Zielone światło KE dla projektu Nova

Komisja Europejska wydała zgodę na kontynuowanie projektu elektrowni pływowej na Szetlandach w Szkocji, jaki realizuje spółka Nova Innovation z Edynburga. Projekt wart jest 20 milionów euro i jego realizacja pokryta zostanie m.in. ze środków europejskich w ramach projektu EnFAIT.

Energia pływów jest zbyt droga? Brytyjczycy rezygnują z projektu w Swansea

Wielka Brytania jest jednym z liderów europejskich w pozyskiwaniu energii elektrycznej z odnawialnych źródeł oraz stawia na racjonalne podejście do inwestycji w infrastrukturę energetyczną. Jak się okazuje, tamtejszy rząd rezygnuje z projektu dotyczącego instalacji sześciu lagun pływowych u wybrzeży miasta Swansea, położonego w południowej Walii. Projekt jest zdecydowanie nieopłacalny w porównaniu do zastosowania energii wiatrowej czy jądrowej.

Szkockie systemy pływowe rozszerzają się na walijskie wody

Spółka z Edynburga poinformowała, że otwarcie biura w Caernarfon jest początkiem ekspansji w Walii, co wspierane jest między innymi przez społeczny fundusz rozwoju wybrzeża Cronfa Cymunedau’r Arfordir. Firma we współpracy z grupą społeczną YnNiLlyn pracuje obecnie nad 1 MW projektem w okolicy wyspy Bardsey, w zatoce Llyn. Nova zabezpieczyła także miejsce w Anglesey, gdzie powstać ma kolejny system zbierania energii.