Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Firma rozwijająca systemy do zbierania energii pływów morskich prezentuje obiecujące rezultaty swoich testów

Firma rozwijająca systemy do zbierania energii pływów morskich prezentuje obiecujące rezultaty swoich testów

Szkocka firma inżynieryjna Scotrenewables Tidal Power zajmuje się opracowaniem rozwiązań dla sektora OZE, takich jak systemy zbierania energii pływów. Niedawno zaprezentowała promocyjny film, w którym pokazuje swoje najnowsze osiągnięcie – turbinę pływową SR2000 o mocy 2 MW.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Dzięki redukcji kosztów produkcji i instalacji, a także uproszczeniu procedur utrzymania i konserwacji, system ten powinien osiągnąć rynkowy sukces, jak uważają przedstawiciele firmy. „Scotrenewables Tidal Power ustanowiła kolejny rekord, wykorzystując swoją pierwszą pływającą turbiną pływową o mocy 2 MW. W pierwszym roku testów instalacja wyprodukowała 3 GWh energii odnawialnej. Testy mają miejsce w Europejskim Centrum Energii Morskiej na Orkadach w Szkocji”.

Firma wskazuje, że kluczowymi aspektami projektu są niskie ceny instalacji i utrzymania. Cały system montowany jest w bezpiecznym i kontrolowanym otoczeniu na lądzie, a następnie w całości wodowany i transportowany na miejsce pracy.

„Pomimo tego, że jest to projekt badawczo-rozwojowy i jest to nasza pierwsza pełnowymiarowa turbina, to jej pierwszy rok testów przyniósł poziom wydajności zbliżony do szeroko stosowanych dojrzałych technologii odnawialnych”, komentuje CEO firmy, Andrew Scott. „Możliwość łatwego dostępu do SR2000 w celu rutynowej konserwacji jest ważnym czynnikiem w naszej zdolności do generowania energii elektrycznej na poziomach, takich jak w ciągu ostatnich 12 miesięcy, w tym w okresie zimowym. Ponadto dostęp do SR2000 za pomocą sztywnych pontonów i innych podobnych tanich statków oznacza, że nasze koszty operacyjne i czasy przestoju są ograniczone do minimum”.

„Starsze prototypy wykorzystywały systemy podobne do turbin wiatrowych, które były przymocowane do dna morskiego. Jednak SR2000 bardziej przypomina łódź z wirnikami zwisającymi z urządzenia, która unosi się na powierzchni wody” ,opisywała instalację stacja BBC.

Najnowszy prototyp ma 63 metry długości. Jest to system zbudowany w pełnej skali. Jak wskazuje CEO spółki, osiągnął on pełen sukces, generując przez rok 3 GWh energii elektrycznej. To rekordowa ilość w tym sektorze OZE – więcej niż wszystkie inne instalacje pływowe, które testowano w Szkocji w czasie ostatnich 12 lat.

Póki co tego rodzaju instalacje są nadal droższe niż turbiny wiatrowe, ale wynika to jedynie z ich niedojrzałości technologicznej, jak wskazuje Kevin Keane, korespondent BBC. Niebawem może się to zmienić. Ilość energii wyprodukowanej przez SR2000 wystarcza do zasilenia około 830 domów w Wielkiej Brytanii.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.