1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Energia prądów morskich, pływów i fal. Jak Komisja Europejska zamierza ją wykorzystać?

fale morskie

Energia prądów morskich, pływów i fal. Jak Komisja Europejska zamierza ją wykorzystać?

Przedstawiona w listopadzie strategia Komisji Europejskiej zakłada, że moc zainstalowana w energetyce morskiej wyniesie 1 GW do 2030 roku i 40 GW do 2050 roku. Jakie działania zostały podjęte, aby osiągnąć ten cel?

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Pływy i fale – niewykorzystany potencjał

Strategia Komisji Europejskiej w zakresie morskiej energetyki koncentruje się głównie na morskich farmach wiatrowych, jako najbardziej zaawansowanych technologicznie. Jednak w planach znalazło się również miejsce dla innych morskich źródeł energii – prądów morskich, pływów i fal. 

Europa jest światowym liderem w morskiej energetyce odnawialnej i może stać się motorem napędowym do jej globalnego rozwoju – powiedziała Kadri Simson, unijna komisarz ds. energii. – Musimy zintensyfikować nasze działania – wykorzystać pełen potencjał morskiej energii wiatrowej i rozwijać inne technologie, takie jak pływy i fale. 

Ambitne cele na 2050 rok

Obecne moce z pływów i fal wynoszą 13 MW. Komisja jako cel na 2030 rok wyznaczyła 1 GW mocy zainstalowanych w tych, dopiero rozwijających się, technologiach. Z kolei w 2050 roku moce te mają wzrosnąć do 40 GW. Zdaniem Komisji jest to “realistyczne i osiągalne”. 

Przed branżą stoi jednak wiele wyzwań, a niemal wszystkie z nich związane są z kolejnymi kosztami. 

– Potrzebna byłaby znaczna redukcja kosztów, aby technologie pływów i fal osiągnęły odpowiedni udział w miksie energetycznym państw członkowskich – czytamy w strategii. 

Prawie 60 MW mocy z pływów i fal globalnie

W zeszłym tygodniu firma Ocean Energy Europe przedstawiła statystyki za rok 2020, podkreślając, że zakłócenia spowodowane pandemią nie wpłynęły znacząco na działalność sektora. Wartość inwestycji w ubiegłym roku wyniosła 45 mln euro. W nadchodzącym roku planowane są projekty na 6 MW. 

W ciągu ostatniej dekady moc zainstalowana w energii pływów i fal osiągnęła 60 MW na całym świecie. 

Dyrektywa w sprawie energii odnawialnej

Komisja Europejska przygotowuje się do ponownego rozpatrzenia dyrektywy w sprawie energii odnawialnej. Ma ona zostać ogłoszona w czerwcu 2021 roku. Ocean Energy Europe ma nadzieję, że dopiero rozwijające się technologie morskie będą cieszyć się specjalnym statusem na mocy prawa UE. 

Źródło: euractiv.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.