Holenderska szkoła zasilana energią słoneczną

Architekci z biura projektowego cepezed z Delf w Holandii zakończyli projekt budynku szkoły w Graafschap w Doetinchem. Obiekt ten jest unikatowy w całej Holandii – nie dość, że budynek dużą część energii elektrycznej pozyskuje z instalacji fotowoltaicznej, to dodatkowo nie korzysta z gazu ziemnego, ale np. z ogrzewania elektrycznego. Na szkole, oprócz paneli fotowoltaicznych, znajdują się również kolektory podgrzewające wodę w bojlerach.

Ekologiczne domy szeregowe w stylu skandynawskim

Deweloper z Montrealu, spółka KnightsBridge, zaprezentował niedawno w swojej ofercie nowy projekt osiedla – Arborescence. To ekologiczne domy szeregowe, które powstać mają niebawem na Bromont Mountaint w Quebecu. Nowoczesne domy posiadają certyfikat LEED i zbudowane są zgodnie z najnowocześniejszymi standardami ekoprojektowania.

Coraz więcej ekologicznych budynków w Polsce

Około czterdzieści procent całej energii elektrycznej zużywanej w Polsce pochłaniane jest przez budynki. W ten sposób odpowiedzialne są one za trzydzieści sześć procent krajowej produkcji dwutlenku węgla. Tak wynika z raportu przedstawionego niedawno przez firmę Danfoss. Jak możemy w nim przeczytać, nawet jedna trzecia budynków znajdujących się na terenie Unii Europejskiej ma ponad pięćdziesiąt lat. Ponad siedemdziesiąt pięć procent wszystkich budynków charakteryzuje się niską efektywnością energetyczną.