorzystują fale morskie jako źródło energii. Czy „bicie piany” z fotowoltaiką się opłaca?

Pływające platformy z panelami słonecznymi wykorzystują fale morskie jako źródło energii. Czy „bicie piany” z fotowoltaiką się opłaca?

Firma Eco Wave Power opracowała innowacyjną technologię produkcji czystej energii elektrycznej z fal oceanicznych i morskich. Prosty, ale inteligentny projekt umożliwia mocowanie pływaków do istniejących konstrukcji, takich jak mosty, mola etc. Na czym polega ta technologia i czy jest opłacalna?

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Pływające platformy z panelami słonecznymi

Firma Eco Wave Power już 2014 roku podpisała umowę o sprzedaży energii z władzami Gibraltaru. Obecnie twórcy technologii prowadzą znaczące projekty o mocy ponad 325,7 MW na całym świecie, m.in. w Izraelu.

Zobacz, jak prezentuje się ta technologia:Innowacyjny projekt został uznany za „pionierską technologię” przez Ministerstwo Energetyki Izraela i otrzymał liczne wyróżnienia, takie jak m.in. tytuł Efficient Solution od Solar Impulse Foundation. Na czym polega ten pomysł?

Na czym to polega?

How It Works
Zasada działania urządzenia, źródło: ecowavepower.com
  1. Pływaki czerpią energię z fal, wykorzystując wznoszący się i opadający ruch wody.
  2. Ruch pływaków ściska tłoki hydrauliczne, które przekazują biodegradowalny płyn hydrauliczny do akumulatorów zlokalizowanych na lądzie.
  3. Dzięki nagromadzonemu płynowi w akumulatorach powstaje ciśnienie.
  4. Zwolnienie płynu (ciśnienia) wprawia w ruch silnik hydrauliczny.
  5. Silnik obraca generator, a energia elektryczna przekazywana jest do sieci za pomocą falownika.
  6. Płyn hydrauliczny wraca do pojemnika, gdzie czeka na nadejście kolejnej fali.

Płyn po dekompresji wraca do zbiornika płynu hydraulicznego, tworząc w ten sposób okrężny układ zamknięty. System rozpoczyna produkcję energii elektrycznej z wysokości fali 0,5 metra.

Całość działania systemu jest kontrolowana i monitorowana przez zautomatyzowany i inteligentny system. Aby mógł on sobie poradzić ze zbyt wielkimi falami, pływaki automatycznie wznoszą się ponad poziom wody i pozostają w tej pozycji, aż burza minie. Po przejściu burzy pływaki wracają do pracy.

Energia z fal morskich + fotowoltaika

Eco Wave Power stara się wprowadzić swoją innowacyjną technologię do dodatkowych krajów, które są odpowiednie do produkcji energii fal na całym świecie, takich jak Stany Zjednoczone, Nowa Zelandia, Kanada i Republika Południowej Afryki, z których wszystkie mają duży potencjał do wdrażania technologii energii fal.

Pływaki mają minimalny wpływ na środowisko i krajobraz. Fotowoltaika dodatkowo zwiększa wykorzystanie energii w miejscach takich jak Gibraltar, gdzie ze względu na mały obszar, zapotrzebowanie na wolną przestrzeń jest szczególnie duże.

Projects Pipeline
Eco Wave Power stara się wprowadzić swoją innowacyjną technologię do krajów, takich jak Stany Zjednoczone, Nowa Zelandia, Kanada i Republika Południowej Afryki, źródło: ecowavepower.com

Chcesz wiedzieć więcej o technologii wykorzystania energii z pływów morskich? Zobacz artykuł: 

źródło: ecowavepower.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.