Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Największa na świecie turbina na energię z pływów morskich. Zapomniana energia odnawialna?

Największa na świecie turbina na energię z pływów morskich. Zapomniana energia odnawialna?

Orbital Marine Power to turbina na energię z pływów morskich najlepiej na świecie wykorzystująca ich potencjał. Potrzebujemy przecież więcej odnawialnej energii, dlaczego zatem w większym stopniu nie wykorzystujemy możliwości, które dają nam mają morza i oceany na całej Ziemi?

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Energia z Księżyca

Wyspy Orkady w Zjednoczonym Królestwie to miejsce, gdzie występują jedne z najsilniejszych prądów pływowych na świecie – i tam właśnie od kwietnia 2021 roku działa O2 – największa turbina wykorzystująca tę energię. Zobacz, jak rozpoczyna swoją pracę:

Energia zawarta w wodzie daje wiele możliwości. Jedną z możliwości jest czerpanie mocy z pływów morskich.
Pływy to podnoszenie i opadanie poziomu wody w morzu i oceanie – bardziej znane są jako przypływy i odpływy. Zależą przede wszystkim od przyciągania Księżyca i Słońca. Znaczenie ma też ukształtowanie terenu i głębokość.

Ich energię wykorzystuje się w specjalnych elektrowniach pływowych. Najbardziej spektakularnym przykładem tej technologii jest turbina na energię z pływów morskich O2 firmy Orbital Marine Power.

O2 launch 6
Turbina O2, źródło: orbitalmarine.com

Orbital Marine Power – turbina na energię z pływów morskich

Unikalna pływająca platforma Orbital jest zacumowana za pomocą kotwic w strumieniu pływowym lub prądach rzecznych. Podwodne wirniki poruszają się dzięki przepływającej wodzie i wytwarzają energię.

O2 launch 2
Czy to ptak? Czy to samolot? Nie, to największa turbina na energię z pływów morskich na świecie, źródło orbitalmarine.com

O2 będzie podłączony do lokalnej sieci elektrycznej i pomoże w czysty i zrównoważony sposób zasilać energią społeczność Orkadów z wód przepływających przez ich wyspy.

Oczekuje się, że turbina o mocy 2MW będzie działać na wodach u wybrzeży Orkadów przez następne 15 lat z wydajnością, która zaspokoi roczne zapotrzebowanie na energię elektryczną około 2000 domów w Zjednoczonym Królestwie. Dla porównania: największe działające w na polskich farmach wiatrowych wiatraki mają moc od 2,5 MW do 2,75 MW. W przypadku O2 zawsze jednak liczyć można na stałe źródło energii, nie jak w przypadku energii wiatrowej.

z roznych stron
Turbina O2, źródło orbitalmarine.com

Zalety i inwestycje

W przeciwieństwie do energii słonecznej lub wiatrowej, które wytwarzają energię elektryczną tylko w odpowiednich warunkach pogodowych, energię pływów można niezawodnie wykorzystywać każdego dnia. Siła grawitacyjna Księżyca zapewnia dwa potężne pływy dziennie na całym świecie.

Więcej informacji o tej technologii znajdziesz tutaj.

Energia z pływów może znaleźć wiele zastosowań. Niedawno powstał pierwszy w historii punkt ładowania pojazdów elektrycznych (EV), w którym kierowcy mogą „tankować” bezpośrednio z pływowego źródła energii.

Istnieje duża szansa na rozwój energii z pływów morskich, przynajmniej w Zjednoczonym Królestwie. Rząd wyspiarzy 24 listopada 2021 roku zdecydował, że wesprze te projekty, w tym O2 Orbital Marine Power, kwotą 20 mln £ rocznie. Co ciekawe, projektem interesują się też Europejczycy z kontynentu, którzy także zdecydowali się na wsparcie firmy z Orkadów podobną kwotą – 20 mln €. W ten sposób udziałowcem firmy Orbital Marine Power stali się Francuzi. We Francji pierwsza turbina na energię z pływów morskich powstała już w 1967 roku.

We wrześniu wsparcie finansowe zadeklarowała też Komisja Europejska, co może oznaczać rozwój tej innowacyjnej technologii na terenie całej wspólnoty.

Można jednak zadać sobie pytanie: dlaczego ta niszowa technologia nie jest częściej wykorzystywana?

Zagrożenia

Jednym z powodów są wciąż duże koszty powstawania takich elektrowni. O finansowych aspektach technologii i rezygnacji z jednej z wcześniejszych inwestycji w Zjednoczonym Królestwie przeczytasz tutaj:

Chociaż postęp technologiczny może obniżyć koszty związane z upowszechnieniem tej technologii, turbina na energię z pływów morskich może oznaczać także inne problemy. Pomimo zerowej bezpośredniej emisji dwutlenku węgla farmy pływowe mogą generować problemy dla lokalnego środowiska naturalnego. Turbiny mogą ranić zwierzęta morskie, a zapory ograniczają ruch gatunków wędrownych.

Niepokojące są również pola elektromagnetyczne i generowane hałasy, szczególnie dla zwierząt korzystających z echolokacji. Jeśli chcesz wiedzieć więcej o wpływie pola elektromagnetycznego na zwierzęta morskie, zobacz artykuł:

źródło: sciencefocus.com, orbitalmarine.com, gov.uk, powerengineeringint.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.