Kraby nie rozmnażają się przez podwodne kable. Winne farmy wiatrowe

Kraby nie rozmnażają się przez podwodne kable. Winne farmy wiatrowe

Słabe pole elektromagnetyczne wytwarzane przez leżące na dnie morza kable energetyczne zwabia w ich pobliże kraby kieszeńce (Cancer pagurus) i sprawia, że zapominają one o żerowaniu i rozmnażaniu. Dlaczego kraby nie rozmnażają się przez podwodne kable?

Kraby nie rozmnażają się przez podwodne kable

Winne hipnotyzowania krabów są połączenia przekazujące energię z położonych na morzu farm wiatrowych. Badania nad krabami przeprowadzili naukowcy z St Abbs Marine Station na południowo-wschodnim wybrzeżu Szkocji.

Kable przesyłające energię z usytuowanych na morzu wiatraków wytwarzają pole elektromagnetyczne, pod wpływem którego kraby gromadzą się w pobliżu kabli i nieruchomieją. Natężenie tego pola – około 500 mikrotesli (µT) – jest wielokrotnie mniejsze niż na przykład w przypadku magnesu na lodówkę, ale dla krabów wydaje się ono mieć nieodpartą atrakcyjność.

Kable atrakcyjne dla krabów

Dalsze badania na 60 krabach prowadzone w specjalnie zbudowanym laboratorium wykazały, że ekspozycja na pole elektromagnetyczne o wyższym natężeniu zmieniła u nich obraz krwi. Może to mieć szereg konsekwencji, na przykład zwiększać ryzyko zakażeń bakteryjnych.

Krab kieszeniec jest gatunkiem jadalnym i poławianym na masową skalę, dlatego ważne byłoby upewnienie się, czy morskie farmy wiatrowe mogą wpłynąć na wielkość jego populacji. 

Jak rozwiązać problem i pomóc krabom?

Jednym z proponowanych przez naukowców rozwiązań jest zakopanie kabli w dnie morskim, jednak byłoby to rozwiązanie kosztowne i utrudniające prace konserwacyjne. Dlatego, aby korzystać z odnawialnych źródeł energii i nie wpływać niekorzystnie na środowisko konieczne jest poszukiwanie dalszych rozwiązań technicznych.

źródło: Nauka w Polsce/PAP, Journal of Marine Science and Engineering

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.