Minesto opóźnia realizację systemu zbierania energii pływów w Walii

Pierwszy, komercyjny projekt firmy Minesto – umieszczenie szwedzkiego systemu zbierania energii pływów morskich u wybrzeży Walii, został przesunięty w czasie. Jest to  spowodowane opóźnieniami przy budowie fundamentów systemu. Projekt ma zostać uruchomiony w roku 2018.

Do budowy fundamentów Minesto zatrudniło firmę Jones Bros. Na fundamencie tym zakotwiczona ma być turbina Deep Green o mocy 500 kW. System będzie umieszczony w Holyhead Deep u wybrzeży Anglesey. Za odbiór i testowanie fundamentów odpowiedzialna jest firma Arup.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Początkowe plany przewidywały, że Deep Green zostanie zainstalowany latem tego roku, jednakże anulowanie wcześniejszego kontraktu na budowę fundamentów, jaki podpisany był z Ocean Resources spowodował opóźnienie w realizacji prac. Kontrakt został anulowany z powodów finansowej niewydolności kontraktora – firma nie była w stanie zapłacić swoim podwykonawcom, jak informuje Minesto.

Projekt fundamentów pozostaje niezmieniony, co jest ogromnym ułatwieniem w zakresie ekonomii i logistyki. Z powodu opóźnień jednakże, instalacja systemu zbierania energii w Holyhead Deep zostanie przesunięta na 2018 rok” – czytamy w oświadczeniu firmy.

Sytuacja ta pozwala nam jeszcze lepiej i dokładniej przygotować się do instalacji urządzenia – powiedział Martin Edlund, szef Minesto.