Zielone światło KE dla projektu Nova

Komisja Europejska wydała zgodę na kontynuowanie projektu elektrowni pływowej na Szetlandach w Szkocji, jaki realizuje spółka Nova Innovation z Edynburga. Projekt wart jest 20 milionów euro i jego realizacja pokryta zostanie m.in. ze środków europejskich w ramach projektu EnFAIT.

Decyzja Komisji związana jest z przeprowadzonymi właśnie ocenami projekty Nova. Trzy niezależne zespoły ekspertów technicznych analizowały projekt elektrowni, aby KE mogła podjąć decyzję, co do kontynuowania budowy instalacji.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Deweloper farmy poinformował, że panel ekspertów zatwierdził projekt instalacji sześciu turbin pływowych M100 o mocy 100 kW każda. Montaż nastąpić ma 12 miesięcy po tym, jak zatwierdzono projekt farmy i plan operacyjny.

W ramach projektu finansowanego z EnFAIT istniejąca instalacja, składająca się z trzech turbin, rozbudowana zostanie do sześciu, by zaprezentować komercyjną gotowość tej technologii.

W ciągu ostatniego roku istotnie poprawiono systemy akwizycji danych z istniejących turbin i poprawiono sam projekt turbiny, dzięki czemu deweloper jest gotowy na kolejnych krok – rozbudowę farmy do 6 turbin.

„W ostatnim roku zrobiliśmy niesamowity postęp w zakresie działania projektu, jak i jego aspektów technicznych. Wszyscy jesteśmy bardzo podekscytowani, że możliwe jest przejście krok dalej i skupienie się na skalowaniu i optymalizacji całej konstelacji turbin”, mówi Somon Forrest, szef Nova.