Zrównoważony projekt rodzinnego domu w Australii

Rodzina z Australii postanowiła dostosować dom do swoich potrzeb. Zleciła Hartree and Associates stworzenie projektu przebudowy ich rodzinnego domu, aby stworzyć dla siebie prywatny apartament i oddzielną przestrzeń dla swoich dorastających dzieci.

modern tan brick home with garage

Goldtree House to znajdujący się w East Fremantle w Australii dom z lat ’50 XX wieku. Właściciele chcieli, aby dom po renowacji miał wygodną przestrzeń dla dzieci, gdzie mogłyby one przebywać z swoimi znajomymi i przyjaciółmi.

Dodatkowo modernizacja miałaby pozwolić lepiej znosić wysokie temperatury i skrajny klimat, jaki występuje w tym regionie. Cały projekt oczywiście zmieścić musiał się w napiętym budżecie, a także zapewnić dobry widok na znajdujący się niedaleko port Fremantle.

dog leaving into outdoor pool on deck interior living space with hardwood paneling and open deck Stairway leading to second floor of house

Pierwszym krokiem było usunięcie istniejącego dachu i nadbudowanie piętra. Zapewniło ono dodatkowe miejsce, gdzie powstała duża sypialnia, nowy salon i kuchnia z wspaniałymi widokami. Piętro to jest prywatnym mieszkaniem dla rodziców.

shaded patio with table and chairs Kitchen with marble island and floor to ceiling windows Bathroom with tub and gold vase

Z kolei parter przerobiony został na przestrzeń dla nastolatków. Cała przestrzeń zorganizowana została pod ich gust. Całość została uproszczona i zapewnia naturalne doświetlenie wnętrza.

Dostęp do wszystkich pomieszczeń jest prosty, a centralnym punktem parteru jest przestronny salon dla wielu osób. Z salonu łatwo dostać można się na taras, do ogrodu i do basenu. Basen zaprojektowany został w ten sposób, by nie było konieczności ogradzania go dla zapewnienia prywatności.

upstairs hallway with view of living space

Na nowym dachu domu zainstalowano panele fotowoltaiczne. Dodatkowo zbudowano nowoczesny i ekologiczny system zarządzania wodą i energią, wbudowano naturalny system wentylacyjny i zastosowano energooszczędne oświetlenie. W ogrodzie zasadzono lokalne rośliny, które nie wymagają dużego nawadniania. System energetyczny domu uzupełniają dwie niewielkie turbiny wiatrowe oraz magazyn energii elektrycznej.