Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Pierwsza na świecie ładowarka EV zasilana energią pływów i fal

Pierwsza na świecie ładowarka EV zasilana energią pływów i fal

Pojazdy na Szetlandach są od teraz napędzane siłą morza. To pierwszy w historii punkt ładowania pojazdów elektrycznych (EV), w którym kierowcy mogą „tankować” bezpośrednio z pływowego źródła energii.

Reklama

Szkoci wykorzystują prądy morskie

Pisaliśmy niedawno o energii pływów i fal. Ustalona pod koniec 2020 roku strategia Komisji Europejskiej założyła znaczny wzrost mocy z energii morskiej. Do 2030 roku ma ona wynosić 1 GW, a do 2050 roku 40 GW. Choć Szkocja nie należy już do Unii Europejskiej, od teraz jako pierwszy kraj zasila elektryczne samochody energią fal i prądów morskich.

Szetlandy – natura i technologia

Firma technologiczno-energetyczna Nova Innovation ogłosiła, że pojazdy elektryczne na Szetlandach będą napędzane siłą morza. Eksperci ds. energii morskiej, którzy zainstalowali stację, twierdzą, że to pierwszy taki punkt ładowania na świecie. Energia pochodzi wprost z fal i pływów morskich.

Punkt ładowania znajduje się na malowniczych wybrzeżach Bluemull Sound, w porcie Cullivoe na wyspie Yell (Wyspy Szetlandzkie). Znajdujące się pod wodą turbiny pływowe zasilają już od pięciu lat gospodarstwa domowe oraz firmy. Teraz wykorzystano je do ładowania samochodów elektrycznych. Tym samym Szkocja przyspieszyła proces przejścia na pojazdy zeroemisyjne z samochodów napędzanych benzyną lub olejem napędowym. 

Nasza technologia pozwala na wytwarzanie energii elektrycznej z ogromnej mocy mórz i zmienia nasze życie. Począwszy od tego, jak robimy herbatę, po sposób, w jaki podróżujemy. Mamy teraz możliwość napędzania aut pływami, a siła ta pokazuje jak ogromne postępy robimy w walce z kryzysem klimatycznym […] poprzez kooperację z naszym środowiskiem naturalnym podał Simon Forrest, dyrektor generalny Nova Innovation.

Lokalna społeczność docenia pionierskie rozwiązanie twierdząc, że punkt jest łatwo dostępny, ponieważ większość ludzi mieszka blisko rozciągającego się wybrzeża.

1 listopada w Glasgow odbędzie się szczyt klimatyczny 2021 United Nations Climate Change Conference (COP26), któremu będzie przewodzić Wielka Brytania

źródło: novainnovation.com, brightvibes.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.